Andy Warhol, král pop-artu
Foto: archiv Instagramu @andywarhol_archive
Foto: archiv Instagramu @andywarhol_archive
Scénárista, režisér, producent, malíř, grafik, manažer. To je výpis rolí, kterým se ve svém pestrém životě věnoval uznávaný Andy Warhol, původním jménem Andrew Warhola, až do své smrti ve svých 58 letech (v roce 1987). Tento kreativec má dnes výročí svého narození, a tak se na chvilku zastavte a připomeňte si jeho život i dílo.
Narodil se a studoval v Pittsburghu (kde je nyní muzeum soustředící se na jeho osobu a tvorbu) a poté se přestěhoval do New Yorku, kde svou uměleckou kariéru řádně započal. Nejprve pracoval jako reklamní grafik, upravoval inzeráty pro módní časopisy (včetně Harper's Bazaaru) a přesně při tomto životním milníku cítil tu pravou chvíli na změnu nebo spíše úpravu jména z Andrew Warhola na světovější verzi Andy Warhol, pod čímž ho zná dnes opravdu celý svět.
Ačkoliv se věnoval i reklamě, vždy chtěl být uznávaný jako skutečný umělec a o to také bojoval. Líbil se mu abstraktní expresionismus, ale zároveň byl upoutaný k hmatatelným a reálným věcem. Při praxi v reklamní sféře stále zlepšoval svou (nyní) slavnou techniku „blotted line“ neboli tečkovanou linii. Začal svá díla vystavovat v galeriích, ale ta se z počátku nesetkala s velkým přijetím a pochopením, přestože se právě díky této technice nakonec v umělecké sféře prosadil. Světy reklamy a umění stále více propojoval a v roce 1956 získal cenu Thirty Fifth Annual Art Directors‘ Club Award za svou reklamu na obuv. To, včetně pozvání od Muzea moderního umění ke spoluúčasti na výstavě „Nejnovější kresby USA“, byly ty pravé a hlavní počátky umělecké kariéry Andyho Warhola.
V 60. letech poté postupně vydefinoval zaměření své tvorby a soustředil se na kresby a obrazy s dolarovými bankovkami, filmovými hvězdami (jako Marilyn Monroe, Elizabeth Taylor nebo třeba Elvis Presley), polévkovými plechovkami, láhvemi na Coca-Colu atd. Zkrátka to, pro co ho nyní zná celý svět.
V těchto letech navíc založil slavné umělecké studio The Factory, kde se obklopoval širokou škálou umělců, spisovatelů, hudebníků a undergroundových celebrit. Šedesátá léta byla pro Andyho celkově důležitým obdobím. V roce 1962 například postupně začal s masovou produkcí svých sítotisků. První samostané výstavy, která se konala v Institutu současného umění ve Filadelfii (Institute of Contemporary Art), docílil pak v roce 1965. Netrvalo to však dlouho a jeho úspěch se oslavoval i v Evropě. Svou první výstavu zde uspořádal již v roce 1968 ve Stockholmu (v Moderna Museet). Úspěšná šedesátá léta Andy zakončil v roce 1969 založením amerického magazínu Interview, do kterého se pustil s britským novinářem Johnem Wilcockem.
Následně svůj život zasvětil umělecké tvorbě v kombinaci s filmem, reklamou a samozřejmě nechybělo ani užívání si života jako známá celebrita, včetně návštěv slavného klubu Studio 54.