Art

Nora Grundová uvádí březnové číslo

Ano, návrat ke klasice zní ze všech stran, k tomu nejlepšímu, co k dnešnímu dni vzniklo.
Nora Grundová
——
16. února 2023

Foto ANDREAS ORTNER

Milé čtenářky, 

nejdříve si dovolím osobní příběh bez silné pointy. Už měsíc čelím velkému domácímu fiasku s knihami. Protože jsem nedávno začala mít dojem, že mi knih přibylo, všude se kupí a sypou, zakoupila jsem obří knihovnu, do které jsem mínila knihy přeskládat. Narazila jsem ovšem přitom na všechny své osobní limity. Malá odbočka, knihy skládám vždy abecedně podle autorů a non-fiction podle tématu.
Dříve jsem se trápívala tím, že české knihy mají názvy na hřbetu psané zleva doprava, zatímco anglické to mají naopak. Mimochodem, to je dáno různou vydavatelskou tradicí, u nás mysleli vydavatelé na to, aby se hřbety dobře četly zasuté na polici, zatímco anglicky mluvící země chtějí, aby byl hřbet čitelný, když kniha leží na stole. Držím se jen abecedy. I tak jsem následně sama sebe chytila do pasti důslednosti, když jsem se rozhodla, že zavedu řád v knihách po celém bytě, vyřadím tituly, které už nikdo nebude číst, a nechám si ty, které miluji (i když už je nikdo nebude číst). A pak kvalitní klasiku, což je zde klíčový termín. Po čtyřech týdnech přerovnávání, listování knihami a začítání se do nich, protože samy se přece nepřečtou, viklá se v mém bytě komínků knih dvakrát tolik co předtím a o důstojném životě mezi tím vším nemůže být řeč. Ale stojí to za to.

Tento jarní módní speciál vás určitě potěší, alespoň my ho dělali s velkou láskou a vášní, tak doufám, že to na vás z následujících stránek dýchne. Celé jaro a koneckonců celý letošní rok se ponese v duchu té nejkrásnější a nejkvalitnější klasiky. Ano, návrat ke klasice zní ze všech stran, k tomu nejlepšímu, co k dnešnímu dni vzniklo. Nejde ovšem o žádné historizující retro, které samo o sobě je pevně zakotvené v čase, ani o trendově slepé uličky, ale o časem prověřený design – to je jazyk, kterým se krásně domluvíte v roce 2023. A tak veškerou klasiku, kterou jste ve skříních (snad i kvůli homeofficeovému pohodlí) zasunuli do zadních pozic, vytáhněte směle na světlo. Nejsou to kostlivci, ale odpočatí milenci. 

Konečně mohu nahlas a bez bázně říci, nezbavujte se věcí, které jste rádi nosili a cítili se v nich šťastně. Pokud je právě nenosíte, nebo se do nich nevejdete a máte dojem, že nastal čas jejich odchodu z vašeho života, nedělejte to. I když vám všichni na sociálních sítích radí zbavit se všeho, na co jste posledních sedmnáct minut nesáhli, a dosáhnout minimalistické nirvány, nedělejte to. Zapomeňte na Marii Kondo, ani ona už neroluje oblečení do miniaturních kremrolí. Pečlivě milované kousky uložte a ukliďte z očí, i kdyby jen proto, že jednou se jimi bude probírat váš potomek. Je to v nejlepším smyslu archiv vašeho života. 

Přeji vám krásné jaro,

Nora Grundová

Od 16. 2. nově k předplatnému na 1 rok za 1 129 Kč získáte jako dárek intenzivní hydratační péči pro všechny typy pleti Eucerin Hyaluron-Filler v hodnotě 854 Kč.Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu