Jak funguje alkohol v kosmetice?

Alcohol-free možná vždy není to jediné správné řešení pro vaši pleť.
Tereza Spilková
——
24. ledna 2022

Foto: Shutterstock

Je řada ingrediencí, kterým jsme se naučili v kosmetice vyhýbat. Pokud patříte mezi ty, kteří poctivě čtou složení a řada dlouhých a složitě znějících názvů se před vašima očima promění na konkrétní složky, asi už jich máte na seznamu černých pasažérů tolik, že si jen tak něco nekoupíte. Žádné parabeny, sulfáty, silikony, parfemace ani ftaláty. A co třeba alkohol? Také vám v hlavě bliká červená kontrolka ihned, jak ho na obalu nového kosmetického objevu spatříte? Možná že jeden z hlavních nepřátel není zase až tak špatný. Není totiž alkohol jako alkohol. 

Kdy se alkoholu v kosmetice vyhnout a kdy ho naopak vyhledávat? 

Jak to je? 

Jedna z mála složek, kterou bezpečně pozná každý. Neschovává se totiž za žádným složitým a nečitelným hieroglyfem, ale září zcela jasně a zřetelně „alcohol“. Rovná se nebrat. A špatné jméno nemá zcela bezdůvodně. Alkohol dráždí a vysušuje vlasy i pleť. Jsou ale chvíle, kdy dokáže pravý opak. V kosmetice se nejčastěji setkáme s ethyl alkoholem (ethanolem), isopropylem, alkohol denátem (denaturovaný alkohol) a se speciálně denaturovaným alkoholem (SD). 

Co alkohol umí? 

V kosmetice se alkohol používá pro své jedinečné vlastnosti, které žádná jiná složka nemá. Je volatilní (rychle vstřebatelný a neviditelný), rychle usychá, dokáže pleť osvěžit a působí antibakteriálně. Tím vším zlepšuje vlastnosti řady produktů a usnadňuje jejich používání a aplikaci. Jelikož působí přirozeně antibakteriálně, dokáže v produktech nahradit konzervanty. 

Jaký alkohol je dobrý? 

Nasycené alkoholy (fatty alcohols) fungují jako zahušťovadla a umí hydratovat. Na pleti také dokáží vytvořit ochrannou vrstvu, která zabraňuje pozdějšímu úniku hydratace. Napomáhá celkové penetraci jednotlivých složek do hlubších vrstev pleti a zlepšuje vstřebatelnost vitaminu C. 

Jak vybírat?

Nasycené alkoholy jsou ty k pleti přátelské. Na seznamu ingrediencí je najdete pod názvy: cetyl alcohol, stearyl alcohol, behenyl alcohol, arachidyl alcohol, cetearyl alcohol. Působí jako emolienty a hydratační složky. Vyhýbejte se naopak všem ethyl alkoholům, ty vysušují a dokáží narušit přirozenou ochrannou bariéru vaší pleti. Na etiketách je najdete pod názvy alcohol, isopropyl alcohol, alcohol denat a cetearyl alcohol. 

Na co pozor?

Dříve byly produkty s obsahem alkoholu doporučovány pro mastnější pleť se sklonem k akné. Alkohol se často používá například v make-upech pro zmatňující efekt. Jak už ale dnes víme, jeho efekt na mastnou pleť je spíše opačný a z dlouhodobého hlediska způsobuje spíše nadměrnou produkci mazu. Vaše pleť pak bude působit mastně a nezdravě. 

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu