Art

Nora Grundová uvádí červnové číslo

Červnové číslo otevírá bránu do léta...
Nora Grundová
——
18. května 2023

MAREK MIČÁNEK

Milé čtenářky,

je tu červnové číslo, kterým s vámi otevíráme bránu do léta. Cestování je, drahé ženy, ideální čas pro to, aby žena mohla být sama, proto by si podle mého názoru každá měla nějakou cestu sólo naplánovat a těšit se na ni. Žena totiž čas od času musí být sama.

Virginia Woolfová ve své eseji Vlastní pokoj z roku 1929 prohlásila, že k tomu, aby žena mohla napsat knihu, potřebuje dvě věci: peníze a vlastní pokoj. Dokonce vypočítala i částku, v 30. letech minulého století to mělo dělat pět set liber ročně. A pak pokoj, místnost, ke které má klíč jen ona.

Virginia Woolfová se tehdy zabývala neúnosnou společenskou nespravedlností a bolestným nedostatkem svobody žen. Ty chtěli muži mít buď v kuchyni, plaché a pracovité, nebo v bordelu, submisivní a svolné k čemukoli. Soukromí neměly ženy ani v jednom případě. Její esej vede k závěru, že kdyby měly ženy ve 30. letech minulého století více času a prostoru pro sebe, mohl se svět těšit z více krásných knih psaných ženami. O sto let později je samota pro ženu pořád vzácné zboží, jen je její nedostatek mnohem hůř vidět.

Když mluví Woolfová o pokoji, má tím kromě skutečné místnosti se dveřmi a oknem na mysli soukromí, prostor a čas, ve kterém ženu neruší nikdo jiný, nevisí nad ní žádná povinnost a očekávání na sebe může klást jen ona sama. Když jedete sama, můžete si „vlastní pokoj“ skutečně pořídit. Mělo by to být to nejdůležitější na vašem itineráři. Neznamená to, že na vás nepřijde samota ve smyslu osamocení. Ale dejte i osamocenosti šanci, není se čeho bát. Budete sice vláčet všechno s sebou do záchodové kabinky a pravděpodobně se nebudete toulat po setmění po nebezpečných čtvrtích, ale jinak má takové pěkné osamocení samá pozitiva, je to svého druhu luxus.

Po čase vám začne i vzduch vonět jinak a v hlavě se vám konečně začnou uvolňovat myšlenky, jindy zaházené harampádím každodenních mikropovinností. Mohou to být myšlenky i dávné, na které jste zapomněla, že jste je vlastně měla, i strachy, které si konečně budete mít čas osahat. Budete chodit vlastní rychlostí, po místech, která chcete vidět vy, jíst, co a kdy budete chtít, nebo třeba nejíst vůbec.

Samota při cestování je pomalá, proto na sebe nespěchejte, méně je více, včetně zpráv domů. Nechte se na pokoji a začne se dít něco krásného.

Přeji vám inspirativní červen

Nora Grundová

Nově k předplatnému na rok za 1129 Kč získáte jako dárek Korika Zklidňující sérum nebo Výživný zklidňující krém v hodnotě 1200 Kč. 

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu