Jak se opět nastartovat po vyhoření?

Potřebujete znovu najet do starých kolejí? Tohle jsou tipy, jak po těžkém období nastartovat.
Tereza Spilková
——
8. července 2021

Foto: archiv Harper's Bazaar US

Kdo ho nikdy nezažil, jako by dnes nebyl. Vyhoření. Diagnóza, kterou slyší čím dál více z nás. Věk terapie přenesl řadu psychoterapeutických termínů do běžných rozhovorů, takže ať už jste toto slovo slyšely od kamarádů, či odborníků, možná že je načase se zamyslet. Už jen pojmenování problému (nebo rovnou samotné poznání, že problém vůbec je) je prvním krokem dobrým směrem. 

Pokud se necítíte v poslední době zcela ve své kůži, nejste v tom určitě sama. Všichni toužíme po měsících karantény zase nastartovat. Ne jen to. Chceme vstát z popela jako fénix. Lepší, vyrovnanější, hezčí, schopnější. Zažít pořádný comeback. 

Pokud jste si prošla těžkým obdobím a chcete nejen „fungovat“, ale rovnou excelovat a zářit, chce to trochu práce. Návštěva odborníka je skvělá věc a rozhodně je na místě ji případně zvážit. Pokud se ale svěříte do odborných rukou, neměla byste zapomínat, že i tak si to budete muset „odpracovat“ sama se sebou. Zlepšení nepřijde zcela samo a na jednu hodinku u terapeuta či terapeutky připadá další 167, kdy jste sama. A to je dost. Takže to, jak se sama k sobě budete chovat a jak se sebou budete mluvit, je důležité. 

Jak znovu nastartovat a po těžkém období zase zazářit? 

Myslete na to dobré

Mozek je jako software. Lze ho měnit, učit novému. Nastavit ho na negativní vlnu, ale stejně tak ho zlepšovat. To, jaké informace do něho necháte proudit, je tak pro jeho fungování docela zásadní. Třeba to, jak sami k sobě mluvíte. Negativní myšlenky a vnitřní kritik dokáží často pomoci, nesmí ale být příliš hlasití. Je tedy důležité neposlouchat ten hlásek příliš bedlivě. Naopak se snažte zapisovat do zápisníku a na papírky pozitivní afirmace, mluvit k sobě mileji, a tím svůj mozek naučit vyhledávat nové cesty, příležitosti a řešení. 

Vizualizujte úspěch

Představte si sama sebe v situaci, po které tolik toužíte, a pak v sobě nechte rozlít ten pocit, že už je to vaše. Nebojte, žádné „The Secret“ se nekoná. Je to pouhopouhá síla vizualizace. „Oblékejte se pro práci, kterou chcete, ne pro tu, kterou děláte,“ jen tentokrát „oblékejte“ své představy a myšlenky. Věřit v úspěch je polovina cesty. Klasik praví, že ať už věříte tomu, že selžete, či tomu, že se vám něco podaří, vždycky budete mít pravdu. 

Konkrétní milníky

Nedávejte si příliš velké a ambiciózní úkoly. Ty působí děsivě a nezvladatelně. Rozdělte si každý cíl na menší mezikroky. Vždyť vy sama jistě dobře víte, co vás drží od úspěchu. Je to pozdní vstávání? Nedůslednost? Příliš mnoho epizod oblíbeného seriálu a následný nekvalitní spánek? Začněte od dílčích kroků a slavte každý úspěch, který vás na cestě potká. A pamatujte, že váš cíl se může vzdalovat a může mít dost nejasné kontury. Proto si jasně řekněte, co je ta nejbližší meta, za kterou se odměníte. A buďte konkrétní, žádné abstraktní záležitosti. 

Pečujte o sebe

Možná vám přijde zvláštní, jak často sportovci zmiňují regeneraci a stravu jako důležitou součást jejich úspěchu. Zajít si na masáž, jíst to, co vašemu tělu dělá dobře, pořádně se vyspat a mít nastavený ranní i večerní režim je důležitější, než byste si mohla myslet. Bez správné péče o sebe se k vám ale vaše cíle budou přibližovat jen těžko. Myslete na to, že péče a čas pro sebe je priorita. Především pokud jste právě na cestě za svými sny. 

Kličkujte a nebojte se

Cesta k cíli je jen zřídkakdy rovná a ničím nerušená. Pravda je, že ať už budete mít cíl jakýkoliv, zaškobrtnutí se vám nejspíše nevyhne. Ale to je život. Nepředstavujte si svoji cestu jako rovnou čáru, ale spíše jako klikatou trajektorii, která se ledaskdy protne s počátečním bodem, nebo uhne zcela jiným směrem. A ani to neznamená, že jste selhala. To, že jste toho už tolik zvládla, není jen tak. I když budete mít občas pocit, že jste zase na úplném začátku. Pocity v sobě nepotlačujte a všechny si je prožijte. Zamyslete se také nad tím, jaké další možnosti díky nim najdete. Vše je přece jen dočasné a chybami se člověk učí. Stejně jako svaly v posilovně – ty se zesilují a rostou jen díky drobným trhlinám způsobeným tréninkem. 

Věřte svému týmu

Proč tolik sportovců, herců a umělců říká, že bez publika to není ono? Podpora fanoušků je pro podávání skvělých výkonů nesmírně důležitá. Cítit v zádech podporu je třeba i v dalších oblastech života. Představujte si své přátele a rodinu jako své fanoušky, obecenstvo, které vám fandí a věří. Bude se s vámi radovat z vašeho úspěchu a stejně tak vás podpoří při případném neúspěchu. Probírejte s nimi své cíle. Slyšet vaše myšlenky nahlas vám pomůže optimalizovat strategii a případně změnit směr. 

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu