Why Would You: Jsou dva opasky určitě víc než jeden?

Diana Vreeland pro Harper’s Bazaar psala sloupek Why Don’t You?, kde čtenářům radila, co mají dělat. Já se ve Why Would You? zamýšlím nad tím, co by šlo udělat lépe, a bez čeho bychom se nejspíš obešli docela.
Martin Váša
——
16. července 2022

Foto: Mike Kollöffel/DR

Více už nebylo více pěkně dlouho. Moc bych za to nedal, že pěkně dlouho ani nebude. Motto „méně, ale lépe“ Dietera Ramse je relevantnější každým dnem a zdaleka se nevztahuje jen na design. Smysl musí dávat vše. Možná právě proto je tolik osvěžující něco tak nesmyslného jako dva pásky v jednom outfitu?

Vybavujete si, jak se v Ďábel nosí Pradu nebohá stylistka nemůže rozhodnout mezi dvěma téměř identickými pásky? „Jsou tak rozdílné!“ Kdyby byla co k čemu, použije oba. Jak to, že neví, že tenhle trik za pár let použije Karl Lagerfeld ve své kolekci na jaro 2009? Jak to, že neví, že jí to bude stát místo v Runway?

Trik asi není to správné slovo, ale těžko dva opasky nazývat trendem. Jednou za čas se vynoří, jako by designéři zkoušeli, jestli už jsme na ně připraveni. Pořád ne? Nevadí, hurá zpět do hlubin. Zatím největší pozornosti se dočkaly BC – before covid, a to v sezoně jaro 2018. Prada je měla rovnou v dámské i pánské kolekci. Vzpomínáte, jak jich tehdy zároveň byly plné ulice? Ani já ne. Maria Grazia Chiuri je znovu tiše nabídla v kolekci Dior na loňské jaro a letos na podzim je najdete u Chanel. Pod značkou Miu Miu se k nim vrací i Miuccia Prada.

Kdybychom se letos dočkali pokračování Ďábel nosí Pradu, máloco by mě potěšilo jako vidět Mirandu Priestly s dvěma pásky naráz. Ne modrými, ne tyrkysovými, ani azurovými. Blankytnými. Jenže Miranda Priestly – dost jako její nízkotučné latte bez pěny s extra shotem – patří do jiné doby. Současnost si objednává černou kávu, jakou pije Birgitte Nyborg, protagonistka seriálu Borgen, co se právě po letech dočkal pokračování.

Nová řada televizního hitu na vás už čeká na Netflixu, ještě ani nestačila vychladnout. Nadále vykresluje, co pro ženu znamená být ve vedoucí pozici, v tomto případě ministryní zahraničí a bývalou premiérkou, a vývoj osobnosti Birgitte nadále odráží její vzhled. Musím vůbec psát, že má lídryně na sobě nejednou dva pásky naráz?

Možná je to symbolická volba, kdy dva opasky představují dva životy, které se Birgitte pokouší ukočírovat: profesní a osobní. A možná v tom hledám, co tam vůbec není. 

Pokud něco nedává smysl, je dobré ptát se, proč to dělat. Pokud nás to nicméně prostě láká a není to nic proti ničemu, stojí za to se ptát, proč ne. Nejsem si jistý, co by mi na to pověděl Dieter Rams, ale za mě jsou dva opasky milým důkazem, že i v dnešní době může více být více. Jen toho nesmí být moc. To je pak totiž vždycky příliš.

#whywouldyou

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu