Jak fungují aktivní ingredience a proč na ně dávat pozor?

Všichni jsme o nich slyšeli, ale víme vlastně, o co jde? Ne všechny ingredience, kterými se kosmetické produkty pyšní, jsou vždy v dané formě, míře a pro danou pleť to nejlepší. Na co si dávat konkrétně pozor a jak tedy fungují?
Tereza Spilková
——
8. března 2022

Foto: Getty Images

Každý z nás chce pro svou pleť jen to nejlepší. Poličky v koupelně plníme jedním zázračným přípravkem za druhým a doufáme, že jsme od té nejlepší pleti našeho života opravdu jen malý krůček. Někdy se ale přílišná snaha nemusí vyplatit. Příliš dobrého najednou může být spíše na škodu, a tak se Cassie z Euphorie raději příliš neinspirujte. Někdy to totiž může skončit pořádnou neplechou na tváři. 

Už víme, jak správně vrstvit jednotlivé produkty – lehké jako první a oleje na konci. Aby toho ale nebylo málo, pokud na sebe budete vrstvit produkty, které se vzájemně nebudou podporovat, můžete jejich účinky zcela vynulovat, nebo hůř, můžete si způsobit škodu, po jaké jste určitě netoužila. Že z toho máte zamotanou hlavu? Nebojte, ani kovaní „skintelektuálové“ v tom často nemají jasno. Toto jsou základní pravidla, která vám pomůžou z každého produktu dostat maximum. 

Co jsou to aktivní ingredience? 

Všichni jsme už slyšeli o aktivních ingrediencích, které jsou právě tím, co v produktech, do kterých vkládáme tolik nadějí, tvoří všechny ty zázraky. Za aktivní se označují ty, které mají plnit úkoly, jež daný produkt slibuje na obalu. Patří mezi ně například antioxidanty, jako jsou vitaminy A, C a E, probiotika, retinol, alpha-hydroxy kyselina (AHA), butylhydroxyanisol (BHA), kyselina hyaluronová a koenzym Q10. Podobně jako u dalších beauty výrazů ani tento nemá přesně daná pravidla. Obecně je ale možné označit jako aktivní všechny složky, jejichž účinky byly vědecky prokázány. 

Proč je dobré s nimi šetřit? 

Mohlo by se zdát, že čím více aktivních ingrediencí se vám do vaší každodenní rutiny podaří dostat, tím lépe. Když budete bojovat proti všem neduhům najednou, musí přece všechny zmizet, nebo ne? Bohužel to tak neplatí. Můžete to přehnat nejen s množstvím jednotlivých produktů, ale i s jejich posloupností či kombinací. I proto je dobré se zaměřit jen na některé z nich, případně si je rozdělit na použití ráno a večer. 

Na co pozor? 

Problémy mohou tyto složky způsobovat především citlivé pleti. Je vždy dobré začít s nimi pomalu a nechat pleť si zvyknout. Někdy se může podráždění objevit okamžitě, jindy ale může k narušování kožní bariéry docházet postupně a poškození můžete pozorovat až po delší době. Varovnými signály, že si vaše pleť s produkty nerozumí, jsou začervenání, svědění, šupinky, ucpané póry, záněty a další. Citlivé jsou tmavší odstíny pleti, které mají více melaninu. U nich může dojít k větší produkci pigmentu, a vy se tak místo sjednocení tónu pleti můžete dočkat ještě dalších pigmentových skvrn. Někdy mohou za podrážděním stát i jiné ingredience v produktech, které se při přílišném vrstvení nemusí dobře snášet. Těmi jsou například parfemace, konzervanty a parabeny. 

Jak s nimi pracovat?

Váš ranní a večerní koktejl by měl obsahovat pečlivě vybrané produkty, které spolu budou skvěle fungovat a nebudou se vzájemně rušit. Čím více aktivních složek pleti najednou dopřejete, tím více bude zmatená. Je proto dobré dávkovat je pomalu a v malém množství. Ať si pleť zvykne a také ať mají jednotlivé látky čas a prostor pro to, aby správně zafungovaly. Více tedy není lépe i proto, že byste mohla drahý produkt zcela vyplýtvat, aniž by se to důležité dostalo k vaší pleti. 

Základní pravidla

Nikdy byste neměli používat více exfoliantů najednou. Vždy vyberte buď fyzický, nebo chemický peeling, nikdy oba najednou. A u těch chemických potom omezte množství na maximálně tři v celé beauty rutině, ale ne v jednu chvíli. Se séry používejte jen jednoduché hydratační krémy a vyhněte se těm s obsahem peptidů. Vitamin C nepoužívejte s příliš silnými čisticími prostředky, potřebuje totiž nízké pH, aby správně fungoval. Pozor si dejte i na kombinaci vitaminu C a B, mohou se vzájemně rušit. Naopak vitamin E a další antioxidanty si spolu skvěle rozumí. 

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu