Jak horká koupel ovlivňuje váš metabolismus

Krom zaručených relaxačních účinků se navíc zjistilo, že horká koupel dokáže přispět k hubnutí, a to skrze snížení hladiny cukru v krvi a rychlejšímu spalování kalorií.
Yelyzaveta Topukh
——
11. března 2023

Foto: Profimedia

Horká koupel na konci dlouhého dne je skvělý nápad. Uvolní svaly, pomůže zklidnit mysl a vypustit negativní myšlenky a za pomoci vonných olejů navodí (když už ne nirvánu, tak alespoň) lepší náladu. Ke zřejmým výhodám příjemné procedury vědci nedávno přidali další: studie zveřejněná v časopise American Journal of Applied Physiology potvrzuje, že pravidelné koupele podporují metabolismus a pomáhají hubnout.

Studie se zúčastnili respondenti s nadváhou a sedavým zaměstnáním, aby se zjistilo, zda by prohřívací koupele mohly být alternativní léčbou pro starší osoby nebo osoby se zdravotním postižením. Výsledky ukázaly, že po hodinovém ponoření do lázně o teplotě vody vyšší než 39 stupňů došlo u zkoumaných osob ke snížení hladiny cukru a inzulinu v krvi doprovázené rychlejšímu rozkladu glukózy. Nejvíce potěšující je potvrzení, že výsledky testu jsou relevantní pro lidi všech věkových kategorií a vykonávaných činností.

Horká koupel a sport

Relaxace v horké vodě má na tělo pozitivní vliv i po cvičení. Vědci to přičítají tomu, že fyzická zátěž při cvičení vyvolává vyšší hladiny interleukinu 6 (IL-6), což je jeden z nejdůležitějších prostředníků akutní fáze zánětu. Ten zase spouští imunitní reakci organismu a mobilizuje síly k boji o zdraví – horká koupel je tedy přesně to, co unavené tělo zbaví veškeré paniky.

Vliv na tělo 

Pokud necvičíte aktivně nebo vám cvičení není z určitých důvodů doporučeno, podle nejnovějších vědeckých poznatků relaxace v horké vodě aktivuje uvolňování látek, které snižují krevní tlak, podporují metabolismus a snižují hladinu cukru v krvi.
Byť se jedná o skvělou zprávu, neznamená to, byste měli zahodit průkazku do fitka a místo toho hodinu denně trávit ve vaně. Vnímejte tuto formu relaxace pouze jako podpůrnou aktivitu pro zdraví a krásu těla i ducha.

Pomoc proti nachlazení

Horká voda (do níž můžete navíc přidat nálev z heřmánku či třezalky, vonné oleje či různé soli) vám pomůže zabránit onemocnění. Pára zvlhčuje nosní dutiny a působí jako přírodní protizánětlivý prostředek, který zmírňuje příznaky nachlazení a chřipky. Navíc vám příjemně zahřeje svaly a rozšiřuje cévy, čímž podporuje průtok krve.

Podpora hubnutí

Výše zmíněná studie vedená Dr. Stevem Faulknerem prokázala, že horká koupel snižuje maximální hladinu cukru po jídle a pomáhá spálit přibližně 140 kalorií za hodinu, což je více než například hodinová procházka svižným tempem.

Uvolnění svalů

Horká koupel zmírňuje celkové napětí ze cvičení, zklidňuje napjaté svaly a zlepšuje spánek, zatímco sprcha poskytuje vynikající masáž ramen, šíje a zad a zlepšuje krevní oběh a stav pokožky.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu