Art

Nora Grundová uvádí nové Art Issue

„Umění je nemilosrdný soudce lidského umění” Jitka Válová, 1645
Nora Grundová
——
16. března 2023

Foto: Taja Spassková

Milé čtenářky,

toto číslo je jako již tradičně každý duben věnováno umění. Loni jsme vydání nazvali Umění zachrání svět a doufali, že válka, která se o pár týdnů předtím rozpoutala na Ukrajině, skončí co nejdříve.
O rok později mohu říct, že jsme svědky neuvěřitelné statečnosti celého ukrajinského národa a jeho boje, ve kterém snad zvítězí. Zároveň musím opravit loňský titulek na skromnější verzi. Umění možná nezachrání svět, ale určitě může zachránit naši příčetnost a hojit naši duši. Letošní art issue se zabývá talentem, který se přelévá v žilách sourozenců, rodičů a dětí, milujících se lidí.
Je možné nadání zdědit? Odezírat? Infikovat se jím? Nechali jsme se inspirovat dílem sester Válových, dvojčat, umělkyň, od jejichž narození uplynulo sto let. Dvě nesmírně talentované sestry, žijící spolu v Kladně, se odpoutaly od tehdejší nesvobodné společnosti a v dobrovolné vnitřní emigraci, v odlehlosti svých kladenských ateliérů tvořily díla, která jednoznačně dosahují skutečně světové kvality. Výstava obrazů a kreseb Květa a Jitka Válovy – Cesta předurčena osudem v kutnohorském GASKu, která ve vás zanechá nadpozemský zážitek, v těchto dnech končí, velmi vám doporučuji její návštěvu. Kromě toho, že ve vás rozpoutá touhu tvořit, je inspirativní i tím, jak sestry Válovy svůj talent nechaly skrze sebe proudit, což také znamenalo přijmout velmi skromný způsob života. Ovšem také velmi osvobozující.

Ještě bych tu zmínila báseň The Road Not Taken amerického básníka Roberta Frosta z roku 1915, která se ke mně v poslední době z různých stran vrací. Hodí se pro dnešní dny a pro art issue. Mluví o volbě. O volbě, kterou při tvoření čehokoli budete muset udělat. I to, že budou existovat možnosti, které si nezvolíte, a že smutek s tím spojený má v tvorbě své místo. Tak se toho nebojme a tvořme.  Přeji vám krásný duben,

šéfredaktorka,
Nora Grundová 


CESTA, JÍŽ JSEM NEŠEL

Dvě pěšiny les ukrýval
a já se nemoh rozdvojit
a projít obě. Tak jsem stál
a dlouze jednu sledoval,
jak v dálce mizí ve chvojí.

Pak šel jsem druhou z nich. Ta snad,
byť o nic horší, travinou
si zasloužila prošlapat
– ač rozdíl byl jen sotva znát,
vždyť tráva rostla na obou

a obě shodně toho dne
tam vedly listím spadaným.
Ta první počká, nebo ne?
Však spleti cest jsou bezedné:
Já tušil, že se nevrátím.

Až dlouhé roky uplynou,
tu kdesi řeknu s povzdechem:
Dvě cesty, les – a já šel tou
jen o trochu víc zarostlou.
A proto dneska jsem, kde jsem.

(překl. Tomáš Jacko)

Od 16. 3. nově k předplatnému na 1 rok za 1 129 Kč získáte jako dárek doplněk stravy Beautiful Hair od Anna Brandejs v hodnotě 1 190 Kč. 


Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu