Nejstylovější filmoví záporáci aneb Když se móda bere smrtelně vážně
Foto: Profimedia
Foto: Profimedia
Ve srovnání s ním je Anna Wintour sladká jako bezkofeinové pumpkin spice latte ze Starbucks. S extra sirupem a bezlaktózovým mlékem. Mugatu v podání Willa Ferrella je nejen ultimátním zloduchem a mistrem převleků, ale navíc i vynálezcem „piano“ kravaty, bez které by se zřejmě střední manažeři v 80. letech nikdy nestali tak vlivnými módními influencery a popkulturním fenoménem sami o sobě. I po dvaceti letech se tak Mugatu stále drží na příčce největších módních vizionářů, a to hlavně díky své řadě oblečení „Derelicte“ – navržené podle nejnovějších trendů bezdomovců, kterou se inspirovali John Galliano, Kanye „Ye“ West i Demna (Gvasalia).
Pro módní nadšence existuje jen jedna jediná Cruella, a tou je Glenn Close, jejíž styl nebyl schopen za více jak pětadvacet let nikdo zopakovat. Byť nás róby Emmy Stone přece jen párkrát přiměly pozvednout jedno obočí, na trumfnutí originálu to (bohužel) nestačilo. Kožešinové kápě, „oddychový” kožený župan s pštrosím límcem a rukavice s černými nehty ji pasovaly na živoucí haute couture ikonu, kterou jen tak někdo nepřekoná. Za to děkujeme geniálnímu kostýmnímu designerovi Anthonymu Powellovi! Mimochodem, herečka si podle smlouvy mohla ponechat všechny kostýmy z natáčení – jen díky tomu neskončily někde v zaprášeném ateliéru, ale v muzeích.
Zdravotní sestra Elle aka Kalifornský horský had v podání herečky Daryl Hannah byla zřejmě nejstylovější postavou z celé trilogie Quentina Tarantina. Už její úvodní scéna, kdy kráčí nemocnicí v bílém kabátu z nové kolekce Moschino, nás přiměla zpozornět. S absolutně přirozenou lehkostí nosila i černý kostým s rozepnutou blůzkou, evokující nebezpečně hypnotizující šarm nelítostného zabijáka. A eyepatch vždy korespondující s outfitem? Dokonalost sama!
Byť se nedá zcela považovat za záporáka, rozhodně se jedná o jednu z nejdůležitějších stylových ikon novodobé popkultury, která nesmí na našem seznamu chybět. Styl této postavy inspirovaný velmi obávanou osobou módní branže (tou-jejíž-jméno-nesmíme-vyslovit) byl pro mnohé větší inspirací než instagramové stránky #ootd. Navíc bychom dokonce mohli spekulovat i o tom, že díky Mirandě Priestly si ženy uvědomily krásu (a potenciál) stříbrné hřívy. Právě tento detail, který ve skutečnosti dovedl celý look módní šéfredaktorky k dokonalosti, vymyslela sama Meryl Streep. Jednalo se o podmínku, ze které herečka nehodlala za žádnou cenu ustoupit. A my za to smekáme klobouk.
Když už mluvíme o tom, co ve skutečnosti nosí ďábel, tak to není Prada, ale Jean Paul Gaultier. Kostýmy vytvořené pro tento film francouzským mistrem haute couture se staly nejen součástí světové popkultury, ale také nevyčerpatelnou inspirací pro módní návrháře i hvězdy showbyznysu. Dokonale upravenému, dohladka oholenému zloduchovi bez jediného faldíku na perfektně padnoucím, holografickém obleku bychom byli schopni odpustit i to, že se pokusil o zničení celé planety. Garymu Oldmanovi zkrátka nejde odolat!
Naprostým opakem futuristického miliardáře Zorga je Brad Pitt, jehož postava (imaginárního) mýdlového businessmana a tajného vůdce undergroundové anarchistické skupiny je kapitolou samou o sobě. Stačí se jen podívat na vývoj jeho stylu v rámci filmu – od ikonické kombinace křiklavého trička a červené kožené bundy až po dekadentní look s vyholenou hlavou a masivním umělým kožichem. Nehledě na to, že místy vzbuzuje pohled na jeho kusy otázku o jejich původu i datu posledního praní, musíme uznat, že jenom Brad Pitt dokáže z té nejzvláštnější kombinace udělat světový trend.
Pokud bychom měli zmínit pouze jediného zloducha z celé historie bondovek, měla by jím být právě May Day. Tu ztvárnila modelka a zpěvačka Grace Jones, která posloužila jako živoucí inspirace pro tuto postavu. Její kombinace androgynní vizáže a stylu femme fatale byla unikátním fenoménem, který zatím nedokázal nikdo se stejnou grácií v rámci bondovek zopakovat. Stačí si jen připomenout její extravagantní tuniky nebo zavinovací kaftany se zvýrazněným vosím pasem a hned pochopíte, o čem je řeč.
Všichni si pamatují pouze ony bílé, přiléhavé šaty s roláčkem, které na sobě měla Sharon Stone během výslechu (zřejmě tušíte, o které scéně mluvím). Za pozornost však stojí i zbytek jejího šatníku – Catherine Tramell totiž nosila výlučně kusy od Brunello Cunelli a její objemné svetry a overzise saka ve skutečnosti nikdy nevyšly z módy.
Historie této postavy sahá do až do roku 1940, kdy se poprvé objevila v grafické novele DC Comics. Od té doby se však podoba krále Gothamského podsvětí změnila jen pramálo. Ať už mluvíme o Jacku Nicholsonovi, Heathu Ledgerovi, nebo o nejnovějším představiteli Joaquinu Phoenixovi, stále před sebou máme onen vypasovaný oblek ve výrazných barvách. Ty mají záměrně vyvolávat jakýsi odpudivý pocit toxicity, s níž je tento génius zla spojen. Musíte ale uznat, že o charisma v jeho případě není nouze!
Když jde o unikátní styl filmových záporáků, musíme zmínit Freddyho Kruegera – není totiž nikdo, kdo by se (ani ve snu) odvážil kombinovat bažinově zelenou s karmínově rudou, a to navíc v rámci vizuálně rozšiřujících horizontálních pruhů. A ke všemu to trumfnout kloboukem. Zapomenout nesmíme ani na Agenta Smitha z Matrixu – ten nesundává oblek ani v rámci nelítostného boje na život a na smrt. A Patrick Bateman z American Psycho? Ten má své designerské outfity natolik rád, že si je těsně před zabitím svých obětí chrání pláštěnkou.