Art

Favorit roku, nebo adept na Zlatou malinu? Detektivní drama Amsterdam je tu!

Dnes do kin přichází snímek z dílny režiséra Davida O. Russella, který do historického dramatu, natočeného podle skutečné události, dosadil crème de la crème Hollywoodu. Na co se můžeme těšit?
Linda Svobodová
——
7. října 2022

Foto: Profimedia

Zápletka filmu je založena na události z roku 1933. Tzv. obchodní spiknutí mělo za úkol vyvolat převrat v zemi a svrhnout vládu v čele s americkým prezidentem Franklinem Delanem Rooseveltem a posléze ho nahradit diktátorem. Povstání bylo iniciováno bohatými podnikateli, v čele s generálmajorem námořní pěchoty Smedley Butlerem, který chtěl údajně vytvořit organizaci fašistických veteránů.

Hlavními aktéry příběhu jsou především tři postavy – lékař, zdravotní sestra a právník, kteří se stávají hlavními podezřelými ve vraždě, jež nespáchali. Vůdcem gangu je Burt Berendsen, kterého ztvárnil Christian Bale. Berendsen je doktor se skleněným okem a zjizvenou tváří, který prodává prášky proti bolesti veteránům z 1. světové války. Pro Balea a Davida O. Russella se mimochodem nejedná o první spolupráci – mají za sebou fantastické, nezapomenutelné snímky The Fighter a American Hustle.

Postavu právníka Harolda Woodmana si zahrál John David Washington, syn Denzela Washingtona. Toho si diváci mohou pamatovat z filmu Tenet nebo z dramatu Malcolm and Marie, kde si zahrál po boku Zendayi. A jak vzniklo přátelství mezi doktorem a právníkem? Oba muži byli zraněni v zákopech v době, kdy zuřila první světová válka. Společně se pak zotavovali v nemocnici ve Francii. Právě během rekonvalescence potkali americkou zdravotní sestru Valerii Voze, kterou hraje půvabná Margot Robbie – tu si diváci budou pamatovat z filmu Once Upon a Time in Hollywood, kde ztvárnila Sharon Tate, nebo díky postavě Harley Quinn v DC Universu. 

Trable pro trojici přátel začínají ve chvíli, kdy se na ně obrátí Liz Meekins (Taylor Swift) kvůli podezřelé smrti svého otce, generála Billa Meekinse, kterého trojice zná. Mají provést pitvu a stanovit, zda se nejednalo o cizí zavinění. Zde je však onen háček – trojice je obviněna z vraždy generála, a zatímco se hrdinové snaží o očištění svého jména, zjišťují, že celá aféra je ve skutečnosti o mnoho komplikovanější a nebezpečnější, než si mysleli.

Hvězdné herecké obsazení tímto nekončí a postupem času se ve filmu objevuje stále více známých jmen – Chris Rock (Madagascar), Anya Taylor-Joy (Emma), Rami Malek (Bohemian Rhapsody), Zoe Saldaña (Star Trek), Mike Myers (Austin Powers), Michael Shannon (Knives Out), Timothy Olyphant (Hitman) a Robert De Niro (Irishman). Takto silný seznam je pochopitelně velkým lákadlem pro diváky, avšak nese i jisté břemeno, jelikož všichni tím pádem očekávají fakt, že se bude jednat o jeden z největších letošních trháků. 

Kritika z Ameriky k filmu není zcela shovívavá a jako jeden z podobných příkladů uvádí velmi explicitně environmentální snímek Don't Look Up, ve kterém si zahrál Leonardo DiCaprio, Jennifer Lawrence, Cate Blanchett, Meryl Streep a Timothée Chalamet. Byť se film nezařadil mezi absolutní propadáky, hodnocení byla velmi slabá. Otázkou tak zůstává, zda Amsterdam čeká stejný osud.

Filmový podzim

Letošní podzim se nese v duchu velkých snímků a pro mnohé také velkých zklamání – dlouho očekávaný film Olivie Wilde Don't Worry Darling s úchvatnou Florence Pugh a zpěvákem Harrym Stylesem zcela zmizel z diskurzu veřejnosti, a to i přesto, že se režisérka odhodlala k vypočítavému marketingovému triku pro upoutání pozornosti. Snímek Blonde získal naopak silnou kritiku publika, avšak obrovskou chválu hlavní hvězdy, Any de Armas, bez jejíhož hereckého výkonu by snímek nepřežil.  Filmový rok však ještě nekončí a letos se můžeme těšit na několik blockbusterů – v první řadě již brzy uvidíme film Wakanda Forever. Jedná se o pokračování marvelovského Black Panther – producenti se po náhlé smrti hlavního herce Chadwicka Bosemana rozhodli již roli nepřeobsazovat, a tak vytvořili pokračování zaměřené na ženské hrdinky fiktivní Wakandy. Po dlouhých letech se dočkáme i pokračování filmu Avatar a také nás čeká Babylon, kterému mnozí zvěstují alespoň několik Oscarů. Objeví se v něm Tobey Maguire jako Charlie Chaplin, Brad Pitt jako „velký milenec“ němého filmu John Gilbert a další hvězdy jako Margot Robbie, Samara Weaving (Ready or Not), Max Minghella (The Handmaid's Tale) nebo basista Red Hot Chilli Peppers, Michael Peter Balzary aka Flea. Nezapomeňte také na nadcházející biografické drama nejslavnější zpěvačky 90. let Whitney Houston, které se představí na samém konci roku pod názvem I Wanna Dance with Somebody. 

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu