Jakou barvu bude mít rok 2022?

Barvou roku 2022 je podle Pantone chladná, ale veselá Very Peri.
Tereza Spilková
——
21. prosince 2021

Foto: archiv Instagramu @emilisindlev

Každý rok vyhlašuje domov všech barev světa, institut Pantone, barvu roku a my víme, že právě před tímto odstínem se dalších 12 měsíců nikam neschováme. Loni to poprvé byly barvy dvě. Nenápadná žlutá a světle šedá, ale prošly kolem téměř nepozorovaně. To s barvou roku 2022 nehrozí. Je jí totiž fialová Very Peri (Peri podle anglického periwinkle, malé modré květiny v češtině známé jako barvínek nebo brčál). Vůbec poprvé se také institut Pantone rozhodl nevolit jednu z barev ze svého nekonečného duhového portfolia, ale vytvořil barvu zcela novou. Speciálně pro nadcházející rok, pro svět, který se ubírá novými a netušenými směry. 

Very Peri je nejteplejší z chladných odstínů. I když patří do rodiny modré, má unikátní červený podtón, i proto je tak složité ji zařadit. Právě odstíny fialové se v kontextu dnešní doby vyskytují velmi často. Fialová vzniká spojením modré a červené barvy, má vyjadřovat smír, spojení dvou protipólů – vidět byla například po vyhlášení výsledků prezidentských voleb v USA. Zástupci vítězného tábora tak chtěli dát najevo, že jsou tu jak pro voliče Republikánů (modrá), tak Demokratů (červená). Fialová také symbolizuje kreativitu, odvahu a sebeobjevování. 

Veselá barva borůvkové zmrzliny je už teď všude kolem, stačí se jen dobře podívat. Pokud fialová barva není nic pro vás, její alternativou je duhově perleťová. Představte si vnitřek lastury nebo skvrnu od rozlitého oleje na asfaltu. Prostě nečekaná, nenápadná krása. 

Co si tedy z vyhlášení barvy roku 2022 máme vzít? Přesně to, co budeme v novém roce nejvíc potřebovat. Odvahu, chuť tvořit nové, spojovat rozdělené a hlavně akceptovat to, že svět je sice možná složitý a často nepochopitelný, ale zároveň je nesmírně zábavný a krásný. 

Jak do svého života dostat barvu roku 2022 tady a teď? 

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu