Coming soon září 2023
Art

Coming soon září 2023

Zahájení koncertní sezony, mistrovské kurzy, pohyb pro dobrou věc i nejočekávanější film podzimu – to vše nás čeká už za pár dní.
Oli Egler
——
1. září 2023

Foto: Profimedia

Obecní dům 

Mezi stálými koncerty Mozarta, Strausse, Dvořáka nebo Vivaldiho budou i tentokrát samostatné perly žánru. Koncert Hudba z Večerníčků a pohádek (4. 9.) přiláká nejen nejmenší fanoušky klasické hudby, ale také všechny, kteří vyrůstali na oblíbených českých pohádkách jako Arabela, Pan Tau, S čerty nejsou žerty nebo Cirkus Humberto. V září také proběhne koncert Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers – Poklad na stříbrném plátně (7. 9.), kde uslyšíme vše z hollywoodských muzikálů až po vrcholná čísla swingových big bandů. Hned dvakrát vystoupí houslista Maxim Vengerov (13. 9. a 14. 9.) a letošní pátou sezónu varhanních recitálů ve Smetanově síni zahájí sám patron místního magického nástroje, český fenomén Jaroslav Tůma (23. 9.). Milovníky moderní hudby také čeká bohatá nabídka – krom The Beatles Night (20. 9.) a již oblíbeného žánru filmové hudby (23. 9.) přinese tentokrát The Gaming Music Live (27. 9.). Smetanovu síň Obecního domu tak ovládnou melodie těch největších titulů videoher posledních let, mezi nimiž nebude chybět Mortal Kombat, Final Fantasy, Uncharted 4, The Witcher 3 (Zaklínač) nebo World of Warcraft, Assassin's Creed, Max Payne nebo Halo 3.

Rudolfinum

Do Rudolfina začátkem září zavítají hned tři významné filharmonické orchestry, a to ze Švýcarska, Izraele a Vídně. Tonhalle-Orchester Zürich se dvěma koncerty hudby A. Dvořáka, L. van Beethovena a Brucknera (7. a 8. 9.) a také Israel Philharmonic Orchestra s koncertem hudby J. Brahmse a S. Rachmaninova (10. a 11. 9.). Wiener Philharmoniker odehraje jeden koncert 13. 9. a Česká filharmonie vystoupí po šesti letech opět pod vedením hostujícího finského dirigenta Sakari Oramo (14. 9.). Nový program připraví hlavní hostující dirigent České filharmonie Tomáš Netopil (19. 9.) a rezidenční umělec 128. sezóny, Sir András Schiff, vystoupí jako dirigent i klavírní sólista (22. 9.). V Rudolfinu také přivítáme klavíristu Sama Haywooda (30. 9.) a těšit se můžeme na Belcea Quartet (21. 9.). Vystoupí i Orchestr Národního divadla se sopranistkou Kateřinou Kněžíkovou a barytonem Adama Plachetky (18. 9.) a koncem měsíce přivítáme další sezónu, kterou tradičně zahájí tři koncerty hudby A. Dvořáka (27., 28., a 29. 9.).

Koncerty

Po letech se do Česka vrací zpěvačka Björk (16. 9., O2 arena) a Praha také přivítá legendy 90's rocku Blink 182 (19. 9., O2 arena), americké duo NEFFEX (22. 9., Café V Lese) nebo kapelu Bi-2 (29. 9., Forum Karlín). A na domácí půdě vystoupí i hiphopová kapela Kontrafakt (23. 9., O2 arena).

Akce 

Milovníci módy se mohou do listopadu zastavit v Museu Kampa, kde stále probíhá unikátní výstava s názvem Paradox módy – umělecká díla domácí sbírky se zde spojují s unikátními kusy oděvu a doplňků z 20. století, pocházejícími ze sbírky Alexandre Vassiljev Foundation.

Všichni mají letos možnost zúčastnit se akce Hýbejte se s TERIBEAREM aneb Prima pohyb s medvědem, jehož 9. ročník se bude konat v září (14.–23. 9. 2023). Akce pod záštitou Nadace Terezy Maxové dětem letos proběhne ve virtuální podobě skrze sportovní aplikaci viRACE, takže bude možné zapojit se odkudkoliv a sbírat kilometry během či chůzí bez limitů.

Do Prahy se také vrací barytonista Mariusz Kwiecień, který povede mistrovské kurzy 5.–7. 9. v Konzervatoři Jana Deyla. Kurzy v Novoměstské radnici budou 8. 9. od 15.00 do 18.00 volně přístupné studentům, jejich profesorům i zájemcům z řad diváků!

9. září proběhne v industriální hale v Brně akce NEBÁL – trochu bál, trochu párty, trochu cirkus, trochu art. Tam hosty bude čekat hudba a umění, drinky a jídlo, a navíc velká Ploom Pop up eXkluzivní chill out zóna.

Filmové premiéry 

Nejočekávanějším filmem měsíce bude další detektivka Hercule Poirota, A Haunting in Venice (Přízraky v Benátkách), kde se tentokrát po bohu Kennetha Brenena objeví Kelly Reilly, Michelle Yeoh, Jamie Dornan nebo Tina Fey. Po letech herecké odmlky se vrací Johnny Depp s filmem Jeanne du Barry, a Helen Mirren se ve snímku Golda představí jako premiérka Izraele a jedna z nejdůležitějších politických vůdkyň 70. let, Golda Meir. Akční film o tom, jak daleko může umělá inteligence zajít, se představí pod názvem Creator (Stvořitel), kde si zahrál John David Washington, Gemma Chan nebo Allison Janney. Dva velké filmy čekají fanoušky hororu – do kin přichází pokračování snímku NUN a v pořadí desátý film SAW, v němž se objeví i hlavní hrdina snímků, herec Tobin Bell.

Streamovací platformy 

Disney+ uvede nový seriál Justified: City Primeval (FX Strážce pořádku: Město strachu) s Timothym Olyphantem v hlavní roli nebo psychologický trailer No one will save you (Nikdo tě nezachránil).  Netflix nabídne romantickou komedii Love Again s Priyankou Choprou, nový krimiseriál Heart Broken nebo čtvrtou řadu britského seriálu Sex Education. Významnou novinkou bude The Wonderful Story of Henry Sugar (Podivuhodný příběh Henryho Sugara) – 40minutový film v režii Wese Andersona vycházející z adaptace příběhu Roalda Dahla, kde si zahraje Benedict Cumberbach, Ralph Fiennes, Dev Patel a Ben Kingsley.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu