Pižmo: Tajemná moc vůně a pokušení

V dnešním článku se společně vydáme do světa tajemného pižma, jedné z nejzáhadnějších složek, která je v parfumerii vyhledávána pro svou silnou afrodiziakální sílu.
JAKUB F. HIERMANN
——
27. května 2023

Filip Kartous

Pižmo je ingrediencí, která magneticky přitahuje naše smysly, jeho vůně je neodolatelná a dokáže ve vás probudit touhu a vášeň. Ale co je to vlastně pižmo a odkud pochází?

Pižmo je přírodní substancí získávanou ze žláz zvířat, jako jsou jeleni, cibetky nebo bobři. Tyto žlázy slouží zvířatům k označování svého teritoria a přitahování partnerů. Pižmo se po staletí cení pro své unikátní vlastnosti a jeho původ je spojen s touhou po moci a zvýšení sexuální přitažlivosti.

V historii se pižmo stalo symbolem pokušení a smyslnosti. V mnoha kulturách bylo spojováno s mocí a postavením. Starověcí Řekové ho například považovali za dar bohyně lásky Afrodity. V Egyptě bylo pižmo vysoce ceněno a používáno při svatých obřadech. V období renesance a baroka se stalo symbolem luxusu a bohatství. Dnes je pižmo stále důležitou složkou v parfumerii, zejména v luxusních a exkluzivních vůních. Jeho vůně přináší do parfému hloubku a smyslnost, jako by se z něj linula samotná touha. Je jako přímý spoj s našimi skrytými vášněmi.

Inspirace vojevůdci  

Jeden z nejslavnějších a zároveň nejkontroverznějších pižmových parfémů je Muscs Koublai Khan od Serge Lutens, který najdete v pražském beauty concept store Ingredients. Je to vůně, která vyvolává smyslné a silné pocity. Je to parfém plný exotického kouzla a zároveň zvířecího podtónu, který není pro každého. V prvním okamžiku se na vás valí intenzivní vůně pižma, která vytváří živočišnou základnu. Jeho divoký a poutavý charakter se prolíná s vaší pokožkou a zanechává za sebou výraznou stopu. Muscs Koublai Khan je pojmenován po slavném mongolském vojevůdci, který si podmanil velkou část Asie. Tato vůně je určena pro ty, kdo se nebojí vyjádřit svoji vášnivou a smyslnou stránku. Je to parfém, který vyžaduje odvahu a sebevědomí, abyste ho nosili s hrdostí. Pokud toužíte po vůni, která zanechává trvalý dojem a vyvolává silné emoce, Muscs Koublai Khan je tou pravou volbou. Ponořte se do světa temného Orientu a objevte sílu zvířecího pižma, která vám dodá charisma.   

Dalším z parfémů je Murmur od Pigmentarium, který jsem vytvořil během mého působení v této značce. Tento parfém, ve kterém jsem s pižmem nešetřil (jako v žádném z mých parfémů), je inspirován láskou Napoleona k Josephine, která pro něj představovala spalující vášeň. Slavná věta z dopisu Napoleona, ve které stálo: „Za osm dní budu doma, nemyj se,“ se stala ikonickým vyjádřením jejich intenzivního a nekonečného přitažlivého pouta. Murmur má nasládlou vůni rozehřátého lidského těla a bude vám připomínat osobu, kterou milujete.  

Valčík genů  

S pižmem se tak před námi otevírá fascinující svět DNA, který nám prozrazuje, že naše volba partnera není jen věcí náhody, ale skrytým valčíkem genů a vonných stop. Může se zdát, že si vybíráme svého partnera na základě vzhledu, osobnosti nebo společných zájmů, ale skutečnost je mnohem složitější. Naše DNA je jako tajemný kód, který komunikuje s okolními vůněmi a vytváří neuvědomělou pudovou reakci v našem nitru. Když se potkáme s člověkem, jehož DNA je nám přitažlivé, náš čich nám to tajně napoví. Je to jako chemická symfonie, která nás přitahuje a připomíná, že jsme součástí velké genetické mozaiky. Pro ty z nás, kteří rozumí této tajemné řeči vůní, je tu možnost využít sílu pižma. Pižmo je jako zázračný průvodce, který nás provází v tomto světě nevědomých signálů. Správně zvolený parfém, bohatý na pižmo, může být naším tajným spojencem při vyvolávání správných emocí.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu