ŽENY INSPIRÁTORKY Díl 3. Kamila a Martina
Foto: Petr Kozlík
Foto: Petr Kozlík
Významná česká filmová a televizní producentka, scenáristka, režisérka, zakladatelka a strategická ředitelka Mezinárodního festivalu seriálů Serial Killer, spoluzakladatelka a ředitelka Televizního institutu. Jako kreativní producentka stála mj. za třemi sériemi dokumentárního cyklu Ptáčata. Absolvovala dramaturgii a scenáristiku na JAMU a žurnalistiku na MU a roční stáž TV Broadcasting a Film Studies na univerzitě v USA. Působí jako pedagožka na FAMU.
Festival Serial Killer a nově také jeho sestra, naše škola Televizní institut. Trpaslíkům z Brna se během krátké doby podařilo krůček po krůčku vytvořit pozici kvalitní, inspirativní, motivační a vzdělávací platformy ve spolupráci s největšími zdejšími i globálními televizními hráči, jako je CME, ČT, Prima nebo Netflix. Z toho mám obrovskou radost.
Při relaxaci v sauně, tam se planeta zastaví, chodívám se navíc saunovat hodně často. Musí to ale být takový ten nápad, který mě nadchne a rozehřeje zevnitř a nepřestane mě hřát, ani když se zchladím.
Džíny Answear.LAB, 1 099 Kč; halenka Answear.LAB, 899 Kč; blazer Marella, 9 299 Kč; kožené mokasíny Geox, 3 0199 Kč
Inspirovala mě a nasměrovala celá řada osobností, ale jedny z nejdůležitějších pro mě byly – vyjma mých milovaných rodičů – tři ženy: moje středoškolská profesorka češtiny Ilja Doležalová, moje babička Hana Zlatušková, shodou okolností také středoškolská profesorka češtiny, a producentka Alena Müllerová, která se nebála, důvěřovala mi a svěřila mi můj první velký režisérský a producentský časosběrný projekt Ptáčata.
Televize je mimořádně dynamická oblast – co do obsahu i technologií. Poznávám, respektive učím se nové věci doslova každý den. Domnívám se, že když se chcete udržet v obraze a umět vývoj aspoň trochu předjímat, je celoživotní vzdělávání nutné v každém oboru.
Narážím na to neustále. Ženám v mém oboru by pomohla větší důvěra v jejich talent a schopnosti. Když vám lidé věří, tak dokážete víc. To v žádném případě není pouhá fráze, to jsem si u sebe vyzkoušela mnohokrát. A také je potřeba vyhnout se lidem, kteří vás brzdí a zpochybňují, aniž vám dávají efektivní zpětnou vazbu. Zdravé sebevědomí je zkrátka klíčová esence úspěchu, ale cesta k němu bývá v českém prostředí docela krkolomná.
Už jsem dost stará na to, abych nedělala nic, co mě nenaplňuje.
Česká televizní a filmová herečka vystudovala filmové herectví na Bow Street Academy of Screen Acting v Dublinu. Má rovněž certifikát na neozbrojené kaskadérství. Je držitelkou mnoha ocenění ze zahraničních filmových festivalů za herecký výkon. Etablovala se také jako scenáristka a showrunnerka.
Tím, jak byla odvážná založit si svůj vlastní festival seriálů, který tu do té doby nebyl. Nebojí se to udělat s anglickým názvem a v Brně (smích). K tomu založila filmovou školu, vede saunové ceremoniály, cestuje s dětmi vlakem po Evropě, učí na FAMU, umí nejlepší míchaná vajíčka, má skvělé nápady na seriály, podporuje další ženy ve svém oboru a je u toho všeho krásná, je s ní velká sranda –a hlavně zůstává svá. Kamila je chodící důkaz toho, že všechno jde, když se chce. A to i s láskou a humorem. Má neuvěřitelné množství energie, a to ani nepije kávu!
Odmala jsem měla potřebu zažít a poznat všechno. Až tak extrémně, že jsem se často sama stavěla do šílených situací, abych zažila něco nového. Vždycky mě zajímaly příběhy a chtěla jsem jich asi co nejvíc zažít, což se teď hodí při hraní i psaní. Ve dvanácti jsem si vymodlila k Vánocům malinkou kameru, na kterou jsem natáčela svůj první pokus o černobílý celovečerní film, ve kterým jsem si i hrála a který jsme s kámoši napsali v mekáči. Takže hraní, psaní a tvorba filmů a seriálů ve mně byla vždycky. Pak však následovalo mnoho let, kdy jsem si nevěřila, že bych mohla být herečkou a spisovatelkou, to přece dělají jen výjimeční lidé, a tak jsem vyzkoušela mnoho povolání – grafička, novinářka, snowboard instruktorka –, než jsem se vrátila k tomu, co jsem chtěla vždycky – vyprávět příběhy. Ať už jako herečka, scenáristka, či spisovatelka.
Je to skvělý pocit! Dnešní zrychlená doba podporuje spíš roztržitost, multitasking a neustálé přelévání pozornosti do milionu stran, které je neustále přerušované pípání mobilu, takže cokoli, co má trvání a jde do hloubky, je pro mě krásné. Jak jsem kdysi chtěla pořád něco zažívat, tak teď si začínám daleko víc vážit dlouhotrvajících věcí. Ať už je to vztah, umělecký projekt, nebo zimní kabát. Teď jsem několik měsíců psala knihu, která vyjde 16. března, a to byl hezký hluboký ponor. Ne jednoduchý, ale hezký a pořádný.
Vyprávět příběhy, který pomáhají dělat lidem život lepší už jen tím, že díky nim třeba pochopí něco nového, zlepší jim náladu, rozesměje nebo něco naučí. Ráda bych vytvořila české seriály, ve kterých jsou silné a zajímavé ženské postavy, což je něco, co miluju na spoustě zahraničních seriálů na HBO, Netflixu nebo Amazonu a co bych velmi ráda chtěla vidět víc tady. Mým velkým vzorem je Lena Dunham, Greta Gerwig a Phoebe Waller-Bridge, herečky, které i píší a točí vlastní filmy a seriály, v nichž někdy i hrají.
Módní e-shop Answear.cz se dlouhodobě angažuje v tématech, jako je podpora žen a boj proti jejich nerovnému postavení ve společnosti, inkluze a diverzita. Ženy INSPIRÁTORKY je společný projekt Answear.cz a Harper’s Bazaar, v němž si mentorky vybírají nástupkyně jim blízké. Součástí projektu je konkrétní pomoc při studiu či získání profesní dovednosti mentorované ženy. Poděkování hotelu Almanac X Prague za poskytnutí lokace na fotografování.