Jak a proč si koncem roku dopřát digitální detox?

Příchod nového roku je vždy důležitým zlomem. Letos ho zkuste oslavit digitálním detoxem.
Tereza Spilková
——
25. prosince 2021

Foto: Shutterstock

Proč začínat nový rok řadou přísných a nepříjemných předsevzetí? Právě teď si všichni zasloužíme především laskavost. K ostatním, a hlavně k sobě samým. Tak už žádná přísná pravidla a k umučení dlouhý seznam nereálných požadavků na své lepší já. Příští rok začněte pozitivně a napište si seznam předsevzetí, která pro vás budou příjemná. Třeba horkou vanu se svíčkami každý pátek, jógu každé úterý za odměnu, kosmetiku vždy třetí středu v měsíci, kompletní domácí beauty rituál každou neděli, ať jste připravená na další týden. A především – to všechno bez mobilu a počítače. Proč je tolik důležité si od digitálních technologií dávat pauzu a proč je to ten nejlepší krok k sebelásce? 

Náš mozek má tu skvělou vlastnost, že nás umí porovnávat s ostatními a jejich digitálními životy. Pokud budete na telefonu příliš často bezcílně scrollovat a hledat kusé a nahodilé informace, nemyslete, že budete informovaná a v obraze. Spíše se vám bude točit hlava, budete se cítit vyčerpaná a všechny vaše nejistoty budete skrz obrazovku telefonu vnímat jako zvětšené tím nejlepším vědeckým mikroskopem. Zároveň se někdy rádi sami mučíme. I když víme, že nám něco nedělá dobře, to nutkání znovu zkontrolovat, co dělá obyvatelstvo Instagramu, je silnější než náš vnitřní rádce. 

Příští rok byste však měla umět zastavit, odpočinout si od všeho, a hlavně vypnout (občas) telefon. Jak a proč si právě nyní dopřát pořádný digitální detox? 

Jak na tom jsme

Míra závislosti na digitálních technologiích je různá, některé průzkumy ale uvádějí, že až 66 % dospělých po celém světě se cítí být na svých zařízeních závislí, nebo je podle jejich názoru užívají příliš často. Zaměřme se především na telefon, který trápí, co se závislosti týče, nejvíce z nás. 

Mezi nejčastější projevy závislosti patří kompulzivní zapínání aplikací, neustálé kontrolování displeje nebo neschopnost telefon odložit. Není výjimkou s telefonem spát, používat ho jako budík či ho kontrolovat i při řízení. Podle webu Internet Trend je průměrný počet odemčení telefonu za den 150. Řada z dotazovaných také telefon považuje za svůj nejcennější majetek. Čísla to nejsou nijak veselá a jen málokdo svodům internetu a chytrých telefonů a dalších zařízení odolává. Což by nám mohlo být drobnou útěchou, nad sebou a vztahem s naším telefonem není důvod lámat hůl jako nad již dávno prohraným bojem. 

První kroky

Jak s digitálním detoxem začít? Nejlepší je snížit zajímavost vašeho telefonu (nebo chytrých hodinek a podobných vymožeností) na minimum. Ztlumte si upozornění, vypněte zvuk, který vás neustále ruší od rozdělaných aktivit. Smažte si aplikace a hry, které vám nic nepřinášejí a pouze vám berou čas. Zavřete těch 300 záložek ve svém prohlížeči. Když jste je nepřečetla do teď, už se k nim pravděpodobně nikdy nevrátíte. 

Černá a bílá

Není to úplně naše chyba, že se od obrazovek telefonů nemůžeme odtrhnout. Je to tak trochu past, kterou na nás technologičtí giganti připravili. Jedním z neodolatelných aspektů je barevnost, jakou naše displeje disponují. Je to jako v obchodě s bonbony, jednoduše nedokážeme odolat. I proto odborníci radí, že pokud chceme zredukovat čas u obrazovek, je nejlepší se vrátit k old school barevnému spektru telefonů. Na iPhonech je cesta následující: Nastavení → Zpřístupnění → Displej a velikost textu → Filtry barev – Zapnuto (podobnou funkci najdete v různé podobě i na ostatních telefonech). Váš telefon se přepne do černobílého módu jako v Městečku Pleasantville a voilà, jste o krok dál digitální závislosti. 

Vzácnost

Jeden z velkých lapáků sociálních sítí, a tím i telefonů, je vzácnost. Příběhy, které za 24 hodin zmizí, články, které trendují teď a tady, memes, které vaši přátelé sdílejí. Když se o nich nedozvíte hned, budete se cítit zcela mimo aktuální dění. Právě vzácnost a potřeba zachytit neopakovatelné momenty sociálních sítí jsou tím, co nás k našemu displeji tolik poutá a nutí nás neustále klikat na „refresh“. S vyvázáním se z kolotoče neustálých a krátce žijících novinek nepomůže nic jiného než si naordinovat offline time. Jednoduše si vyhraďte hodiny, kdy budete sociální sítě kontrolovat, a také ty, kdy se jim za jakoukoli cenu vyhnete. A věřte, že když navíc budete mít všechny krásné obrázky na Instagramu černobílé, nebude tak těžké je vynechat. 

Proč do toho jít

Nadměrné užívání telefonů a jiných digitálních technologií se výrazně a negativně podepisuje na našich životech (poslechněte si třeba epizodu podcastu Call Her Daddy – How Social Media Ruined My Life jako budíček a povzbuzení k tomu s nimi jednou provždy seknout). Kromě úzkostí, stresu a zhoršení fyzického zdraví mají sociální sítě často fatální vliv na to, jak vnímáme sami sebe. Nepovedené plastické operace ve jménu lajků na Instagramu jsou jen jedním z mnoha negativních projevů možné závislosti. Podle průzkumů je závislost na internetu, telefonu nebo počítači také spojena s větší konzumací nezdravých potravin a přibývání na váze. 

Benefity

Výhod života bez sociálních sítí a bez závislosti na digitálním světě je tolik, že se sami sebe budete ptát, proč si to vlastně všichni děláme. Za prvé, bude se vám lépe spát. Bez záře displeje budete lépe usínat a váš spánek bude kvalitnější. Také budete spokojenější sami se sebou, protože srovnávání se je zabiják štěstí. Budete více přítomni, a tak budete lépe vnímat své okolí. Něco na tom je, když nebudete mít oči neustále přilepené k displeji, otevřou se vám nové obzory. Doslova. Budete produktivnější, protože během práce nebudete neustále kontrolovat upozornění a zprávy. Navíc budete získávat mnohem relevantnější a kvalitnější informace, jelikož sociální sítě podporují spíše pasivní a bezcílné čtení všeho, co vlastně ani vědět nepotřebujete. 

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu