6 největších favoritů na letošního Oscara
Foto: Profimedia
Foto: Profimedia
Kalifornský rodák, který se stal hercem skoro náhodou, zažívá zatím své nejúspěšnější profesní období. Mezi nejžhavější hollywoodské hvězdy současnosti ho katapultoval biografický snímek Elvis režiséra Baze Luhrmanna, kde si zahrál nesmrtelného krále popu. Jak sám Butler v rozhovorech uvádí, přípravě na roli dal naprosto vše a při castingu znal veškerou Elvisovu diskografii. Podle Luhrmanna měl Butler už při jejich prvním společném setkání jakousi energii, kterou se velmi podobal Presleymu, a o jeho obsazení proto neměl pochyb. Jako jedna z prvních hotový snímek zhlédla (nyní již zesnulá) dcera Elvise Presleyho, Lisa Marie Presley, která ihned poté na sociálních sítích uvedla, že je film brilantně odvyprávěný a výkon Austina Butlera je strhující.
Někdejší hollywoodský sexsymbol, který byl v devadesátých letech obsazován především díky svému komediálnímu nadání a fyzické zdatnosti pro akci, se po úspěšně nastartovaných filmech The Mummy (Mumie), Blast from the Past (Dožeň, co se dá) nebo Bedazzled (Smlouva s ďáblem) stáhl do ústraní. Na vině bylo především nařčení bývalého prezidenta Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu (HFPA) Philipa Berka, který se prý na Brandonovi v roce 2003 dopustil sexuálního obtěžování. Podle hercových slov mu po tomto incidentu „přestal zvonit telefon, přestaly chodit role a také již nebyl zván na Golden Globes“, které HFPA pořádá. Vše změnil loňský snímek The Whale (Velryba), během jehož premiéry si na benátském festivalu Fraser vysloužil šestiminutové ovace vestoje od publika i poroty, které jej dojaly k slzám – emotivní video z akce následně obletělo skrze sociální sítě celý svět a stalo se senzací. Herec se okamžitě stal favoritem na zlatou sošku, která by pro něj znamenala zřejmě nejúspěšnější herecký comeback v historii Hollywoodu.
Colin Farrell coby jedna z největších irských filmových hvězd a držitel Zlatého glóbu má na svém kontě nespočet velkých rolí. Ačkoliv se původně chtěl věnovat fotbalu, po vzoru sestry se nakonec vydal na dráhu herectví. Výrazněji se však prosadil až v roce 2002, a to díky velkofilmu Hart's War (Hartova válka) režiséra Gregoryho Hoblita, kde si zahrál mladého poručíka po boku Bruce Willise. Následovaly snímky jako Minority Report, Daredevil, Phone Booth (Telefonní budka) Alexander the Great (Alexandr Veliký) nebo favorit z Cannes roku 2015 The Lobster (Humr). Vloni herec na filmovém festivalu v Benátkách představil snímek Martina McDonagha The Banshees of Inisherin (Víly z Inisherinu), kde si rozdělil hlavní roli s kolegou Brendanem Gleesonem. Toto trio se tak setkalo poprvé od roku 2008, kdy společně tvořili snímek In Bruges (V Bruggách).
Pro australskou herečku se jedná již o sedmou nominaci na Oscara. Mohla by tak letos vyhrát svého třetího Oscara, který by přibyl k jejím dvěma stům dalších ocenění. Blanchette proslavila role královny Alžběty ve snímku Elizabeth (Královna Alžběta) režiséra Shekhara Kapura, za kterou získala Zlatý glóbus. Následovaly filmy jako The Talented Mr. Ripley (Talentovaný pan Ripley), velkofilm The Lord of the Rings (Pán prstenů), The Aviator (Letec) či Blue Jasmine (Jasmíniny slzy). Letos na sebe Blanchett strhla veškerou pozornost díky snímku Tár, kde ztvárnila postavu geniální šéfdirigentky berlínské filharmonie Lydie Tár, jejíž neuvěřitelně úspěšný život se zhroutí poté, co na povrch vypluje řada skandálů.
Kubánská herečka se španělskými kořeny natočila svůj první film Una rosa de Francia již v šestnácti letech. V osmnácti se přestěhovala do Španělska, kde účinkovala v seriálu El Internado, avšak přelomová role přišla až po přestěhování do Los Angeles, kde si zahrála po boku Keanu Reevese v divácky ne moc úspěšném snímku Eliho Rotha, Knock Knock (Nebezpečné pokušení). O rok později s hercem natočila Exposed (Krvavé zjevení), a následně se začala objevovat již v opravdových velkofilmech jako War Dogs (Týpci a zbraně), Blade Runner 2049, Knives Out (Na Nože), a po její krátké roli v poslední bondovce No Time To Die (Není čas zemřít) se dokonce spekulovalo, zda by role 007 nemohla připadnout jí. Byť byla často kritizována za své podprůměrné herecké výkony, loňský životopisný snímek Andrewa Dominika Blonde (Blondýnka) natočený podle bestselleru Joyce Carol Oates diváky i kritiky jasně přesvědčil o tom, že je de Armas schopna skvělých hereckých výkonů.
Bývalá malajská Miss stanula poprvé před kamerou v roce 1984, a to rovnou s akční legendou Jackiem Chanem. Do povědomí západního publika se dostala hlavně díky bondovce Tomorrow Never Dies (Zítřek nikdy neumírá) s Piercem Brosnanem, kultovnímu snímku Wo hu cang long (Tygr a drak) nebo oscarovému snímku Memoirs of a Geisha (Gejša). V loňském hitu Everything Everywhere All at Once (Všechno, všude, najednou) exceluje v roli čínské migrantky, která je vržena do šíleného dobrodružství, v němž může sama zachránit existenci tím, že prozkoumá jiné vesmíry a spojí se s životy, které mohla vést.