Na výstavu
Lucie Rosická: Laundromat - Program pro jemné zacházení
Tématem umělkyně Lucie Rosické bylo vždy ženské tělo, jeho sebepřijetí a proměny. Před dvěma lety se stala matkou, což do jejího rejstříku přidalo i téma mateřství a jeho zásadní vliv nejen na ženskou fyzickou schránku, ale i na její identitu. Ve své výstavě v pražské Trafo Gallery k těmto otázkám přistupuje skrze motiv prádelny, která symbolizuje cykličnost i neviditelnou práci a péči, jíž je mateřství lemováno. Kromě svých vyšívaných obrazů, které na ženskou realitu nahlížejí s odzbrojující upřímností a bez příkras, se Rosická nově pustila i do 3D objektů, které připomínají lidskou kůži. Výstava je otevřena do 14. června.
Na streamu
Half Man
Skotský herec a komik Richard Gadd před dvěma lety zazářil v seriálu Baby Reindeer (Sobík), v němž bravurně popsal svou osobní zkušenost se stalkerkou. Ve svém novém počinu Half Man (Poloviční chlap), který od pátku běží na HBO Max, se tentokrát pouští do tématu toxické maskulinity. Vypráví o dvou mužích, které v mládí svázalo velmi úzké pouto, ale pak je život rozdělil. Každý z nich je úplně jiný - jeden tichý a mírný, druhý výbušný a plný hněvu. Jednoho šikanují, druhý je ochránce a sám trochu manipulátor v jednom. Pak se po třiceti letech opět setkají… Richard Gadd během šesti epizod odhaluje křehkost mužských přátelství i původ “male rage”.
Ke čtení
Petra Klabouchová: Vona
Petra Klabouchová si ráda pro inspiraci chodí do temných šumavských hvozdů a Klostermannových povídek. Nejinak je tomu i v případě její nové knihy Vona, v níž oživuje jedno z největších přírodních i lidských neštěstí Šumavy. Odlehlé osady pod Huťským štítem čekají v dubnu 1853 na příchod jara. Marně. Dočkají se jen přívalů sněhu, který všechno a všechny pohřbí. A taky hladu, neznámé epidemie, hrůzy a šílenství. „Stará Klostermannova povídka a jedna pamětní deska na zdi kapličky na Cimrukách připomínající dávnou tragédii mě přivedly na stopu zapomenutého příběhu ze samých vršků Šumavy. Tak jako jsem já pátrala po střípcích těch starých příběhů, nechávám čtenáře pomalu nahlédnout do utajené historie starých křivd. A v něm hledat odpověď na otázku, zda lze předem danou nit osudu přetrhnout,“ říká Klabouchová.
V kinech
Zlatá vařečka
Můžeme se vsadit, že jste ještě nikdy neviděli film o mistrovství ve vaření ovesné kaše. Jestli po něčem takovém toužíte (a proč ostatně ne, než svět definitivně shoří v plamenech), zajděte na Zlatou vařečku. Ta vás zavede do skotského městečka Carrbridge, kam se sjíždí svérázní kuchaři z celé země, aby ovesné vločky proměnili v božskou manu. Seznámíte se tak se svéráznou skupinou, pro kterou je ovesná kaše nadevše. Nečekaný světový divácký hit vás sice nezahřeje v žaludku, ale u srdce.
Koho sledovat na Instagramu, když vás baví interiérový design?
Páteční playlist Harper's Bazaar x Alexandra Langošová
Závěrečná kapitola: Co nás čeká v páté sérii You