Slunce, seno, skincare: co začít používat právě teď

Přichází období krátkých sukní, odhalených dekoltů a také sezónní redukce množství make-upu – ať žije přirozeně krásná pleť! Co zařadit do své skincare rutiny?
Oli Egler
——
24. května 2022

Foto: Getty Images

Letní počasí je v plném proudu a spolu s ním i vyšší teploty, větší vlhkost a také silnější sluneční záření. Všechny tyto změny mají vliv na naši pleť, která nyní potřebuje o to větší péči – od exfoliaci, přes hydrataci, až po efektivnější ochranu.

Shoďte starou kůži

Mnoho lidí se v chladnějších měsících vyhýbá kyselinovým peelingům, jelikož při chladnějším počasí mohou tyto přípravky pleť vysušovat. Jakmile se však začne zvyšovat vlhkost, je pleť schopna snášet kyseliny lépe. Nemusíte se omezovat pouze na fyzickou exfoliaci pomocí čisticích kartáčů, směle vsaďte i na tu chemickou. Jednou týdně můžete zařadit jemné kyselinové peelingy, které vám pomohou zbavit se odumřelých buněk a dodat pleti sjednocený tón a svěží glow efekt. Pokud jste ve světě kyselin nováčkem, bude pro vás možná méně děsivé začít tonikem, pleťovou mlhou nebo krémem s obsahem AHA, BHA nebo PHA kyselin, které jsou jednodušší na aplikaci. Je však důležité, abyste tento krok nepřeháněli a zároveň na pleť každý den aplikovali ochranný faktor. I když jdete „jenom na jedno kafe”.

Keep it light Zatímco během chladnějších měsíců bývá naše pleť sušší, v létě o její nadměrný (mastný) lesk není nouze. Můžeme tedy vyřadit okluzivní látky obsažené v těžších hydratačních krémech. Místo toho vsaďte na krémy s gelovou texturou – jsou lehčí, avšak stejně efektivní, jelikož se rychleji vstřebávají a zároveň chrání kožní bariéru.

SPF je alfou a omegou zdravé pleti

Ochranný faktor bychom neměli vynechávat ani v zimních měsících, ale ruku na srdce, kdo nehřeší? V létě ale svou lenost nesmíme nechat zvítězit. Sluneční paprsky sice umí příjemně pleť (i duši) pohladit, avšak při častém pobytu venku mohou UV paprsky napáchat řadu škod. Je proto třeba zvýšit i sílu ochranného faktoru, a to alespoň na 30+ či v případě citlivé pleti 50+. Nezapomínejte ani na ochranu šíje, dekoltu a rukou, kde je pleť tenká, a tedy velmi citlivá.

Sbírejte „Céčka”

Pigmentových skvrn, které mnohdy vznikají vinou nedostatečné ochrany před sluncem, je těžké se zbavit. Krom dostatečně silného ochranného faktoru je proto také potřeba užívat antioxidanty jako například vitamin C – když je pokožka vystavena UV záření, vznikají volné radikály, které mohou poškodit DNA a urychlit rozklad kolagenu a elastinu. Právě antioxidanty umějí stabilizovat volné radikály a snížit tak škodu napáchanou sluncem. Vitamin C zároveň pomáhá zbavit se pigmentových skvrn, podporuje tvorbu kolagenu a také pleť rozjasňuje.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu