Sedm hříchů léta
Foto: Getty Images
Foto: Getty Images
Jakkoli se apel na používání nejvyšších možných ochranných filtrů v přípravcích na slunění jeví jako přehnaný, je zcela namístě. Následky neuváženého opalování v podobě kožního melanomu totiž nepřicházejí hned, ale často až za pár let – kůže má v tomto bohužel sloní paměť. Takže, kdo se nechce s touto nepříjemnou realitou výhledově srazit, měl by se mít během pobytu na slunci na pozoru. Ano, vysoké SPF nepatrně oddálí nabytí snědého odstínu pokožky, ale to proto, že ji intenzivně chrání před poškozením a spálením. Bronz se tudíž dostaví, jenom pomaleji a v bezpečí, což má jistě vyšší hodnotu než nejtmavší hnědá... Příliv novinek v opalovací péči vyvrací další zažitý mýtus – že se přípravky s vysokými UV faktory špatně roztírají. Dnes mají i texturu na bázi vody ve spreji.
Předvést na pláži tu nejdokonalejší pokožku chce každá z nás, jenže ne všechny zkrášlovací procedury se slučují s následným pobytem na sluníčku. V případě shazování nežádoucího porostu tak hrozí vznik hyperpigmentací. Neznamená to, že byste měli (d)epilaci v průběhu plavkové sezony vynechávat, ale spíše ji dobře načasovat. Velkou roli navíc hraje nejenom způsob odstraňování chlupů, ale i citlivost kůže. Kdo se tedy nezbavil ochlupení s předstihem a na delší dobu (laserem či IPL), ten je odkázaný na pravidelný zásah žiletkou, voskem, cukrovou pastou či epilátorem. U „trhacích“, epilačních technik je vhodné se slunci vyhýbat minimálně 24 hodin, v případě holení by měl stačit odstup noci. Závěrečným zklidněním a hydratací nic nezkazíte.
Je to podobně ohraná písnička jako s pitným režimem. Bez pravidelné dávky vláhy působí pokožka mdle, šupinkovatí, ztrácí pružnost, a především se snižuje důležitá odolnost kožní bariéry. V kombinaci s UV zářením, jež zásadně vysušuje, se pak celá záležitost ještě zhoršuje. Zahrnout tělo i obličej ráno a večer nášupem péče, která ví, jak v hloubce udržet vláhu, tudíž není vůbec špatný plán. Přesytit pokožku v zásadě nelze, protože co už nepojme, to zkrátka ulpí na jejím povrchu a nevstřebá se. Zbývá proto vybrat ze škály poopalovacích možností tu, která se bude příjemně roztírat, urychleně vstřebávat, zajišťovat onu hydrataci a třeba i prodlužovat bronzový odstín.
Je to pohodlnější, v případě soli dokonce i víc sexy, ale bez příkladného odstraňování zbytků ochranných přípravků z vlasů, chloru atp., umocněných navíc ještě intenzivním působením UV paprsků, to představuje pro zdravou kštici hotovou zkázu. Některá „pozůstalost“ se projeví rychle – roztřepené konečky, vyšisovaná barva, ztráta lesku –, jiná se ohlásí asi za tři měsíce značným prořídnutím hřívy. Ve vlastním zájmu proto z pramenů vždy vše vymyjte a soustřeďte se na maximální péči o vlasovou pokožku.
Není nic zvláštního na tom, že vyprahlí Středoevropani jsou pro pohlazení sluníčkem po tváři ochotní udělat cokoli. Obličej je však zároveň tím prvním na ráně, kde se projeví většina negativních vlivů, včetně působení UV záření. Tedy ztráta hydratace, ochabování pokožky, a především vykreslování předčasných vrásek. Kdo nestojí o jmenované atributy a chce si zachovat mladistvost a svěžest, neměl by vystavovat tvář přímému slunci, už vůbec ne přes poledne, a chránit ji kvalitním krémem s vysokým SPF. I tak více či méně zhnědne, ale přitom zbytečně nezestárne.
Pro soutěžící ve hře Miss Brown je každé vyblednutí odstínu kůže velkou ztrátou. A protože si mnoho z nich myslí, že pravidelnou gomáží by z těla zbrousilo i vzácně vydobyté opálení, snaží se tuto seanci co nejvíce oddálit. Jak to pak dopadá? Snědý odstín se jakž takž drží, akorát že pod vrstvou odumřelých buněk ani trochu nezáří, postrádá šťavnatost a povrch pleti působí zbytečně starším dojmem. Že se kůže obnovuje, je prostě fakt, s tím nic nezmůžete, ani kdybyste jí peeling odepřeli půl roku. Opálení však tímto způsobem zásadně neztratíte, to je „zakonzervováno“ hlouběji. Naopak, občasným zbroušením dopřejete pokožce zjemnění, rozjasnění a sjednocení tónu.
Oblíbená letní sekce šminek s podtitulem „waterproof“ má tu nevýhodu, že lecčemu odolá. Tedy i běžnému odličovači. Pokud nevidíte konkrétně zbytky mascary na řasách během spánku jako problém, měli byste vědět, že kromě vysušování hrozí vějířkům třením o polštář také lámání. S nákupem kvalitního odličovače na okolí očí se obrňte ještě trpělivostí a opatrností. Při odstraňování nánosů řasenky s napuštěným tamponkem chvilku setrvejte a teprve pak šetrně stírejte.