Why Would You: Ty, kdož jsi bez viny, hoď dortem

Diana Vreeland pro Harper’s Bazaar psala sloupek Why Don’t You?, kde čtenářům radila, co mají dělat. Já se ve Why Would You? zamýšlím nad tím, co by šlo udělat lépe, a bez čeho bychom se nejspíš obešli docela.
Martin Váša
——
4. června 2022

©Sony Pictures/Courtesy Everett Collection

S dortem se dá bezesporu dělat ledacos, ale za jedno vám ručím – hodit ho na Mona Lisu je ještě příšernější než ušít podle něj šaty, jako to udělal Jeremy Scott do předloňské podzimní kolekce Moschino, a to už je co říct.

Šestatřicetiletý muž převlečený za ženu minulou neděli dojel na invalidním vozíčku ke slavnému obrazu Leonarda da Vinciho (neplést s Di Capriem) a mrštil po něm dort. Ten pochopitelně přistál na neprůstřelném skle a Instagram málem explodoval. „Myslete na Zemi. Jsou lidé, kteří ji ničí. Všichni umělci by měli myslet na planetu, proto jsem to udělal,“ pořvával muž v paruce, o jaké se Naomi Campbell zdají noční můry, zatímco ho vyváděla ochranka. Přejdu, jak se mu podařilo do Louvru propašovat dort, a přejdu i to, proč se převlékl zrovna za ženu. Proč si za cíl vybral renesanční dílo, si vykládám tím, že Mona Lisa přiláká na třicet tisíc lidí denně, což ji dělá influencerkou par excellence.

(Mona Lisa už nás, to jen tak mimochodem, musí mít plné zuby. Za těch 500 let, co je na světě, toho viděla víc než dost: Těsně po Velké francouzské revoluci visela v ložnici Napoleona Bonaparte, a jako by to nebylo dost traumatizující, přežila únos a nejeden útok, kamenem i břitvou. Klimatický protest dortem je, myslím, novinka.)

Co mi skutečně vrtá hlavou, je následující: Proč byste se ve chvíli, kdy se chystáte na sólový klimatický protest v Louvru a víte, že vaše fotky a videa obletí svět, oblékli jako na Sensation White?

Osobně bych sáhl spíš po Stelle McCartney. Ale kdo jsem, abych aktivistu soudil? Já dorty neházím, jím je. Tedy s výjimkou těch máslových. Ty jsou na mém seznamu hrůzy těsně za Jeremym Scottem…

#whywouldyou

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu