Expirace beauty produktů: příručka pro hromadily

Drolící se řasenka nebo vyschlý korektor je jasným znamením, že je čas doplnit zásoby novými přípravky. Jak je to ale v případě hydratačních krémů a make-upů? Jak poznám, že je stále bezpečné je používat?
Oli Egler
——
12. srpna 2022

Foto: Unsplash

Všechny beauty produkty, stejně jako jídlo, mají svou životnost. Přiznejme si to ale na rovinu – kdy jste se naposledy zamysleli nad tím, jak dlouho v kabelce nosíte svůj cestovní lesk na rty? Byť na spodní části obalu máme často uvedeno „12M“ nebo „24M“, málokdy si pamatujeme, kdy jsme daný produkt koupili, natož jak dlouho jej používáme. Máme proto tendence vše vypotřebovat do poslední kapky nebo alespoň do doby, kdy necítíme z krabičky podezřele nepříjemnou vůni. Expirační dobu však není radno podceňovat – nejen, že po čase například krémy ztrácí své benefity, ale některé produkty navíc mohou být i škodlivé či nebezpečné. Krom doby používání je také třeba dbát na to, jak ony výrobky používáte a také jakým způsobem je skladujete – to vše totiž může mít na jejich datum spotřeby vliv.

Řasenky, tužky na oči a tekuté linky

V případě těchto výrobků je postup v rámci jejich eliminace na první pohled relativně jasný. Pakliže se začínají drolit, působí suše a jejich textura již není tak „krémová“ jako dříve, je čas jim dát sbohem. Některé produkty však mají relativně dobrou výdrž, a to i po oficiálním datu expirace, díky čemuž je máme tendenci používat do poslední chvíle. A to hlavně, když se jedná o limitovanou edici nebo kus, který již není dostupný – #StoryOfMyLife. V těchto výrobcích se však velmi jednoduše hromadí bakterie, a vzhledem k tomu, že přicházejí do přímého kontaktu s očima a jsou blízko ke sliznici, není radno riskovat infekci. Možná vás to nepotěší, ale řasenky, tužky na oči a tekuté linky by se správně měly měnit každé tři až šest měsíců.

Podkladové báze, make-upy a korektory

Obecně platí, že by tyto tekuté výrobky měly vydržet přibližně rok. Je to také dostatečná doba na to, abyste vypotřebovali produkt do poslední kapky. I zde se však může stát, že se životnost zkrátí. To se projevuje například změnou barvy nebo konzistence, nepříjemnými pachy nebo oddělováním tekutin v lahvičce. Důvodů může být několik. V první řadě je potřeba všechny krémové přípravky držet co nejdále od slunečního svitu a tepla. Druhým (a možná důležitějším) pravidlem je neaplikovat produkt přímo na obličej. Zní to možná zvláštně, ale zamyslete se nad tím – i když máte čistý obličej, určitě na něm máte SPF nebo hydratační krém. Jeho části se tak z aplikátoru dostávají do lahvičky, kde může dojít k chemické reakci, která přispívá ke zkažení. Když se například podíváte na to, jak provádějí líčení profesionální maskéři, všimnete si, že vše nejprve aplikují na hřbet ruky a až poté na obličej. #TryIt

Rtěnky a lesky

Stejně jako maku-upy, i tyto produkty vydrží přibližně rok. Pakliže však cítíte, že rtěnka ztrácí svou texturu nebo že tužka na rty již „nepíše“, je třeba je vyměnit. Abyste tedy zajistili delší životnost bez potřeby hygienického hazardu (protože opar není sexy), otírejte vždy po použití produkt papírovým kapesníkem. Věřte, že zbytky borůvkových knedlíků ani ranní kávy nedodají rtěnce žádný extra efekt.

Čisticí přípravky na obličej

Pokud mluvíme o produktech na odličování, speciálně o těch, které jsou ve šroubovacích sklenicích, do nichž musíte každý večer vlézt prsty, je lepší omezit dobu jejich používání na půl roku. Pokud vám tedy tak dlouho vůbec vydrží. Riziko kontaminace je zde relativně vysoké, a navíc když produkt používáte i na oči, není radno brát dobu životnosti na lehkou váhu. Obecně se v těchto případech doporučuje používat plastovou nebo silikonovou špachtličku, která je často součástí balení. Když se bavíme o lněných utěrkách na odličování, je zde jasné, že jsou určeny k jednorázovému použití, po němž je stačí hodit do pračky na vysokou teplotu, v případě používání silikonových kartáčů je zase stačí dezinfikovat obyčejným alkoholem. Silikon má totiž velkou výhodu – nepředstavuje úrodnou půdu pro množení bakterií.

Pudry

sypké produkty na obličej, ať už se jedná o bronzery, nebo tvářenky, mohou zůstat čerstvé přibližně rok. Opět si dejte pozor na změnu barvy, praskání textury v paletce nebo nevábnou vůni. V takovém případě je ani nezkoušejte zachránit a okamžitě umístěte do speciálního boxu pro prošlé produkty (aka koše).

Hydratační krémy

Jestli aplikujete každý den jeden a ten samý hydratační krém, zřejmě jej vypotřebujete ještě dlouho před expiračním datem. Pochopitelně i zde však závisí jeho životnost na místě skladování i na samotném balení. Stejně tak, jako tomu je u odličovacích přípravků, je i tady vhodné používat spíš špachtličku než prst. U tuby s pumpičkou je to o mnoho jednodušší a kontaminace je skoro vyloučená. I tak je ale potřeba dát si pozor na přímý kontakt se světlem a hlavně teplem, které může zapříčinit rychlejší zkažení produktu. Rozhodně není potřeba skladovat skincare v ledničce (pokud to není jasně uvedeno na balení), takže stačí jen dostatečně větrat koupelnu a mít zatažené žaluzie.

Výrobky s ochranným faktorem SPF

V tomto případě je vše velmi jednoduché. SPF přípravky totiž na rozdíl od pečující a dekorativní kosmetiky mají na zadní straně jasně daný měsíc a rok, do kterého jsou vhodné k užívání. Nevztahuje se to ale na make-upy s ochranným faktorem, které navíc málokdy obsahují vyšší SPF než 25. Speciálně v letních dnech, kdy je intenzita paprsků nejvyšší, je proto třeba aplikovat ochranný faktor samostatně a až na něj nanášet vše ostatní. Perfektně si tak vystačíte s jedním balením na sezónu, a to s ohledem na to, že jej můžete používat s partnerem i dětmi. Pak jen stačí doplnit zásoby.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu