Art

Nora Grundová uvádí únorové číslo

„Máš na míň“...
Nora Grundová
——
18. ledna 2023

FOTO: MATÚŠ TÓTH

Milé čtenářky,

musím tedy říci, že letošní rok se rozběhl podobným tempem, v jakém před Vánocemi dobíhal ten minulý. Hekticky, zmateně, v honbě za ještě loňskými a v podstatě nesplnitelnými seznamy úkolů, rozkolísaný zprávami z celého světa.  Na poslední ranní snídani před uzávěrkou tohoto čísla, na které se pravidelně scházíme s přítelkyněmi v kavárně, jsme se namísto několika dní svolávaly měsíc, protože neustále některá z nás doháněla práci, obíhala úřady s upomínkami a v zásadě jsme střídavě každá někde lapala po dechu.
Když jsme se tedy konečně ve čtyřech překotně potkaly v úplně narvané kavárně Louvre, musely jsme stůl takřka zalehnout vlastními těly, zatímco se nad námi tvořily fronty významně si očima nárokující náš metr čtvereční bílého mramoru zanesený kávou, proseccem a pavlovou.
Radostné setkání s přítelkyněmi má ovšem tu moc, že se při něm těkání vnějšího světa vzdálí, rozostří a vnímáme jen jedna druhou. A tehdy jsme se shodly na myšlence, která – protože žádná intenzivní myšlenka nevisí v prostoru izolovaně – začala kolovat mezi našimi známými. Každá jsme o ní slyšela odjinud a vyslovily jsme ji v jeden moment.

V zásadě zní: Máš na míň. Aby nedošlo k nepochopení, ta věta je kompliment. Nespočívá v tom, odradit člověka od snů a zbavit ho odvahy. Naopak.  „Máš na míň“ je tedy mimochodem i název kampaně organizace Greenpeace, která důkladně provádí obyvatele planety způsobem, jak se naučit méně plýtvat, méně nakupovat a méně vyhazovat. V našem případě „Máš na míň“ zachycuje luxus, ke kterému se hodláme dopracovat. Naučit se nehonit jako blázen. Neběhat za množstvím věcí, aniž víme, proč je chceme, a za množstvím zážitků, aniž víme, proč bychom je měli prožívat. Nevyřídit se prací, protože to je nesmysl. Nezamotat se do spousty vztahů, které nemáme šanci opečovat. Neuštvat se sprintem za obrazem našeho supervýkonného já, který jsme si vytvořili sami a jinak vůbec nikoho nezajímá, natož aby někomu imponoval.

Jsem zpátky u všímavosti, techniky, která je při misi „Máš na míň“ nezbytná. Málo se to zdůrazňuje, ale všímavost vede úplně přirozeně ke dvěma věcem: člověk, aniž se sám snaží, sáhne po tom, co je všeobecně dobré, zdravé a jemu prospěšné. Prostě to tak funguje. A pak, stane se mnohem vybíravějším, protože mu všeho stačí méně. Méně všeho, věcí, zvuků, konverzací, jídla na talíři.

O to kvalitnější vše však musí být. Proto o tom píšu na stránce lifestylového časopisu, drahé ženy. Všeho méně, vše kvalitnější, a především jen to, pro co hoří naše srdce.

Hezký únor,

Nora Grundová

Od 19. 1. nově k předplatnému na 1 rok za 1 129 Kč získáte jako dárek Yvaine Lemon Yvanky – cucavé tablety s kolagenem a vitamínem C pro krásnou pleť, vlasy a nehty v hodnotě 1 290 Kč.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu