Jak dodržovat správný jídelníček v kanceláři

Svačiny jsou pro amatéry, obědy zas luxus jen pro šťastlivce, je to tak? Během dne si nenajdete ani chvíli na kvalitní (nebo vůbec žádné) jídlo a večer se přejíte prázdných sacharidů. Poradíme vám pár tipů, jak neupustit od správného jídelníčku ani během náročných hodin v kanceláři.
Alice Filatova
——
25. října 2022

Foto: Profimedia

Skoro každý trenér vám řekne, že správné stravování je větším základem k úspešnému udržení linie než každodenní návštěvy fitka. Stejně tak dodržování správného jídelníčku je právě ona nejtěžší část každého dne – kolikrát se na nás hned od rána navalí nekonečné množství úkolů a kolem druhé hodiny si uvědomíme, že jsme vlastně ani pořádně nestihli snídani. Oběd už mnohdy nepřichází v úvahu vůbec, a tak si po příchodu domů dáme jedno velké jídlo za den, z něhož budeme přejedení a unavení. A další den se cyklus opakuje znovu. Nekonzistentnost v jídlech ale představuje jenom část problému – pořádným průšvihem je také to, že s velkým hladem a nedostatkem času přichází spontánní rozhodnutí. Málokdy máme po ruce něco zdravého a skáčeme tak po první sladké tyčince, která nám dodá rychlou energii alespoň na tu dobu, než si uděláme čas na normální jídlo (pokud se tak vůbec stane).  

Existují ale jednoduchá pravidla, která vám pomohou prolomit onen zlověstný kruh a přispět k vytvoření lepších stravovacích návyků.

Kupte si hezkou krabičku na svačinu

Zní to velmi zvláštně, ale pokud patříte k těm, kteří mají rádi fotogenické snídaně a milujete blogy o jídle, tahle maličkost vám pomůže. Krásnou krabičku, která vám bude denně dělat vizuálně radost, budete chtít nosit všude s sebou a s nedočkavostí si budete večer připravovat i malé svačiny na další den. Do jedné části ovoce, do druhé plátek žitného chleba se šunkou, do třetí pár cherry rajčátek nebo mini okurky, a už máte svačinu na cesty hotovou.

Mějte ve společné lednici vždy něco malého

Většina kanceláří má malou lednici, kam si lidé dávají své krabičky se jmenovkami. Byla by škoda něco takového nevyužít. Vyberte si den, kdy vyrazíte do práce o 20 minut dříve, a po cestě si kupte v obchodě balení něčeho, co může v lednici setrvat dlouhé týdny. Ideálním příkladem je humus, cottage sýr, balení oliv a tvrdého sýru, tvaroh a arašídové (nebo mandlové) máslo nebo suché pochutiny jako ořechy a crackery. Dobrou alternativou je také instantní ovesná kaše, kterou je potřeba pouze zalít horkou vodou. Vždy po ruce a jednoduché na přípravu.

Hýbejte se

I malé pohyby, kdy si do kuchyňky zajdete pro sklenici vody, se počítají. Mnohdy máme tendenci setrvávat u počítače co nejdéle kvůli dokončení jednoho úkolu, který pak přeroste v další a další – lusknutím prstu jsou dvě hodiny práce pryč. Občasné zvednutí se ze židle vám pomůže prokrvit celé tělo, rozhýbat ztuhlé svaly a také přepnout mozek na něco jiného. Malé pauzy vám dají také přehled o tom, kolik je hodin a zda už není čas na to dát si malou svačinu.

Najděte si parťáka

V kanceláři se jistě najde někdo, kdo má podobný problém jako vy – nekonečné meetingy, nespočet telefonátů a navíc vždy něco, co se připlete na poslední chvíli. Ve dvou se to ale vždy lépe táhne, a proto bude skvělé mít někoho, kdo vám místo sladké tyčinky přinese polévku nebo vás násilím vytáhne na oběd. Navíc budete jeden druhého kontrolovat i v rámci správného pitného režimu a naopak si zakazovat zbytečně hřešit.

Začněte sledovat fitness guru na Instagramu

Místo toho, abyste se ve volném čase dívali na Reels nebo TikTok, se raději přihlaste k účtům, které vás budou inspirovat k dodržování zdravého životního stylu. Ať už se jedná o nutriční poradce, fitness trenéry, nebo personální kuchaře hvězd, určitě vám dodají sebevědomí a sebedůvěru. Někteří trenéři navíc točí i videa speciálně pro lidi pracující neustále u počítače – jedná se o jednoduché cviky, kterými si procvičíte krční páteř, zápěstí a zádové svaly. Nutriční specialisté vám zas mohou pomoci zjistit, jak sestavit tu nejjednodušší svačinu s maximální nutriční hodnotou, a privátní kuchaři vás nadchnou pro to, abyste si na večer připravili něco zdravého a chutného doma.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu