New online era is coming. Představujeme nový web HARPER'S BAZAAR

Jakou úlohu hraje v pleti kolagen?

S kolagenem se to má jako s vydařeným večírkem. Jakmile se nachýlí ke konci, uděláte cokoli, abyste finále oddálila.
Martina Polachová
——
6. prosince 2021

Foto: Shutterstock

Proč je kolagen tak důležitý a poslední dobou tolik skloňovaný ve všech pádech? A z jakého důvodu je na něm pleť doslova závislá?

Stručně řečeno, jedná se o důležitou bílkovinu, která se nachází všude v lidském organismu a kterou si tělo denně vytváří. S přibývajícím věkem však tato produkce slábne, což se pozná mimo jiné na ochabující pleti, s jejíž strukturou kolagen úzce souvisí. Zajišťuje totiž pevnost, ve spolupráci s elastinem pružnost a koneckonců i optimální obsah vody.

Nejedná se přitom pouze o narůstající věk, který úbytku kolagenu, a tím pádem i přílivu vrásek „nahrává“. Jde také o způsob života, znečištěné prostředí, nevhodná strava, UV záření a další faktory nejdou mladistvé pevnosti pleti zrovna na ruku… 

Nic není radno podceňovat

Naštěstí se ukazuje, že kolagen lze do kůže znovu doplnit, nebo alespoň zpomalit jeho ztráty. Stačí dbát na ochranu existujícího kolagenu s pomocí pleťové péče a dodávat nový skrze vhodné potravinové doplňky. Není přitom vůbec od věci uvažovat o jeho preventivním pojídání už po dvacítce, kdy produkce začíná zpomalovat. S pletí navíc vyspraví vlasy i nehty a to se může, přiznejme si, jedině hodit.

Vzhledem k tomu, že se v lidském těle nachází hned několik desítek typů kolagenu, vyplatí se zaměřit na ten, který je obsažen v kůži. Tedy kolagen typu 1, jehož zdrojem jsou rybí kůže a šupiny. Měl by být 100% čistý a dobře hydrolyzovaný (rozštěpený na peptidy, jež jsou v organismu snadněji využitelné). Jestli bude mít formu prášku, bude tekutý, nebo v tobolkách, nehraje až takovou roli. Důležité je, aby byl v té nejčistší formě bez nežádoucích chemických přísad. Snad jedině obohacený o další osvědčené anti-age ingredience.

P.S.: Chcete-li zlepšení, které s pomocí doplňků stravy přichází zhruba po měsíci až dvou užívání, znásobit, nebo dokonce urychlit, zařaďte do jídelníčku vyvážené množství sacharidů, tuků a bílkovin. Dále dostatek tekutin pro hydrataci, zasnažte se o dostatečný spánek, vyvarujte se opalování, kouření, alkoholu, stresu a zvenčí pečujte výhradně kvalitní kosmetickou péčí určenou pro váš typ pleti.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu