(MET)AMOURS: Etuda na milence vašich milenců

…AKA přítelkyni vašeho manžela, přítele vašeho přítele či submisivní hračku vašeho aktuálního objektu zájmu. Co když je vás ve vztahu více a vy to jako nemonogamní osoba vítáte s otevřenou náručí? Potom maté nového “metamour” čili meta-milenku či meta-milence s nimiž sdílíte partnera. Jaká by měla být dynamika v tomto vztahu?
Tatiana Urbanová
——
3. května 2022

Foto: Getty images

Ryze monogamní jedinci se nyní jistě nervózně ošívají a při představě, že má jejich stálý partner intimní vztah s někým dalším, je jim značně nevolno. Ovšem celá věc je pouze o naprogramování společnosti, interních vztahových pravidlech a mistrné komunikaci. Meta-milenci samozřejmě existují i v monogamním světě, avšak vždy v nefunkčním, toxickém kontextu, jako je nevěra. V etickém pojetí jisté formy polyamorie je však existence meta-partnerů v podstatě cílem a vztah není teritoriem pouze dvou lidí, naopak platí pravidlo “the more the merrier”. A takové soužití ani není tak zmatené a komplikované, jak by se na první pohled mohlo zdát. Pojďme si nyní vyjasnit, jak to funguje a možná i nastavit hranice.

Jste i vy ve vztahu s vaším metamour?

Klasickým nedorozuměním v takto komplexnějším vztahu je, že i vy nutně musíte mít intimní kontakt se svými metamour, ovšem tak tomu opravdu není. Může k němu dojít, ale je většinou pouze přirozeným vývojem vztahu, avšak není pravidlem. Jestliže se tak stane, jste v podstatě v ideální situaci. Pamatujte ale na důležitost zdravé komunikace a stanovené mantinely. Signálem ke znepokojení naopak bývá, pokud se partner snaží vynutit kontakt, přátelství či romantické a sexuální vazby. Pokud takové nevzniknou přirozenou cestou, nelze se do nich tlačit.

Musíte se s metamour setkat?

Nemusíte v tomto smyslu dělat nic, co vám není příjemné. Jestliže se ale přikláníte k myšlence své metamour neznat či naopak, stojí za to prozkoumat vaši motivaci k tomuto rozhodnutí. Je to způsob jak předstírat, že neexistují? Je vlastně schůzka s nimi pouze prostředkem, jak si vynutit kontrolu? Chcete se podvědomě ujistit, že se vás vztah vašeho partnera týká? Nadechněte se a uvědomte si, že společnou máte především jednu důležitou věc, a to je váš partner, na kterém vám záleží. Proto zní setkání jako dobrý nápad. Za prvé realita je vždy v tomto případě lepší než vaše představy a metamour bude hrát v životě vašem i vaší polovičky významnou roli, proto je skvělé o těchto věcem komunikovat - i mezi šesti očima. Pokud se však raději rozhodnete řídit se heslem “neptat se a nic neříkat” a vyhovuje vám to tak lépe, žádný problém.

Jak můžete nejlépe s metamour vycházet?

Přistupujte k nim s otevřeným srdcem, získejte vzájemnou důvěru a hlavně stanovte hranice, díky kterým se budete všichni cítit jistější ve svých vztazích. Držte otevřenou komunikační linii a klidně zkuste podnikat nějaké věci všichni spolu. Když se sblížíte často se pak můžete sbavit nepříjemných pocitů, že vás metamour nahradí či jsou lepší, než vy. Pouze otevřeností je můžete svrhnou z pomyslného piedestalu, který jste si pro ně vytvořili v hlavě.

Jak si poradit s potřebami, které váš partner neuspokojuje?

Hospodaření s časem je jedním z nejnáročnějších aspektů nemonogamního životního stylu, ale pokud nejsou vaše potřeby v tomto ohledu uspokojovány, je třeba si tom promluvit. Mlčení nikomu neprospěje a zbytečně navodí atmosféru tenze. Nebuďte pasivně agresivní a vezměte to za správný konec. Mějte se rádi a s vědomím své hodnoty komunikujte svou pravdu. Ať už se vám od partnera nedostává čas, energie, emocionální podpora nebo cokoliv jiného, dejte to najevo. Otevřená diskuze pomůže znovu nalézt rovnováhu. To však neznamená, že budete svému milovanému vybírat partnery nebo vetovat jeho romantické volby (pokud to po vás nechce), ale stojí za to dát najevo své potřeby, abyste mohli s partnerem (partnery) vyjednávat a najít kompromisy, které udělají všechny šťastnými.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu