Art

Česká fotografie dobývá Latinskou Ameriku

Fotograf Benedikt Renč, uznávaný v Čechách a na Slovensku díky své dlouholeté spolupráci s módními a lifestyle magazíny, tento týden představí svou volnou tvorbu na 13. ročníku veletrhu umění Ch.ACO (Chile Arte Contemporáneo) v Santiago de Chile. Haper's BAZAAR vám přináší exkluzivní pohled do zákulisí světové galerijní premiéry umělce.
Milosh Harajda
——
18. listopadu 2022

Foto: Benedikt Renč

Renčova díla bude na veletrhu umění Ch.ACO reprezentovat MH Gallery, kterou založil producent Milosh Harajda, jenž během posledních let uspořádal mimo jiné řadu výstav věnovaných tvorbě umělců jako Alexander McQueen, David LaChapelle, Robert Wilson, Daphne Guinness nebo Anna Bauer. „Dlouhá léta jsem měl možnost sledovat Benovu volnou tvorbu a čím více fotografií se mnou sdílel, tím jasněji se rýsovaly kontury naší budoucí spolupráce. Od začátku bylo mou ambicí představit ho mimo hranice České republiky a vzhledem k tomu, že jeho portrétovou tvorbu zásadně inspiroval a ovlivnil peruánský fotograf Mario Testino, vyhodnotil jsem latinskoamerický trh a veletrh umění Ch.ACO jako ideální platformu pro Benovu světovou výstavní premiéru,“ uvedl Milosh Harajda.

Renč se na veletrhu představí se sérií tří fotografií a bude se jednat o jeho vůbec první profesní kontakt s galerijním prostředím, jelikož svou volnou tvorbu doposud nevystavoval. „Nad vlastní výstavou uvažuji už řadu let, ale doposud nenastala ta pravá chvíle. Když mě s myšlenkou vystavovat na veletrhu Ch.ACO poprvé oslovil Milosh, souhlasil jsem zejména proto, že to pro mě byla výzva vkročit do nepoznaného teritoria. Mnozí by navíc nejspíš tipovali, že budu prezentovat módní fotografie anebo černobílé portréty, které jsou pro mě typické, opak je však pravdou. Všechna vystavovaná díla pochází z mé volné tvorby a mají jedno společné – vznikly jako součást deníku na mých cestách během letních měsíců a mísí se v nich má fascinace mládím s užíváním si života ve všech jeho podobách,“ prozradil Renč.

„Letošní ročník Ch.ACO přináší návrat k fyzické podobě veletrhu a představí mezinárodní galerie z osmi různých zemí. Chile má dlouhodobou tradici ve světě fotografie a působí zde několik velkých osobností, takže si opravdu ceníme, že se Benedikt Renč a jeho umělecký agent Milosh Harajda rozhodli vystavovat na veletrhu, protože jejich pohled přináší svěží energii na náš trh. Navíc je to zajímavá cesta, jak propojit Santiago s Prahou. Movistar Arena je nová lokace, která přitáhne nové publikum, které se zejména v období pandemie začalo výrazněji zajímat o umění. Jsem nesmírně vděčná za to, že jim Ch.ACO nabídne autentický zážitek,“ říká ředitelka veletrhu Elodie Fulton.


Ch.ACO vstoupilo do světa uměleckých veletrhů v roce 2009. Vzhledem k tomu, že se na tomto veletrhu představují některé známé galerie z Latinské Ameriky i zbytku světa, přitahuje veletrh tisíce návštěvníků. V uplynulých dvanácti ročnících se zde sešlo více než 500 000 sběratelů, obchodníků s uměním, kurátorů a lidí ze široké veřejnosti. Na veletrhu se pravidelně představuje přes 300 místních i světových umělců, takže je možné si tady prohlédnout a zakoupit širokou škálu umění. V neposlední řadě odborná komise odměňuje nejlepší talenty.

13. ročník veletrhu Ch.ACO se koná v centru Movistar Arena v Santiagu de Chile od 18. do 20. listopadu.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu