Co jsou záněty pleti a jak se jich zbavit?
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Když se v souvislosti s pokožkou obličeje řekne zánět, většina z nás si představí bolestivé pupínky provázené jizvičkami a dlouhodobým začervenáním. Že s pletí není něco v pořádku, se ale může projevovat různě, a právě záněty jsou kapitola sama pro sebe. Mohou totiž za většinu nepříjemností a trápení, které nám naše pleť umí přinést. Jejich projevy jsou různé a stejně tak i jejich řešení. Záněty se mohou projevovat zarudnutím, svěděním, pálením, suchostí či vyrážkou. A nejsou omezeny jen na kůži na obličeji. To, že je něco špatně, můžete pozorovat na celém těle.
Jedná se o zastřešující pojmenování řady zánětlivých procesů, které mohou kůži postihnout. Je to stav, kdy je narušena struktura kůže, dojde k rozšíření cév a zvýšenému výskytu krevních buněk v místě. Záněty pleti mohou mít řadu příčin. Vaše pleť může negativně reagovat na alergeny, špatnou stravu, kouření, alkohol, příliš silnou parfemaci v kosmetice, prací prostředky, UV záření či světlo. Může se ale jednat i o projev poškozené kožní bariéry.
Nemůžete se zbavit pupínků, máte začervenalou pleť, trpíte hyperpigmentací, suchostí nebo svěděním? To vše může být projevem zánětu. Mezi nejčastější projevy tohoto problému patří akné. To je způsobené ucpáním póru mazem a mrtvými kožními buňkami. Ty pór ucpou a následné hromadění mazu přivodí zánět.
Dalším druhem zánětu je ekzém, který značí, že kožní bariéra nefunguje tak, jak by měla. Kůže má narušenou ochrannou vrstvu, a ztrácí tak více hydratace. Projevuje se svěděním, začervenáním a suchými šupinami.
Zánět naznačuje i hyperpigmentace. Ta je vyvolána hromaděním pigmentu melaninu a mrtvých kožních buněk v jednom místě. Projevuje se tmavými skvrnami, které jsou nejčastěji způsobené špatnou reakcí na UV záření.
Rosacea, další druh zánětlivého poškození, postihuje čím dál více lidí a následuje po podráždění pleti. A to jak zvnějšku, tak i zevnitř. Může být přivoděna například znečištěným ovzduším, teplem, chladem nebo také reakcí na příliš kořeněné a aromatické jídlo.
Všechny druhy zánětů pleti většinou bývají způsobené špatným životním stylem. Řešení tedy bývá v jídelníčku, spánku, fyzické aktivitě a celkové životosprávě. Na pomoc povolejte pomocníky z řad antioxidantů a potravin bojujících se záněty. Tam patří například zelený čaj, brokolice, ryby, avokádo, oříšky, a především dostatek vody. Vyhněte se alkoholu, kouření, sladkému a kořeněnému jídlu.
Na pleť postiženou záněty nejlépe fungují přípravky obsahující ochranné a pečující složky, například ceramidy nebo protizánětlivý niacinamid. Je také důležité mít konzistentní rutinu péče o pleť a příliš neexperimentovat. Dejte si pozor na příliš parfemovanou kosmetiku a příliš mnoho kroků. Zkusit můžete i skin icing (metodu péče o pleť, kdy je využíván led).
Za vznikem zánětů může být řada příčin. Bakterie, přehřátí, citlivost na světlo, alergie, hormony zhoršená imunita, alergie, hormonální nerovnováha, ale také autoimunitní onemocnění. Než začnete ve velkém kupovat kosmetiku, zjistěte, jakého původu vaše potíže jsou. Na přetrvávající problémy je dobré si dávat pozor, mohou značit skryté zdravotní problémy.