Jak připravit pokožku na opalování ve čtyřech krocích

Kdy změnit jídelníček, jaká ošetření obličeje a těla provádět a jaké vitamíny užívat, než vystavíte pokožku slunečním paprskům?
Yelyzaveta Topukh
——
24. května 2023

Profimedia

Dieta

Nejlepší je začít se připravovat s předstihem, alespoň dva týdny, ne-li měsíc před opalovací sezónou. Do jídelníčku byste měli v první řadě zařadit potraviny, které podporují vysokou produkci melaninu a jsou také zodpovědné za regeneraci pokožky. Mezi ně může patřit mrkvová šťáva nebo šťávy z citrusových plodů. Doporučují se také rajčata, sladké papriky, lilek a olivový olej – tato zelenina má vysoký obsah lykopenu, který má ze všech karotenoidů nejvyšší antioxidační aktivitu a v tandemu s olivovým olejem se jejich příznivé vlastnosti mohou zdvojnásobit až ztrojnásobit. Vhodná je také sezónní zelenina a ovoce – zelí, mrkev, řepa, brambory, jablka. Obsahují hodně kyseliny listové, vitamínu C a betakarotenu. Vitamíny B a C jsou vhodné pro posílení imunitního systému, pokud jde o drastickou změnu časových pásem. Obiloviny, zelenina, ořechy a mléčné výrobky mají vysoký obsah těchto vitamínů. A fermentované mléčné výrobky se doporučují zejména před odjezdem na dovolenou pro zlepšení střevní mikroflóry a zvýšení odolnosti vůči infekcím.

Vitamíny 

Jedním z nejdůležitějších „slunečních“ vitamínů je betakaroten. Prodlužuje dobu pobytu na slunci, zajišťuje hladší opálení a snižuje citlivost pokožky na UV záření, pomáhá obnovovat poškozené buňky, zlepšuje pružnost pokožky a chrání buňky před dalším poškozením. Vitamín E, jeden z nejdůležitějších antioxidantů pro opalování, je stejně důležitý, protože chrání buněčné membrány a bílkoviny tím, že neutralizuje molekuly volných radikálů dříve, než mohou poškodit organismus. Kyseliny, jako jsou omega-3 a thioctacid, lze přidávat do stravy v rámci prevence a měly by se užívat po dobu tří měsíců vždy na jaře a na podzim. Doporučujeme také provést krevní test na vitamín D, který je velmi dobrou přípravou na slunce. A nezapomeňte, že před odjezdem na dovolenou je dobré pokožku vyživit a hydratovat, aby vaše opálení bylo ještě zářivější.

Antioxidační ochrana

Není žádným tajemstvím, že vaše tělo dostává dávku vitamínu D, což zvyšuje riziko předčasného stárnutí pokožky. Proto je nezbytné otužovat své tělo antioxidanty. Například extrakt z hroznových jader pomáhá zpevňovat cévní stěny, snižuje otoky, zlepšuje barvu pleti a podílí se na syntéze kolagenu, což může snížit riziko předčasného stárnutí. Vitamíny C a E chrání tělo před volnými radikály, které vznikají v důsledku působení záření, ultrafialového světla a toxinů. Vitamín E také normalizuje krevní oběh, nasycuje pokožku hydratačními a výživnými prvky a opravuje poškozenou tkáň. Udržování hladiny vitamínu C je velmi důležité, protože pomáhá eliminovat pigmentové změny a zarudnutí, posiluje ochrannou funkci pokožky před UV zářením, vyrovnává povrch epidermis a zmírňuje záněty a podráždění pokožky.

Péče o pleť

Nejlépe se opálíte, když je vaše pokožka dobře peelingovaná a hydratovaná, proto se několik týdnů před dovolenou vyhněte agresivní péči o pleť. Před opalováním je vhodné podstoupit biorevitalizační kúru, ideálně měsíc před opalováním. Dva až tři dny před opalováním je dobré provést peeling obličeje a těla, aby se pokožka vyčistila. Fungují také zábaly nebo výživné ošetření krémem s obsahem vitamínů rozpustných v tucích A a E.

Hloubkový peeling pro vaši pleť nejspíš nebude před opalováním to pravé. Jemný peeling bílým jílem, rýžovou moukou, cukrem a esenciálními oleji nebo ultrazvukový peeling připraví pokožku na slunce, aniž by poškodil její ochrannou bariéru a je proto skvělou volbou.

Názory na to, zda je vhodné navštívit před opalováním solárium, se různí. S trochou opatrnosti a šetrností k pokožce v závislosti na typu pleti si však trochu umělého slunce můžete dovolit. Pokud nemáte žádné kontraindikace a vaše pokožka není citlivá, může vám opalování ve speciální kosmetice pomoci rychleji se přizpůsobit procesu opalování. Nenechte se však příliš unést, aby nedošlo k dehydrataci pokožky.

Povrchový peeling, například enzymatický, můžete provést i na obličeji. Je to poměrně šetrný postup, vhodný pro všechny typy pleti, včetně citlivé pleti s kuperózou. Pleť se vyrovná, vyleští a vyhladí, získá rovnoměrnou, zářivou a zdravou barvu. Po ošetření není nutná žádná rehabilitace a nedochází k odlupování. Dobrá je také biorevitalizace bez injekcí. Vlivem přístroje se otevírají póry a laser umožňuje lepší pronikání kyseliny hyaluronové do pokožky. Na tělo se doporučuje solný peeling pro regeneraci pokožky a složení z řas pro hloubkovou hydrataci.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu