Art

Nominace Český Lev 2023

V rámci jubilejního 30. ročníku pořádaného 4. března se o hlavní sošku letos utkají psychologické, mysteriózní filmy Arvéd a Světlonoc, drama Oběť, adrenalinový BANGER. natočený na iPhone a historické drama Il Boemo o Josefu Myslivečkovi.
Oli Egler
——
17. ledna 2023

Foto: Český lev

Celkem 12 nominacemi bylo oceněno psychologické mysteriózní drama režiséra Vojtěcha Maška Arvéd, odkrývající reálný příběh historické postavy nacistického kolaboranta a přisluhovače komunistického režimu přezdívaného „malostranský ďábel“. Na Českého lva byl nominován i Michal Kern coby herec v hlavní roli a Saša Rašilov za vedlejší roli. Film byl nominován také za kameru, střih, zvuk, hudbu (Ondřej Mikula aka Aid Kid a Jonatán Pjoni Pastirčák), kostýmy (Františka Králíková) a masky (Iveta Huptychová).

Snímek Il Boemo Petra Václava o životě a díle českého skladatele 18. století Josefa Myslivečka získal celkem 11 nominací, a to mimo jiné za nejlepší herce v hlavní roli – Barbaru Ronchi a Vojtěcha Dyka – a také nejlepší herečku ve vedlejší roli – Lanu Vlady. Taktéž bude film soupeřit o nejlepší režii, scénář, kameru, kostýmy (Andrea Cavalletto) a masky (Andrea McDonald).

S 8 nominacemi skončil mezi favority i film BANGER. Adama Sedláka, který byl natočen na iPhone – a také tento film byl nominován v kategorii Nejlepší kamera. Českého lva si za tento film může odnést Adam Mišík za hlavní roli, Marsell Bendig za vedlejší roli, ale také Oliver Torr za nejlepší hudbu.

Jen o jednu nominací méně si vysloužilo mysteriózní drama Terezy Nvotové Světlonoc, pojednávající o legendách o vesnických čarodějnicích. Nominaci získali mimo jiné Natália Germáni za hlavní herecký výkon a duo Jonatán Pjoni Pastirčák a Robin Coudert za hudbu.

V hlavní kategorii Nejlepší celovečerní film se pak favorité utkají s čtyřnásobným nominantem Oběť v režii Michala Blaško – snímek mimo jiné bude soutěžit o nejlepší scénář, režii a herečku v hlavní roli (Vita Smachelyuk).

Velkofilmy Grand Prix Jana Prušinovského a Jan Žižka Petra Jákla získaly společně s minisérií Podezření režiséra Michal Blaško také celkem 4 nominace.

30. předávání cen Českého lva se uskuteční 4. března od osmi hodin v přímém přenosu České televize na ČT1 z pražského Rudolfina. Moderátorem večera bude podruhé Jiří Havelka.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu