Hyperpigmentace po opalování: proč k ní dochází a jak s ní bojovat?
Foto: Getty Images
Foto: Getty Images
Hyperpigmentace není genetická vada a ani si ji na obličeji nespletete s roztomilými pihami. Jsou to skvrny na kůži, které mají jiný odstín než zbytek vaší kůže. Připomíná buď střední až velké tečky, nebo v horších případech tvoří na obličeji skoro až rozsáhlé mapy všude na tváři. Byť se pigmentové skvrny mohou vytvořit špatným hojením ran (většinou po akné), největším nepřítelem je v tomto případě nesprávné slunění. A především nedostatečná ochrana. Pro stárnutí kůže vyvolané UV zářením existuje zvláštní termín – fotostárnutí. A výskyt pigmentace je jeho prvním příznakem. Pokud nezačnete s pigmentací bojovat a pravidelně se chránit před sluncem, skvrny se budou zvětšovat a tmavnout. Zbavit se dlouhodobé pigmentace je mnohem obtížnější než té „čerstvé“.
Hlavní příčinou vzniku pigmentace po slunění je zvýšená tvorba melaninu v kůži. Tento pigment v těle chrání buňky před škodlivými účinky UV (ultrafialového) záření. Čím více je kůže vystavena slunečnímu záření, tím více melaninu se tvoří. Za určitých podmínek je však melanin nerovnoměrně rozložen, což způsobuje vznik skvrn.
Je důležité vědět, že UV není jediným faktorem, který vyvolává vznik stařeckých skvrn. Mohou se objevit i v důsledku hormonálních změn v organismu, a to například během těhotenství nebo menopauzy u žen, nebo v důsledku dědičné predispozice či různých chronických onemocnění i změn souvisejících s věkem. Odborníci proto rozlišují různé typy hyperpigmentace, včetně melaninových a nemelaninových, získaných a vrozených. Patří mezi ně pihy, melasma, chloasma a další.
Nejlepším způsobem, jak bojovat proti hyperpigmentaci, je předcházet jí už v dětství. Nezapomeňte své děti naučit používat opalovací krém a v létě nezapomínat na pokrývku hlavy. Stejně důležité je korigovat dostatek vitamínů a stopových prvků skrze výživu a případně doplňky stravy. V těhotenství je třeba věnovat pokožce velkou pozornost – (nejen) v tomto období je třeba podporovat její ochranné funkce, zachovávat její lipidovou bariéru a vybírat kvalitní mycí prostředky. V rámci prevence je důležité dvojí čištění, kyselinové peelingy, ale také hydratace, vitamín C (a jiné oxidanty) a hlavně aplikace SPF faktoru každý den. A to i v případě, že jdete ven jen na chvíli a nesvítí na vás přímé slunce.
Až do 20. století se používaly rtuťové krémy a bělidla, které byly pro organismus doslova toxické. Dnes naštěstí není třeba pleť „bělit“, jako tomu bylo dříve, a místo toho se používají tzv. blokátory, které přerušují syntézu melaninu. Jejich používání v průběhu času vede ke snížení produkce melaninu a postupnému zesvětlování již vzniklých skvrn. Tyto kosmetické přípravky je možné získat u dermatologa. Existuje však i řada skvělých ingrediencí, které jsou běžně dostupné pro domácí použití. Mezi nejefektivnější z nich patří vitamín C (většinou v kombinaci s vitamínem E), niacinamidy, extrakt z hroznových jader, aloe vera nebo extrakt ze zeleného čaje. Zlepšují celkové obranné vlastnosti pokožky a pomáhají jí zotavit se ze spálení.