Výhody i nástrahy pleťových olejů

Láká vás přidat do své pečující rutiny olej, jenom si nejste jistá, jestli vaší pleti jaksepatří prospěje?
Martina Polachová
——
26. listopadu 2021

Foto: Shutterstock

K tomu, aby oleje mohly předvést své schopnosti a pomohly hojit záněty, pupínky, mírnily viditelnost jizev a vrásek nebo jistily elasticitu pokožky a dodávaly důležité látky, je třeba si ohlídat jejich kvalitu (ideálně BIO) a vybírat ty zastudena lisované. A hlavně mít jistotu, že si rozumí právě s vaším typem pleti.

Oleje se získávají zejména ze semen, ořechů a plodů a díky technologii lisování za studena v nich zůstávají zachovány veškeré vitaminy, minerály, typické vůně i barvy. V podstatě se jedná o tuk, který má určité samokonzervační schopnosti (pokud v nějakém produktu natrefíte na syntetické složky a konzervanty, vězte, že olej nebude až takové kvality, nebo bude chemicky pozměněný). Díky čistému složení bývají olejíčky vysoce koncentrované, a tak jich stačí použít pár kapek a není ani potřeba zdlouhavě luštit složení na etiketě. Při správném skladování (ve tmě, v suchu a některé druhy v lednici – olej ze lněných semínek nebo pupalkový) navíc vydrží mnohem déle, než hlásá jejich expirace.  

Který bude ten váš?

K nejoblíbenějším druhům se řadí arganový olej, který je vhodný především pro suchou a zralou pleť díky jeho anti-agingovým schopnostem.

Hroznový olej skvěle čistí zanesené póry a léčí pupínky.

Na zmírnění viditelnosti jizviček je zase výborný šípkový olej.

Hojení ekzematické pokožky urychlí konopný olej.

Velice šikovný je rovněž makový olej s obsahem vitaminů B a D, který fantasticky regeneruje. Hodí se tudíž po opalování a prospívá suché, citlivé a ekzematické pleti.

Avokádový olej je plný vitaminů, pomáhá pokožce navrátit pružnost a také zpomaluje stárnutí.

Dezinfekční účinky v případě zanícených pórů či akné, ale také zklidnění, zase přináší levandulový olej.

Struktura a vlastnosti jsou důležité

Na základě vlastností a struktury oleje lze jednotlivé druhy mezi sebou kombinovat, včetně těch éterických. Najít ideální kombinaci však nemusí být pro laika úplně snadné. Vytvořit masážní olej s pár kapkami oblíbeného éterického není až taková věda, v zájmu komplexnější péče však jde o vyšší dívčí

Jednou z mála nevýhod je pak skutečnost, jestli si vybraný olejíček sedne s vaším typem pleti. Obecně sice platí, že jsou vhodné pro všechny, ale vždy je třeba je testovat na vlastní kůži. Některé totiž mají komedogenní účinky, takže ucpávají póry a přispívají ke vzniku akné. Je proto žádoucí rozlišit tzv. komedogenní stupně 0 až 5, kdy 5 představuje nejvyšší riziko. Pleť potřebuje především dýchat, což se na obličeji zpravidla nedaří v součinnosti s olejem z pšeničných klíčků, kokosovým nebo lněným. Konopný či třeba hroznový jsou však nanejvýš vhodné na mastnou a aknózní pokožku. 

Jak a kam olej zařadit do vaší beauty rutiny?

Mějte dále na paměti, že pleťové oleje nefungují stejně jako krémy, tudíž se i jinak používají. Aplikují se na vlhkou pokožku – po vyčištění kůži navlhčíte např. květovou vodou v rozprašovači – a teprve poté přípravek nanášíte. Olej sám o sobě vláhu nedodává, ale dokáže jakoby uzamknout tu, která už v pleti je. Dá se mimochodem používat nárazově, každý den ráno, a nebo večer. Opět je důležité najít svůj osvědčený balanc, jelikož ne každému typu pokožky takový režim vyhovuje. Pozor si dejte i před aplikací make-upu, kdy je třeba alespoň deset minut vyčkat. Make-up by totiž nemusel dobře držet a mohl by vytvořit fleky.

TIP: S pomocí oleje lze zvládnout i odličování a čištění pleti. Postupuje se tak, že se olejová směs zahřeje v dlaních, nanese na tvář a jemně se několik minut masíruje. Nečistoty se tak dostanou ven z pórů. Po masáži stačí namočit ručník do horké vody, přiložit ho na obličej a následně jím z pleti setřít zbytky oleje. 

Přehlídka čistých i kombinovaných pleťových olejů:

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu