Food of the month: Hrušky
Foto: Spotlight
Foto: Spotlight
Hrušky mají ve střední Evropě dlouhou tradici. Naši předkové využívali jejich léčivých a dokonce i homeopatických účinků například ke snížení horečky, odbourání křečí a zažívacích poruch všeho druhu. Vysoký podíl vitamínu C a B v hruškách totiž posiluje imunitu, což se před nástupem zimy dost hodí. Jedna střední hruška má stejný podíl vitamínu C a draslíku jako polovina skleničky pomerančové šťávy. V rámci klíčových komponentů musíme zmínit také kyselinu listovou, která pomáhá zlepšovat krvetvorbu, nebo vysoký obsah vápníku, který prospívá zažívání. V hruškách najdeme i quercetin – antioxidant známý svými protinádorovými a protizánětlivými vlastnostmi, který podle několika studií působí preventivně proti širokému spektru rakovin, jako je rakovina prostaty, děložního čípku, plic, prsu a tlustého střeva.
Při chorobách spojených s vyššími teplotami a zimnicí vám může pomoci hruškový odvar nebo pojídání hruškových křížal. Příprava odvaru je velice jednoduchá.
Chutě na sladké jsou častou příčinou ukončení nějakého dietního předsevzetí. Právě sladká chuť hrušek může být skvělým pomocníkem při hubnutí nebo udržení linie. Většinu procent hrušky tvoří voda, a tedy její kombinace se zhruba 4 gramy vlákniny a asi 10 gramy přírodního cukru vás určitě zasytí a uspokojí chutě na sladké. Díky vláknině hrušky podporují trávení a pomáhají tělu vylučovat těžké kovy a jedovaté látky, jakou jsou například olovo, kadmium a rtuť. Kromě toho mají velmi nízký obsah nasycených tuků, cholesterolu a sodíku, takže nezatěžují tělo.
Hrušky se dají využít i v řadě pečujících beauty kúr a přípravků. Jejich výtažky se v kosmetice používají nejčastěji k vyhlazující a regenerační péči, například v krémech proti akné. Díky velkému podílu vody hrušky skvěle hydratují pokožku, navracejí jí přirozenou barvu a svěžest. Jedná se proto o jednu z nejlepších ingrediencí, kterou můžete použít v rámci domácí DYI péče – například jako pleťovou masku na hydrataci suché pleti.
1 velká hruška, nastrouhaná i se slupkou
Extra panenský olivový olej
Med
Nastrouháte hrušku najemno, přidáte několik kapek olivového oleje a lžičku medu. Celou směs aplikujete na obličej a necháte přibližně 20 minut působit. Pokud je vaše pleť citlivější, med a olej můžete nahradit okurkou, která pleti dodá masivní dávku hydratace bez vedlejších účinků. Nezapomeňte však vždy udělat tzv. patch test, kdy si směs nanesete pouze na malý kousek pleti (nejlépe na bradu nebo tvář – vyhnete se tak případné nepříznivé reakci na celém obličeji.
Ingredience:
300 g rýžové mouky
220 g měkkého tvarohu
4 hrušky
1 hrnek rostlinného mléka
2 vejce
100 ml kokosového oleje
Kokosový cukr (množství dle chuti)
1 balení kypřícího prášku
1 lžíce skořice
Špetka soli
Smícháte mouku, tvaroh, mléko, dva žloutky, olej, cukr, kypřící prášek a špetku soli ve velké míse. Ze dvou bílků vyšleháte tuhý sníh, který opatrně vmícháte do těsta. Kokosovým olejem vymažete koláčovou formu a vlijete do ní připravené těsto. Nakonec pokladete nahoru na koláč oloupané přepůlené hrušky na měsíčky a lehce je vtlačíte do těsta. Pečete ve vyhřáté troubě na 180 stupňů cca 40-45 minut.
Bon appétit!