Jak porazit akné v dospělosti?

Akné je spojováno především s pubertou, kdy nás zas až tak moc nezaskočí. Co ale, když se objeví v pozdějším věku, a ne a ne se ho zbavit? Co ho způsobuje, na co si dávat v rámci jeho léčby pozor a kde začít?
Eva McMahon
——
11. května 2021

Foto: Shutterstock

Akné trápí spoustu z nás. Údaje tvrdí, že se jedná až o 95 % lidí ve věku 11 až 30 let, ale bohužel se objevuje i u starších generací. Ve větší míře postihuje ženy, to se mnohým z nás nemusí zdát fér, ale dobrá zpráva je, že se s akné dá bojovat a vyhrát. Když se pupínky objeví v mladším věku, je to pochopitelné, ale když už jste ve věku, kdy se spíše soustředíte na to, jak zpomalit stárnutí pokožky, akné není něco, co vám vykouzlí úsměv na tváři.

Začněte u svého životního stylu, radí Dr. David Jack 

Jeden z předních Londýnských kožních lékařů, který má navíc svou vlastní značku kosmetiky, Dr. David Jack, nám o akné prozradil trochu více. Na jeho původ má vliv mnoho věcí, ale hormony jsou jedním z výrazných faktorů, a to zejména v dospělosti. Z praktické zkušenosti se Dr. Jack na své pacienty dívá ze všech úhlů. Bere v potaz životní styl, stres, stravu, ale také genetiku. Je dokázáno, že s akné je spojený stav vašich střev, a proto je nutno dbát na správnou výživu. Tím je třeba v boji s akné začít. Je vhodné také zařadit do vašeho stravovacího režimu dobrá probiotika a ideálně nejíst polotovary. Je to zkrátka o zdravé vyvážené stravě, která bude udržovat vaše střeva v rovnováze, proto se nedoporučují živočišné produkty a cukr.

Na které složky se v kosmetických produktech zaměřit? 

Doktor Jack doporučuje topické produkty na akné, které zatočí s nevhodnými bakteriemi. Pleť je samozřejmě potřeba pečlivě čistit a starat se o ni. V těch horších případech akné může být nutná léčba antibiotiky. Obecně je dobré zařadit do péče o pleť produkty, které obsahují kyselinu salicilovou, retinol, AHA kyseliny. Pokud tato péče nezabere, nastal čas se obrátit na možnosti jako laser, které umí snížit množství bakterií. Je také možné vyzkoušet orální antibiotika či orální retinoidy.

Akné se často objevuje i kvůli hormonálním změnám v těhotenství – produkty obsahující vitamin A čili retinol jsou nebezpečné a ve velkém množství i kyselina salicilová. V těhotenství je tak třeba se spoléhat na vhodné AHA kyseliny.

Trpělivost a pravidelnost

Izabela Pawlitka, která pracuje na klinice Dr. Davida Jacka, má několikaletou praxi v předních kosmetických salonech v Londýně a podělila se s námi o tipy, jak se o pleť nejlépe starat. Pokud máte za sebou dlouhodobý problém s akné, doporučuje vyhledat odborníka, ale klíčem je správná celková péče. Každodenní čištění je základ a také je dobré zařadit exfoliativní kosmetiku, ale není třeba nic přehánět. Izabela také doporučuje podobné látky jako Dr. Jack, ale říká, že méně je více. Někdy může trvat i měsíce, než uvidíte pořádné výsledky. Je třeba najít ty produkty, které vám vyhovují a opravdu se držet pravidelnosti. Po čistění je dobré používat produkty s již zmíněným vitaminem C a kyselinou hyaluronovou. Jeden z jejích tipů je také přejíždět si po obličeji kostkou ledu. Zklidní to zanícené akné a kůži zklidní. Na škodu samozřejmě není ani zařazení pravidelného profesionálního kosmetického ošetření. 

Produkty, které v boji s akné pomohou

Mezi další kosmetické produkty, které vám v tomto boji pomohou, patří také peelingy a pleťové masky. Výborné jsou například velmi dostupné jílové masky a mezi naše oblíbené peelingy patří Red Paint od Dr. David Jack. Dalším výborným produktem, který je dobrý zařadit i několikrát týdně, je Rapid Reveal Peal značky Dermalogica. V kombinaci se správným čistěním a jejich produktem Age Bright Clearing Serum s dospěláckým akné zatočíte.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu