Vysoké podpatky vs. zdravá chodidla? Můžete mít oboje

Stačí si dopřát pár jednoduchých cviků denně, a oteklé nohy, bolavá chodidla i nepříjemné pocity budou minulostí.
Barbora Voštová
——
1. června 2022

Getty Images

Vlající šaty a sandálky na podpatku jsou bezpochyby ideálním outfitem pro letní party nebo romantické rande, ale zcela něco jiného je pocit, když je pak večer z nohou sundáte. Letní teploty představují zátěž pro celý organismus, ale pro dolní končetiny to platí obzvlášť. Zpomalují průtok krve v žilách, a s tím přicházejí pocity tíhy, tlaku, bolesti a následné otoky nohou. Tomuto stavu je možné částečně předcházet, a právě teď je ideální čas začít vaše nožky na období high heels připravovat.

Warm up pro zdravá chodidla

Dostatečná mobilita kotníků je jedním z klíčů, který vám od bolesti a oteklých nohou může pomoci. Naučte se správně došlapovat, abyste si poradily i na těch nejužších podpatcích. Základním cvikem, který můžete bez problémů provádět několikrát za den, je kroužení kotníky. Jednoduché pohyby, kdy nakláníte chodidla všemi možnými směry do vašeho maxima, které v danou chvíli zvládnete. Směry střídejte a pohyby můžete i postupně zrychlovat. Zvlášť se pak soustřeďte na všem známý pohyb „špička a fajfka”, který střídáte tam a zpět, alespoň po 20 opakováních.

Silné a uvolněné prsty

V základní péči o chodidla bychom neměly zapomínat ani na uvolnění a posílení prstů. Skvěle vám k tomu poslouží tři velmi snadné cviky. Začněme položením chodidla rovně na zem, roztáhneme prsty co nejvíce od sebe a následně se je snažíme sevřít k sobě do tvaru pěsti. Dbejte na to, aby se vám prsty nepřekrývaly a ve stažení byla síla – dokonce se vám chodidlo může trošku rozklepat. Na to hned navažte druhým cvikem, který začíná ve stejné výchozí pozici s prsty co nejvíce od sebe, kdy se je následně pokusíte stahovat co nejpevněji k sobě. Hlídejte si, aby byly prsty stále v rovině a natažené. Sérii zakončete postupným zvedáním jednotlivých prstů od palce k malíčku a zpětným pokládáním. Pokud si tento poslední cvik budete chtít trošku ztížit, zkuste zvedání pouhého palce. Přitlačte chodidlo celou vahou k zemi a snažte se zvedat pouze palec co nejvýše.

Pokud jste prošli všemi základními cviky a myslíte to se svými chodidly opravdu vážně, naučíme vás několik triků, díky kterým udržíte chodidla a kotníky zdravé a v kondici.

Protahujte chodidla a budete se cítit jako v nebi

Potřeste si chodidly – a to doslova. Posaďte se na zem, vsuňte prsty jedné ruky mezi prsty na nohou, jako byste si měli „potřást rukou“ s nohou. Protáhněte prsty ruky do dálky a vytvořte tak tlak na prsty u nohou. Setrvejte v této pozici alespoň 30 sekund, zatáhněte prsty zpět a opět setrvejte. Tento cvik opakujte desetkrát. Slouží to jako prevence kladívkovým prstům a také stresovým zlomeninám.

Naprosto skvěle protáhnete chodidla a kotníky, pokud si jednoduše kleknete na zem. Srolujte ručník a položte si jej pod nárty a prsty. Snažte se, aby váš kotník byl ideálně na zemi. V rámci tohoto cviku můžete poměrně rychle pozorovat velké zlepšení. Zkuste v této pozici vydržet alespoň 5 minut – kdo potřebuje, může zařadit přestávky. Šlachy a svaly podél horní části chodidel a holenních kostí je důležité protahovat po dlouhých procházkách, běhu nebo i tanci.

Staré dobré píďalky

Mějte na paměti, že v úzké obuvi chybí chodidlům pohyb, čímž ztrácí mobilitu. Možnost pohybu je důležitá nejen pro prokrevní, ale také pro termoregulaci. Před tím, než si takovou obuv nazujete, se snažte prsty co nejvíce rozpohybovat. Natáhněte prsty nohy co nejvíce dopředu, aniž by se chodilo zvedlo od země, a pokrčením prstů přitáhněte vpřed zbytek chodila. Díky tzv. „píďalkám“ posílíte svaly chodidel a uvolníte drobné klouby u prstů.

Komplexního uvolnění celých dolních končetin docílíte při cviku, kdy si lehnete na záda a použijete posilovací gumu (postačí vám i pásek od županu), kterou si zaháknete kolem chodidla, aby na každé straně zůstal stejně dlouhý konec. Nohu s gumou nebo páskem zdvihnete kolmo k zemi, přičemž druhou necháte položenou vodorovně. Popruh držte v opačné ruce, než je zdvihnutá noha. Udělejte co největší fajfku a přitahujte nohou směrem k protilehlému rameni dokud neucítíte pálení v celé noze. Vydržte v této pozici 30 sekund a následně opakujte s druhou nohu. Celý cvik opakujte dvakrát.

Ulevte svým chodidlům

Pokud máte možnost, dopřejte svým chodidlům během dne trochu odpočinku. Zkuste chodit chvilku úplně naboso a dovolte nohám se svobodně hýbat. Když se vám naskytne možnost projít se bosky po trávě, neváhejte. Vaše nohy vám poděkují a ve vysokých podpatcích budete nejen zářit, ale také se cítit skvěle.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu