Show me less, ne (pra)les! Jak se zbavit chloupků?

Léto se nezeptá, co jste dělala v zimě. Očekává totiž, že bude vaše pokožka hladká jako samet a bez jediného chloupku. Pojďme si proto posvítit (že by trefa do černého?) na všechny možnosti jejich efektivního odstranění.
Kristýna Schafferová
——
29. dubna 2022

Getty images

Žiletka a voňavá holicí pěna je první možností, která se nabízí. Nevýhodou tohoto rychlého řešení ale je, že se musí neustále opakovat. Chce to něco trvalejšího. Něco, co vaši čest zachrání i na Robinsonově ostrově.

Rozdíl mezi depilací a epilací

Depilace i epilace patří mezi metody odstranění chloupků, jaký je ale mezi nimi rozdíl? Zatímco během depilace dochází k povrchovému odstranění, epilace jde víc do hloubky a vytrhne chloupek i s kořínkem, díky čemuž je pokožka hladká o něco déle. A co všechno pod těmito dvěma pojmy najdeme?

Depilace voskem

Přestože by Mel Gibson po zkušenostech z filmu Po čem ženy touží možná nesouhlasil, není depilacem voskem tak strašná. Pokud je provedená správně. Na vyčištěnou pokožku se nanese teplý vosk, přiloží se depilační papírek a pak se jím prudkým pohybem trhne proti směru růstu chloupků. Depilaci voskem můžete podstoupit v salonu, nebo ji provést v pohodlí domova.

Výhody: Rychlé, levné, efekt cca 3 – 8 týdnů.
Nevýhody: Příliš horký vosk by mohl vaši kůži popálit, celý proces pak podráždit. Depilaci voskem vynechte, pokud máte na daném místě mateřská znaménka, nebo vás trápí lupénka či ekzém.

Depilace cukrovou pastou

Tato metoda stojí na podobném principu, jako depilace voskem, je ale šetrnější. Na zapudrovanou část kůže se nanese cukrová pasta, která se pak strhne po směru růstu chloupků. Pasta působí na kořínky chloupků, zjemní je a ty jdou pak lépe odstranit.

Výhody: bezbolestná metoda vhodná i pro ekzematickou pokožku a na citlivé partie, omezuje zarůstání chloupků a tvorbu pupínků, efekt cca 2 týdny.
Nevýhody: Ulepená aplikace, která může někomu vadit.

Depilační krémy

Krémy určené k odstranění chloupků stačí nanést na konkrétní místo, nechat chvilku působit a pak setřít speciální špachtlí. Tato metoda funguje na jednoduchém principu – chemické látky obsažené v krému chloupky oslabí a uvolní.

Výhody: Bezbolestné, rychlé, efekt cca 5 dní.
Nevýhody: Chemické látky v krému mohou pokožku podráždit.

Epilace strojkem

Epilátor, který stojí kolem tisícovky, můžete používat vždy, kdy vám to pokožka dovolí. Den před procedurou je vhodné provést peeling, který odstraní odumřelé kožní buňky a připraví pokožku k akci. Pak už jen stačí krouživými pohyby postupovat epilátorem po dané oblasti, zatímco on bude pomocí pinzet či kotoučů chloupky vytrhávat.

Výhody: Domácí a praktické použití, efekt cca 3 – 8 týdnů.
Nevýhody: Bolestivost, která časem trochu ustoupí, pokožka může být podrážděná a zarudlá.

IPL epilace

Hit posledních let slibuje dlouhodobé až téměř trvalé odstranění chloupků. A už dávno tuto metodu nemusíte podstoupit jen v salonu. Domácí IPL epilátor využívá intenzivní pulzní světlo, které chloupky nevytrhává ani neholí, ale uvede do přirozeného klidového stavu, během kterého vypadnou a jejich další růst se výrazně zpomalí.

Výhody: Bezbolestné, nezarůstající chloupky ani podrážděná pokožka, dlouhodobý efekt, který vydrží cca 6 měsíců, výrazné omezení dalšího růstu chloupků.
Nevýhody: Lze takto odstranit jen tmavé chloupky, vyšší cena

Laserová epilace

Odstraňování chloupků pomocí laseru funguje podobně jako IPL epilace. Laserový paprsek je pohlcen pigmentovým barvivem chloupku a nasměrován až k cibulce, kterou tepelně zničí.

Výhody: Bezbolestné, chloupky nezarůstají a netvoří se „husí kůže“, bez podráždění pokožky, při opakovaném ošetření trvalé odstranění chloupků.
Nevýhody: Nutná návštěva salonu či kliniky.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu