Jak správně chránit vlasy před sluncem?

Ve Formanově muzikálu Hair se sice zpívá „Let the sunshine in“, ale dnes už víme, že UV záření umí vlasy pořádně poškodit, způsobit jejich lámavost i vypadávání. Nemůžeme to ale Formanovi vyčítat – je to generace, která se opalovala s hliníkovou fólií u obličeje!
Oli Egler
——
20. srpna 2022

Foto: Getty Images

Byť se na první pohled zdá, že vlasy v létě samovolně ožívají, a proto místo přehnané péče potřebují naopak klid, zdání klame. Stres svým vlasům můžeme způsobit jak v zimě, kdy se kvůli nedostatku vitamínů a nízkým teplotám vysušují, tak i v létě. V těchto měsících zase nejčastěji trpí nedostatkem vlhkosti kvůli slunečnímu záření. Za každých okolností proto potřebují konzistentní péči jako zbytek těla.

Jak vlasům škodí slunce? 

V první řadě se takřka všem v létě rychleji mastí vlasy, což vyžaduje častější mytí hlavy. I normální vlasy se vlivem slunečních paprsků rychleji vysušují, díky čemuž začínají mazové žlázy pracovat o to intenzivněji. Těm, kteří mají vlasy suché, navíc hrozí to, že se po dlouhém pobytu na slunci (bez řádné ochrany) bude o to více vysušovat pokožka hlavy. Pozastaví se tak výživa vlasových folikul i samotný růst vlasů.  Určitě jste si také všimli, že během léta vlasy samovolně zesvětlují. Mnozí tento efekt preferují, jelikož působí „přirozeně“, a hlavně mají pocit, že sluníčko odvede lepší a šetrnější práci než umělé barvy v salonu. Právě to je chyba. Přímé sluneční paprsky znatelně poškozují vlasový pigment, s nímž se zhoršuje i struktura vlasů. Stávají se tak sušší a lámavější. Hůře to snášejí především blondýny, které mají výrazně méně pigmentu než tmavovlásky. UV záření umí také poškodit aminokyseliny tvořící stavební materiál keratinu – bílkoviny, které se nachází ve vlasech, nehtech a zubech a regulují jejich zdravý vzhled. Mnozí profesionálové proto doporučují keratinové masky a ozdravné kúry, které pomohou dodat vlasům látky potřebné k jejich regeneraci.

Kde se dopouštíme chyb a jak tedy vlasy chránit? 

I maličkosti jako fénování vlasů jemně teplým (nikoliv horkým) vzduchem může výrazně pomoci. Zanedbávat byste neměli ani sezónní kúry – ty si buď můžete dopřát v salonu v podobě profesionální péče, nebo doma. Hydratační masky, oleje a jednoduché masírování pokožky hlavy pomůže s prokrvením, zlepší se distribuce živin, a tím se dopomůže k lepšímu růstu vlasů.  Mnozí navíc přeceňují stylingové přípravky – ne všechny jsou totiž #SunFriendly. Hlavně ty, které obsahují alkohol, tak o to více přispívají k vysoušení vlasů. Nejúčinnější ochranou proti slunci a škodlivému UV záření byly, jsou a vždy budou přípravky s ochranným faktorem. Pokud nechcete nosit stylové slamáky a šátky na hlavě podle vás patří jen do kabrioletu, existuje celá řada přípravků, které vám pomohou pečovat o vlasy a vlasovou pokožku se vším všudy. Jedná se především o spreje, které chrání vlasy před UV zářením, chlorem z bazénů i mořskou solí, kterým se během letních dovolených nedá vyhnout. To, že je valná většina produktů ve spreji, zaručuje jednoduché použití i pro ty, kteří „nikdy nemají čas“.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu