Art

Kolaborace od IKEA, keramika od The Row sester Olsen a další novinky ze světa designu

S příchodem léta světové metropole ožívají designem.
Helena Novotná
——
27. června 2022

Foto: Fritz Hansen

Začátkem června se epicentrem designu stalo italské Miláno a tamní design week, před pár dny skončil více komorní kodaňský festival 3daysofdesign a ve Frankfurtu nad Mohanem právě probíhá letní edice veletrhu Heimtextil. Jednotliví designéři, zavedená studia i mezinárodní giganti představují nové kolekce, zajímavé spolupráce anebo se vrací do minulosti u příležitosti oslav svého jubilea – ať už jde od 20 let, nebo rovnou 150. Z moře novinek jsme pro vás vybrali několik tipů, které doporučujeme vaší pozornosti.

Keramické květináče od The Row 

Sestry Olsen spojily síly s designérkou Grace Fuller Marroquín a rozšiřují portfolio své značky. The Row, synonymum minimalistického a velice luxusního ready-to-wear, tak nově dodá punc luxusu i vašemu interiéru pomocí keramických květináčů. Jsou glazované a ručně vyráběné v Mexiku, odkud tamní designérka Marroquín načerpala svoji inspiraci a obdiv k místnímu řemeslu. Fanoušky The Row tento krok nijak nepřekvapí. Značku kromě samotných oděvů charakterizuje také perfektní kurátorský výběr, s nímž vybavuje své obchody v New Yorku, Londýně či Los Angeles, a úspěchy sestry Olsen sklízí i za výběr lokací pro své módní přehlídky – nezapomenutelnou se stala například show v newyorském muzeu Isamu Noguchiho.

Světla podle Sabine Marcelis pro IKEA

Zástup novinek představil začátkem června milánský design week. S vlastní instalací, v podstatě minifestivalem v rámci festivalu, nechyběl ani švédský gigant IKEA. Společně se Sabine Marcelis, hvězdou současného světového designu, představil dva produkty z chystané kolekce VARMBLIXT. Ta bude oficiálně uvedena až na jaře příštího roku, ale dvojici světel si mohli návštěvníci prohlédnout již v Miláně. LED lampy v sobě spojují praktičnost typickou pro produkty IKEA, ale holandská designérka do nich pomocí jednoduchých křivek přidala svůj vlastní rukopis. Produkty se tak proměnily v nenápadné umělecké objekty a celá kolekce bude věnovaná vlivu světla na utváření atmosféry v našich domovech.

IKEA nezahálí a chystá kolekci i se Swedish House Mafia

Zatímco spolupráce se známými designéry není pro IKEA nijak výjimečná, spojení s hudebními tvůrci běžně na pořadu dne není. Zájem tak vzbudilo oznámení kolaborace značky se Swedish House Mafia. Nepřekvapí, že tentokrát je nosným tématem chystané kolekce hudba a s ní spojená kreativita u každého z nás doma. Protože přece vášnivým hudebním fanouškem je každý druhý a je jedno, jestli si chcete jen naplno užít poslech, anebo se pustit do vlastní tvorby. Kolekce se skládá z 20 kusů doplňků do domácnosti včetně remaku ikonické tašky FRAKTA (ano, se žlutou nakupujete a modrou si pak odnášíte domů). Swedish House Mafia kralují od roku 2008 hudebním festivalů zaměřeným na elektronickou a dance hudbu, o fanoušky tak kolekce nebude mít nouzi.

HAY slaví 20 let 

A to s obřím jahodovým dortem, vlastní monografií, ale také s novou kolekcí světel a domácího textilu. Oblíbený dánský brand HAY si svůj narozeninový rok užívá, a to ve velkém. Na podzim se můžeme těšit na knihu od vydavatelství Phaidon, která dokumentuje historii značky a její cestu k mezinárodnímu úspěchu. Už teď jde o povinný přírůstek do knihovny každého obdivovatele dánského designu. Těšte se například na rozhovory s bratry Bouroullecovými a dalšími osobnostmi, které za posledních 20 let propůjčily svou kreativitu právě HAY. V průběhu roku nebude chybět několik produktových novinek, jejichž preview proběhlo v červnu v Kodani v rámci festivalu 3daysofdesign. Čtyřpatrový flagship store se stal výkladní skříní pro novou kolekci světel, jídelních doplňků, policového systému a také kolekci produktů do koupelny a ložnice, a tak se těšte na papuče, župánky nebo ručníky.

Slaví také Fritz Hansen, a to rovnou 150. výročí

A dánská výročí pokračují. O 130 let déle se na scéně designu pohybuje Fritz Hansen! Portfolio této značky se mimo jiné skládá z tak ikonických kusů nábytku, jako jsou židle 7 a Swan či křeslo Egg od Arne Jacobsena. Jedná se o nadčasové bestsellery, které se neohřejí na žádné prodejní platformě s vintage nábytkem. S narozeninovou kolekcí se Fritz Hansen ohlíží do své úspěšné minulosti až do doby vzniku v roce 1872 a vzdává hold právě takovým velikánům jako Jacobsen. Nechybí ale moderní twist, a to v podobě nových barev, látek a materiálů, kterých se narozeninová kolekce dočkala.

Český TON a švédské studio Claesson Koivisto Rune

Začalo to návrhem jedné židle a skončilo celou kolekcí. Novinka české firmy TON odkazuje designem i jménem k židli 811 od představitele vídeňské moderny Josefa Hoffmana a stojí za ní etablované švédské studio Claesson Koivisto Rune. Výsledkem dokonalé symbiózy téměř sto let starého návrhu, řemesla firmy TON a současného skandinávského designu je kolekce o 5 produktech – židle, křeslo, lounge křeslo, barové židle a nízké stoličky. Premiéru měla kolekce 822 začátkem května v Praze a mezinárodním hostům se předvedla v celé kráse na Salone del Mobile jen před pár dny.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu