Kinosály se znovu otevírají. Které filmové novinky si nenechat ujít?

Měsíce zavřené kinosály znovu ožívají, a nastává tak příležitost vychutnat si filmové novinky na velkém plátně. Přednost mají především české a nezávislé filmy. Vybrali jsme z nich to nejzajímavější.
Veronika Scattergood
——
25. května 2021

Foto: Cinemart

Dlouhých sedm měsíců byly kinosály zavřené. Premiéry řady „áčkových“ snímků, které bychom si za normálních okolností dopřávali na obřím plátně a se kbelíkem popcornu v ruce, se tak mezitím přesunuly na streamovací služby. Zatímco malá kina už mohou mít od pondělí otevřeno, velké cinemaplexy většinou čekají na povolení k prodeji občerstvení, a to se odráží i na programové nabídce. Místo velkolepých hollywoodských trháků plných CGI triků si můžete udělat čas na české snímky či na první pohled nenápadné, ale neméně podařené počiny nezávislých filmařů.

1. Nadějná mladá žena

Carrey Mulligan hraje mladou studentku medicíny, již zasáhne smrt její kamarádky, která po znásilnění spáchá sebevraždu. Nechá studií, nastěhuje se zpátky k rodičům a jediné, co ji zajímá, je jak se pomstít mužům, kteří se chovají jako sexuální predátoři. Snímek získal pět nominací na Oscara a proměnil tu za nejlepší původní scénář, kritici rovněž oceňují i herecký výkon Carrey Mulligan, která vystupuje ze své tradiční role „hodné blondýnky“.

V kinech od 27. května.

2. Ještě máme čas

Do kin vstupuje i režijní debut na tři Oscary nominovaného Vigga Mortensena Ještě máme čas. Snímek byl ve světové premiéře uveden na festivalu v Sundance, vypráví příběh o vztahu liberálního Johna a jeho stárnoucího konzervativního otce a je inspirovaný dětstvím a dospíváním slavného herce. Roli Johna ztvárnil sám Mortensen. V roli Johnova otce se představí ikonický herec Lance Henriksen, známý především z vedlejších rolí ve filmech Vetřelci či Terminátor, který byl dle svých slov nadšený, že dostal příležitost ztvárnit velmi komplexní a ve výsledku zranitelnou osobu patriarchy, který bojuje s počínající demencí. Osmdesátiletý Henriksen předvádí ve své dosud největší roli strhující výkon.

V kinech od 27. května.

3. Anny

Režisérka Helena Třeštíková uvádí do kin svůj nový časosběrný dokument Anny, příběh stárnoucí prostitutky, kterou dokumentaristka sledovala šestnáct let. Anny žije na společenském dně, film ji od konce syrových devadesátých let sleduje v kulisách nočních pražských ulic a veřejných záchodků, ona sama přesto nikdy neztrácí svou lidskou důstojnost, humor nebo víru ve štěstí. 

Do Perlovky na kšefty jsem se dostala čirou náhodou. S manželem jsem se rozcházela a zašla jsem si na kafe. Tam jsem se seznámila s jednou paní, daly jsme si panáka, a tak mi řekla, že si chodí přivydělávat. Říká: ‚No a nechtěla bys tady zůstat se mnou?‘ Tak jsem tam začala chodit. Bylo mi necelejch 46,“ říká ve filmu Anny.

V kinech od 10. června.

4. Matky

Jsou to čtyři kamarádky, kterým je mezi třiceti a čtyřiceti. Jenže místo sexu a kariér řeší děti. Buď se o ně starají, nebo je právě porodily, nebo jsou těhotné... Komedie režiséra Vojtěcha Moravce slibuje odpovědět na otázku: „Jaké to opravdu je být v dnešní době mámou malých dětí a k tomu současně ženou, partnerkou a kamarádkou“. Nechybí ani známé televizní a filmové tváře jako Hana Vagnerová, Petra Hřebíčková, Sandra Nováková, Gabriela Marcinková, Jakub Prachař, Jiří Langmajer či Vladimír Polívka.

V kinech od 24. června.

5. Služebníci

Náročnějšího diváka potěší snímek Služebníci, který ovládl loňský ročník festivalu Febiofest. Vizuálně působivý snímek vypráví silný příběh dvou mladých chlapců, kteří vstupují na začátku 80. let v Bratislavě do kněžského semináře, kde se setkávají s neutěšenými poměry v tehdejší kolaborující katolické církvi. Služebníci jsou v pořadí druhým filmem režiséra Ivana Ostrochovského, jenž debutoval v roce 2015 snímkem Koza.

V kinech od 24. května

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu