Kterých 6 chyb se dopouštíme na začátku vztahů?

Jak se vyprostit ze začarovaného kruhu chyb, které děláme všichni, aneb nejste v tom sami.
Oli Egler
——
9. června 2022

Getty Images

#ItsComplicated

Nikdo není dokonalý a (ne)vědomých chyb se dopouští každý. Jedinou správnou cestou je se z nich poučit, a vyvodit tak cenné závěry – ať už při výběru budoucího partnera, všímání si varovných znamení, nebo dokonce vyhýbáním se komunikaci, které vždy vede ke zbytečným hádkám, ba i rozchodům.

Nedůvěřujte (pouze) svým touhám 

Často máme tendenci si myslet, že pokud cítíme chemii, máme vyhráno. Není však dobré ihned plánovat společnou budoucnost na základě jednoho (byť i velmi povedeného) rande. Vnímejte začátky střízlivě – jako zkušební dobu. Na pohovoru může být také vše růžové a vypadat jako perfektní druh zaměstnání pro vás, ale v praxi vše může být zcela jinak. Často totiž máme tendenci podlehnout šarmu druhé strany a v omámení okamžikem zcela upustit od všech svých zájmů a plánů do budoucna.

Alternativa: Buďte upřímní již od od začátku Nebojte se otevřeně hovořit o tom, co od života chcete a jak si svou budoucnost s partnerem představujete. Chcete děti? Nebojte se to říct nahlas. Stanovte si své hranice, a nenechte se unést šarmem „dalšího sympaťáka”. Buďte fér vůči sobě i potencionálnímu partnerovi, aby po půlročním vztahu nebyl překvapený ze zjištění, že vše, co jste si na prvním rande řekli, bylo pouze strategií, jak si ho k sobě připoutat.

Nerespektování zájmů? #RedFlag

Rozdílné zájmy nemusí být nutně důvodem k nekompatibilitě. Pakliže partner potřebuje jednou týdně vypnout s přáteli v rámci skupinového fotbalu nebo s vámi nechce chodit každý týden do kina, neznamená to nutně nevyhnutelný konec. Každý jsme jiný a také druhy naší relaxace se proto mohou lišit. Horší je to, když si partneři navzájem neumí stanovit hranice míry těchto činností nebo je netolerují ani sporadicky.  

Alternativa: Nemusíte být spolu 24/7, aby váš vztah prosperoval. Občas je holt potřeba být jeden bez druhého, abyste se pak na sebe o to více mohli těšit. Místo otevřené konfrontace je potřeba upřímná konverzace, v rámci které si budete moci stanovit oboustranně adekvátní míru svých rozdílných koníčků.

Stalking na sociálních sítích

V době sociálních sítí je anonymita skoro nemožná – každý člověk má účet alespoň na jedné z nich. Není proto divu, že hned na začátku vztahu můžete mít pokušení si dohledat veškeré informace o svém (potenciálním) partnerovi – zjistit, zda nemáte společné přátele, nebo dohledat, jak vypadala jeho bývalá přítelkyně. Zní to sice lákavě, ale tento (byť na první pohled nevinný) stalking může uškodit nejen vztahu, ale i vzájemné důvěře. V první řadě si můžete vyvodit chybné závěry – ať už o jeho online image, nebo o jeho minulosti, která nemusí nutně reflektovat skutečnost. Zvědavost je sice přirozená, ale pokud mu budete dávat like na každou fotku, může to vzbudit dojem posedlosti – tato situace nemusí být příjemná ani partnerovi – vzdyť ani na vás by to v opačném případě zcela jistě neudělalo dobrý dojem. Zkomplikovat situaci může i to, že se při pohledu na jeho „fotogenický” život budete cítit špatně – přitom realita se může odlišovat od krásných obrázků. 

Alternativa: Nikdo neříká, že si nemůžete danou osobu vygooglit a zjistit, zda opravdu pracuje jako mezinárodní sommelier čokolády, jak o sobě tvrdí. Nevyvozujte však ukvapené závěry z fotografií na instagramu – pokud zrovna nepostuje třikrát denně selfies ze sprchy nahoře bez. V takovém případě berte nohy na ramena.

Neupřímnost

Tato vlastnost nemusí být dána pouze něčí zlomyslností. Jak partner, tak i vy můžete mít občas strach vyřknout své opravdové pocity – ať už se bojíte reakce, která nemusí být v souladu s vaším očekáváním, nebo si jen nejste jisti správnou chvílí. Bojíte se vy nebo partner projevit své city a místo toho raději obcházíte odpověď? Nemusí se vám to vyplatit.

Alternativa: Vězte, že nic důležitějšího než důvěra a upřímnost neexistuje. Je to sice klišé, ale každý vztahový terapeut i dlouhodobý pár vám to potvrdí. Nenechte se ovládnout svými obavami a nevytvářejte únikové strategie – do těch se jednoduše můžete nechtěně zamotat. Když se vám něco nelíbí, nebojte se to říct nahlas. Vyřčení svých pocitů na začátku vám totiž může pomoci předejít konfliktu v budoucnu. To však platí i naopak – cítíte, že je ta správná chvíle se s partnerem podělit o láskyplná slova? Nebojte se vyřknout je nahlas – možná i on hledal tu správnou příležitost se s vámi o ně podělit.

Snaha mermomocí vyhrát každý spor

I malé hádky patří k životu – neustálé spory o tom, kam půjdete na jídlo nebo na jaký film se budete dívat, jsou zkrátka neodmyslitelnou součástí každodennosti. Ale v případě, že máte vy nebo partner potřebu rozhádat se do krve jen proto, abyste dokázali, kdo má pravdu, je to něco zcela jiného. Ve finále nevítězí nikdo – i když jeden z vás spor vyhraje svou obratností a agresivními argumenty, bude mít druhá strana pocit, že partner neumí ustoupit ani v těch nejmenších maličkostech a bude jej trápit partnerova potřeba mít neustále pravdu.  

Alternativa: I v rámci těch nejmenších konfliktů je nutné pochopit, kde se vaše názory kříží, přičemž je důležité vyslechnout si druhou stranu a uvědomit si, jak to myslí. Místo toho, abyste partnera slovně dusili argumenty a přesvědčovali o své pravdě, zkuste klást otázky, a to bez sarkasmů a nepříjemných výtek. Nejste to „vy vs. on”, ale „vy dva vs. problém”. Nezapomínejte, že i v rámci neshod je klíčové, abyste se navzájem respektovali.

Očekávání dokonalosti 

Předělávat toho druhého k obrazu svému už od začátku zavání toxicitou. Určitě byste nechtěli, aby se partner pokoušel měnit vaše návyky, váš šatník i to, jak trávíte volný čas. Pochopitelně to ale neznamená, že musíte svou druhou polovičku akceptovat se všemi jeho chybami a tolerovat veškeré prohřešky. 

Alternativa: Vztah je především práce na sobě samém. Jak u vás, tak i u partnera se jistě najdou aspekty, na kterých bude potřeba společně zapracovat. Není však potřeba se ihned uchylovat k hádkám, stačí pouze upozornit na to, že například konkrétní jednání nebo jízlivá poznámka vám není příjemná. Pakliže to s vámi partner myslí vážně, tak se bude snažit o zlepšení, avšak neočekávejte zázraky hned na poprvé. Bude to dřina, ale pokud jste oba připraveni oddat se společné prosperitě na 100 procent, zvládnete všechno.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu