Jak se zbavit věčně napuchlých očí?
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Traduje se, že pokud budete spát kratší dobu, budete druhý den vypadat mladší. Díky vodě, kterou bude váš obličej zadržovat, se pleť vypne a ani vrásky nebudou tolik vidět. To stejné se prý stane, pokud si před spaním dáte slané jídlo. Ani jedna z výše zmíněných „rad“ rozhodně nezní jako něco, co by kdokoliv z nás měl zkoušet. Udržovat se v permanentním spánkovém deficitu a pojídat sůl je přesně to, co v příručce o stárnutí nenajdete. A rozhodně byste to neměli dělat, pokud chcete vypadat mladě a být zdraví.
To si ostatně řada z nás vyzkoušela na vlastní kůži. Je tomu už více než rok, co jsme museli změnit naše návyky a upravit denní režim. Pobyt doma a neustálý stres způsobily kromě jiného také nečekané změny na našem těle. Covidová krize přinesla spoustu nových potíží i ve světě beauty – maskné, covid fatigue, suchou pleť, vyrážky z dezinfekce a dalším problémem, jenž trápí mnoho z nás, jsou i neustále napuchlé oči. Ustavičnou únavu jsme na sobě začali nejen cítit, ale i vidět.
Oči jsou vybaveny tou nejjemnější kůží, jakou na lidském těle najdete. Jsou také obklopeny 22 svaly, které téměř neustále pracují. To jsou důvody, proč je tato oblast tolik vypovídající nejen o našem zdraví a naší povaze, ale i o našem věku.
Ztráta elasticity v očním okolí je měřitelná již roky před tím, než se projeví. I když se neduhy očí přičítají především kůži pod očima (zarudnutí, tmavnutí, ztráta pružnosti), kůže na horním očním víčku je ještě mnohem citlivější a jemnější. Právě tam se často projevuje opuchnutí a je také oblastí zájmu, pokud jde o kosmetické úpravy.
Když se ráno probudíte s očima napuchlýma jako žába, nebojte se, neznamená to, že celý den budete muset strávit s unaveným a neveselým výrazem. Kde nepomůže ani dvojité espresso, hlásí se o slovo správná péče.
Rozproudit lymfu v očním okolí a zbavit místo přebytečné vody je klíčem v boji proti opuchlým očím. To lze snadno provést buď kamenem guasha, nebo samotnými prsty, například při nanášení krému. Pohyby vždy směřujte nahoru a od oka ven. Pokud zvolíte guashu, přidržujte si kůži očního okolí tak, abyste ji při masírování příliš netahali. Krém potom nanášejte jemnými pohyby a nejlépe pomocí prsteníčku. Ten je z prstů na ruce nejslabší a nehrozí tak, že byste příliš tlačili.
Popularita chladných očních gelových masek nevznikla pro nic za nic. Napuchlé oči ocení chlad ze všeho nejvíce. Ať už si dáte masku nachladit do ledničky, nebo si po oblasti očí budete přejíždět studeným face rollerem či studenými lžičkami, chybu neuděláte. Když se tak ráno probudíte s opuchlýma očima, sáhněte po těchto spolehlivých pomocnících.
Oční krémy nejsou zbytečnost. Řada z nás na ně ale stále zapomíná. Nebo máme pocit, že krém, který používáme na zbytek obličeje, je dostačující. Kůže očního okolí je ale jiná, i proto potřebuje odlišnou péči. Běžnými krémy si můžete způsobit podráždění kůže a sliznice očí. S pleťovými krémy možná budete mít pocit, že se staráte, vaše oční okolí to však bude vnímat jinak. Asi není třeba říkat, že až to zjistíte, bude na prevenci pozdě. Oční krém se nebojte aplikovat i pod obočí a na horní víčko, které stárne rychleji než to dolní. Krémy ale nikdy neaplikujte příliš blízko oku samotnému.
Pokud se s opuchlýma očima probouzíte často, bude problém možná někde jinde. Slané jídlo, alkohol, špatná spánková hygiena nebo jiné zdravotní problémy. Oční okolí je místem, kde se projevuje řada našich vnitřních neduhů jako první. Proto někdy nemá smysl na tmavé kruhy kupovat krém, ale je mnohem lepší podívat se na problém zevnitř a hledat příčinu. Proti vráskám ano, opatrně ale na krémy, které slibují, že vás zbaví hned několika problémů očního okolí najednou. Takový heavy lifting od očních krémů bohužel čekat nemůžeme.