Ukrajinský návrhář Artur Kulakovsky: Jsem si jistý, že válka radikálně změní mě osobně i moji značku

Po rozhovoru s návrhářkou Mariannou Senchina jsme si o aktuální situaci na Ukrajině popovídali také se zakladatelem značky Kulakovsky, Arturem. Jak vnímá dění ve své zemi on, čemu se nyní prioritně věnuje a jak podle něj bude vypadat blízká budoucnost?
Lucie Švábenská
——
15. března 2022

Foto: archiv Kulakovsky

Ukrajinský módní dům Kulakovsky jistě znáte, nebo jste o něm minimálně alespoň jednou slyšeli. Brand, pocházející z města Oděsa, se specializuje na kožené oblečení. Vše začalo v rodině zakladatele Artura Kulakovského, který rozšířil rodinné studio na produkci kůže, a založil tak novou, plnohodnotnou módní značku. 

Mezi jejich ikonické kousky patří kožené bundy a kabáty tvořené zákazníkovi na míru. Mix streetwearu a klasických elegantních kousků si oblíbily i známé osobnosti, například Blanca Miro či Olivia Culpo. 

Aktuální situace na Ukrajině nás v redakci velmi trápí, proto jsme se rozhodli některé značky kontaktovat a zjistit, jak moc je situace ovlivnila, čemu se nyní primárně věnují a co jim právě teď nejvíce pomůže. 

Válka na Ukrajině stále neustává a nikdo neví, co bude dál. Jak vše zvládáte?

Je pravda, že nikdo neví, co bude dál. Snažím se ale zachovat chladnou hlavu, nepropadat panice. I když se tento stav stal běžným a strach přichází v malých vlnách. Snažím se ovládat, nyní mě zachraňuje podpora a komunikace s blízkými.

Očekávalo se, že se něco takového stane? Připravovali jste se na takový scénář?

Samozřejmě že ne, na tohle se nikdo nepřipravoval a nikdo to nečekal. Přestože Spojené státy takový scénář předpovídaly, stále se nám zdálo, že v roce 2022 je v srdci Evropy tak zákeřný a brutální akt prostě nemožný.

Jak vás tato situace ovlivnila? Jak aktuálně vypadá váš život?

Válka ovlivnila především můj duševní stav. Už dva týdny nemůžu dělat svou práci, bojím se být i na chvíli vyrušen, abych nepropásl nějakou důležitou zprávu. Každý den pomáhám lidem, kteří to teď potřebují, hlavně s logistikou nebo s hledáním bydlení v relativně bezpečných oblastech Ukrajiny.

Jak moc si myslíte, že vás tato zkušenost ovlivní osobně i profesionálně do budoucna?

To, co se nyní děje, ovlivní celý svět. Jsem si jistý, že válka radikálně změní mě osobně i moji značku. Už vím, jaké kolekce chci dělat a jak se hrdě hlásit k Ukrajině, k síle jejího ducha a k jejím občanům.

Měli jste mnoho ruských klientů?

Měli jsme pár procent ruských zákazníků a teď to bude nula procent. A to nejen proto, že Rusko bude brzy ekonomicky a politicky zcela odříznuto od zbytku civilizovaného světa, ale také proto, že už tam prostě nikdy nepošleme žádné objednávky.

Čemu se nyní prioritně věnujete?

První a nejdůležitější je pro mě aktuálně zdraví a bezpečí mých blízkých. Nyní jsou všichni rozptýleni v různých městech a zemích, takže je tuto realitu ještě těžší přijmout. Mám strach o naši výrobu, která se nachází v Oděse, zprávy hlásí, že čekají na bombardování. A celou dobu myslím na celý svůj tým, chci každého z nich pevně obejmout.

Zůstáváte na Ukrajině? Ať už ano, či ne, z jakých konkrétních důvodů?

Ano, zůstávám na Ukrajině, toto je moje země a tak to je a bude.

Co říkáte na původní ticho a aktuální reakci módního průmyslu?

Vidím, že mnoho designérů a značek mluví o Ukrajině, snaží se situaci pokrýt, pomoci finančními prostředky, pokud je to možné. A mohou udělat víc? Myslím, že ano, mohou, a dokonce musí. Říkat to všechno ještě hlasitěji a častěji. Mnoho světových influencerů a celebrit mlčí a jsou neutrální, nechtějí se do situace vměšovat, nechce se jim porozumět problematice konfliktu, „kazit“ svůj zábavný obsah šokující pravdou o válce. Ale vidím, že čím déle vše trvá, tím více lidí nám vyjadřuje svou podporu, a to především také informováním o ukrajinském módním průmyslu, jako právě tento rozhovor. Děkujeme mnohokrát za vaši podporu!

Jak jste řekl, mnoho lidí z celého světa pomáhá, co to jde – finančně i materiálně. Je tato podpora na Ukrajině znát?

Ano, samozřejmě, celý svět podporuje moji zemi a všichni tuto pomoc vidíme a cítíme. Děkuji za to všem, kterých se to týká, a těm, kdo se do toho zapojili. Vím, jak vřele český lid reagoval na smutek mé země. Vím, že každé malé město sbírá pomoc pro ty, kteří museli dočasně opustit svůj domov, a vím, že mnoho Čechů poskytuje útočiště a přístřeší našim ženám a dětem. Všechno vidíme a nikdy na to nezapomeneme! Nemůžeme se dočkat doby, kdy se budeme moci vrátit a znovu vybudovat naši zemi s ještě větším zápalem.

Kdyby si nyní lidé kupovali vaše designy, je to vůbec možné? Máte aktuálně prostor řešit svůj byznys a fungovat? Pomohlo by vám to?

Od prvního dne války jsme neměli žádné prodeje. Nyní je fungování značky nemožné, protože je vše uzavřeno: showroomy, kurýrní služby, výroba. Jarní kolekci jsme nestihli uvést na trh, ale myslím, že nyní pro mnohé není nákup oblečení prioritou. Jménem značky pomáhám celému týmu a naší armádě.

Kam až myslíte, že situace může zajít?

Věřím a cítím, že se situace v příštím měsíci stabilizuje. Má intuice mě málokdy zklame. Vítězství pro nás!

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu