New online era is coming. Představujeme nový web HARPER'S BAZAAR

Netflix uvede seriál o vzestupu a pádu největší podvodnice na Manhattanu

Netflix na začátku nového roku uvede seriál podle skutečného příběhu mladé švindlířky Anny Delvey, která se vydávala za milionářku a vetřela se mezi newyorskou smetánku.
Veronika Scattergood
——
28. prosince 2021

Foto: Profimedia

Anna Delvey na sebe dokázala strhnout pozornost. Po čtyři roky se pohybovala mezi manhattanskou zlatou mládeží, utrácela tisíce dolarů za drahé hotely, restaurace i oblečení a všem namlouvala, že je bohatou dědičkou svěřeneckého fondu z Kolína nad Rýnem a v New Yorku plánuje otevřít moderní centrum výtvarného umění. Ve skutečnosti se ale jmenovala Anna Sorokina, byla dcerou ruského řidiče kamionu a z peněz, které rozmarně utrácela, jí nepatřil ani dolar. V roce 2019 byla odsouzena za podvody a zpronevěru až ke dvanácti letům vězení a k zaplacení tučné pokuty. Na to, že jí v lednu 2021 bylo třicet, slušný výkon.

Příběh podvodnice zaujal média hned poté, co pravda vyšla najevo. Oslovil i slavnou producentku Shondu Rhimes, která stvořila úspěšné seriály jako Chirurgové nebo Bridgerton. Pro Netflix natočila seriál Inventing Anna (Neskutečná Anna), jež streamovací platforma uvede 11. února. Hlavní roli si zahrála herečka Julia Garner.

Drzé alter ego

Seriál vychází z článku v magazínu New York „How Anna Delvey Tricked New York’s Party People“. Vyšlo najevo, že ona bohatá dědička nemá ani vindru, narodila se v malém ruském městě a v šestnácti letech se s rodiči přestěhovala do Německa. Už od školy měla velké ambice, nastoupila na stáž do německé PR agentury, kde přičichla ke světu luxusu, a následně se odstěhovala do Paříže, kde pracovala pro časopis Purple.

Pomalu začala tvořit své alter ego – mladou milionářku, která po přesunu do New Yorku bydlela v těch nejlepších hotelích, seděla v prvních řadách módních přehlídek a obluzovala své přátele drahými dovolenými a večírky. Vše však financovala z kreditních karet a sítě úvěrů. Svůj luxusní život na dluh dokumentovala na svém instagramovém účtu @theannadelvey, který je mimochodem stále aktivní a nasbíral již 143 000 followerů.

Podvodná ikona

Její propracovaná síť lží se ale začala hroutit, když na dovolené v Marrákeši odmítli americké kreditky poslušnost a astronomický účet za ni musela zaplatit fotoeditorka Vanity Fair a její kamarádka Rachel Williams. Do toho se začaly ozývat hotely, kterým dlužila za pobyt v New Yorku. Williams o své zkušenosti s podvodnicí napsala dokonce knihu My Friend Anna.

Z Anny Delvey se mezitím stal fenomén. Její příběh fascinuje tím, jak málo stačí, aby člověk obloudil své okolí – v podstatě jen drzost a pár kreditek – a zároveň upozorňuje na to, jak rádi podléháme iluzi o bohatých lidech, ale i to, jak rádi je za sebe necháváme zaplatit útratu.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu