Pleťové desatero: bakuchiol, šetrná alternativa retinolu
Foto: Getty Images
Foto: Getty Images
Obliba tzv. clean beauty stále roste, a proto není divu, že se kosmetické produkty plní stále novými nebo méně známými přírodními ingrediencemi. Jednou z nich je bakuchiol, rostlinná alternativa retinolu, který nabízí šetrnou péči o zralou a problematickou pleť.
Bakuchiol je látka přirozeně se vyskytující v listech a semenech fialově kvetoucí rostliny Psoralea corylifolia neboli „babchi“, která pochází z himálajské oblasti. Běžně se využívala v ájurvédské a čínské medicíně, a to hlavně při léčbě osteoporózy a osteomalacie (měknutí kostí). Odtud také čerpá svůj název – Bu Gu Zhi, což v překladu z čínštiny znamená „oprava kostí“. Dnes má však bakuchiol využití i ve světě krásy.
Nejvíce ceněné jsou jeho antioxidační, protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti, díky nimž se stává účinným bojovníkem proti mnoha kožním neduhům. Bakuchiol je schopný tlumit záněty, a proto je jako stvořený k ošetření kůže trpící ekzémem, lupénkou nebo růžovkou. Kromě výrazného zklidnění podrážděné nebo suché pokožky dokáže viditelně redukovat jemné vrásky a linky, pomáhá také v boji proti akné a stimuluje tvorbu kolagenu. Dalším obrovským plusem je, že snižuje poškození pokožky způsobené UV zářením, jako je hyperpigmentace.
Ačkoli se tyto dvě látky složením nepodobají, můžeme je srovnávat z pohledu funkčnosti. Stejně jako retinol je i bakuchiol účinným bojovníkem proti vráskám, akné a nerovnoměrnému tónu pleti. Největší rozdíl tkví v šetrnosti. Retinol, jenž se velmi často vyrábí synteticky, může způsobovat podráždění a zvýšenou citlivost pokožky, proto se má aplikovat maximálně jednou za tři dny. Bakuchiol, který je přírodního původu, je oproti tomu k pokožce velmi šetrný. Vedlejším efektem není zčervenání ani olupování pokožky, a tak ho s klidným srdcem můžete používat denně. A to i v případě velmi citlivé pokožky! Velkou výhodou bakuchiolu je také to, že nezpůsobuje citlivost pleti vůči UV paprskům, na což si u retinolu musíte dávat pozor.
Jelikož se v oblasti kosmetiky vyskytuje teprve od roku 2010, dá se říct, že je bakuchiol novinkou. I proto zatím existuje jen malé množství studií, které zkoumají jeho negativní vedlejší účinky. Svět beauty se rozděluje na dva tábory – jeden tvrdí, že se retinol z pečujících přípravků nedostává do krevního oběhu a může být tedy bezpečně užíván i během těhotenství a kojení. Ten druhý retinol nedoporučuje kvůli studiím dokazujícím vliv vitamínu A (avšak ve velmi vysokých dávkách a pouze při orálním podání) na buňky, a tedy i na plod v těle matky. Oba tábory se však shodují na tom, že bakuchiol je bezpečný – jedná se totiž o přírodní látku, na rozdíl od retinolu, který je syntetický.
Kromě toho je bakuchiol méně abrazivní. Je proto vhodný pro každodenní použití jako součást ranní i večerní rutiny, což ve výsledku urychluje jeho efekt – opět na rozdíl od retinolu, který je sice silnější co do účinnosti, avšak musí se do rutiny dávat mnohdy postupně a užívat pouze večer.
Bakuchiol je velmi všestranný, a proto množství produktů s jeho obsahem na trhu neustále roste. Pokud se chystáte zařadit ho do své kosmetické rutiny, bude záležet především na tom, jaké formě dáváte přednost. Séra s bakuchiolem jsou lehčí a obvykle se aplikují pod hydratační krém, krémy jsou zase o něco těžší, proto se nanáší až ke konci péče o pleť. Produkty s bakuchiolem můžete vrstvit, takže se nebojte kromě séra zařadit i pleťovou masku, olej nebo peeling. Velmi dobře spolupracuje s hydratačními přípravky péče o pleť, které obsahují ceramidy nebo kyselinu hyaluronovou. Naopak se vyhněte společnému používání s produkty obsahujícími kyselinu glykolovou, která může bakuchiol rozkládat. Vhodné není ani spojení s dráždivými složkami, jako je například benzoylperoxid obsažený v přípravcích proti akné.
Stejně jako u všech ostatních kosmetických produktů je základem čistá a suchá pleť. Jakmile se odlíčíte, můžete aplikovat přípravek s bakuchiolem. A to kdykoli během dne, klidně hned po probuzení. Pokud však s touto látkou teprve začínáte, postupujte opatrně a proveďte nejprve test citlivosti. Nejlepších výsledků dosáhnete používáním dvakrát denně: jednou na noc a jednou na den.