Návrhářka Markéta Folberová: Pouť za první kabelkou byla nesmírně obohacující

Kabelek je nyní nepřeberné množství, ale je hezké a důležité zaměřit se i na nabídku lokálního trhu. Do něj patří i kabelky FOLBEUR pod vedením Markéty Folberové. „Svoji první FOLBEURku mám stále schovanou a ve dny, které jsou pracovně náročnější, ji nosím. Připomíná mi, že to, o co pečuji, vzkvétá. Že ve společnosti FOLBEUR fashion s. r. o. každý den žiji svůj sen, věnuji se rozmanité práci, rozvíjím firmu, sebe i své okolí,“ prozradila Markéta. Jak vše vlastně vzniklo, čeho si nejvíce váží a co chystá v blízké době?
Lucie Švábenská
——
16. října 2021

Foto: archiv FOLBEUR

Kdy, jak a proč přišel ve vašem životě moment, kdy jste si řekla, že se pustíte do výroby kabelek? 

Ten konkrétní moment nastal na dovolené v Maroku, kde jsem byla s přáteli na dovolené. Chtěli jsme si tam, v zemi zaslíbené kožedělnictví, koupit krásnou koženou kabelku, ale nedařilo se nám nalézt tu pravou. Když jsme nad tím s kamarádkou jednoho večera opět hořekovaly, řekla tehdy něco ve smyslu: „Vyrob si vlastní.“ A právě tehdy zasela to pomyslné semínko, které později vyklíčilo do stávající podoby FOLBEUR.

Co pro vás na vaší cestě za první kabelkou bylo nejtěžší? 

Předně musím poznamenat, že pouť za první kabelkou, a záměrně používám slovo „pouť“, byla nutná a nesmírně obohacující. Když se ohlédnu, přiznávám, že mě na začátku poháněla jen velká vize, jak budou mé kabelky vypadat. Čím více jsem ale do tohoto krásného oboru pronikala, tím rozdílnější oproti první představě kabelka nakonec byla. Což mě logicky neustále vzdalovalo od cíle. Když se však dneska na kabelky dívám, jsem nadšená.

Z praktického hlediska bylo samozřejmě složité najít ty správné dodavatele, a především se naučit rozlišit dobré od těch špatných.

Jaké byly a jsou vaše priority v rámci vaší tvorby? 

Čistota tvarů, nadčasovost, funkčnost, kvalita zpracování, precizně zpracované detaily, krásný a kvalitní materiál. Následně perfektní servis a komunikace se zákazníkem. To vše zastřešuje spokojená vracející se zákaznice.

Jakou vizi máte pro svou firmu? Máte nějaké speciální plány, na co se můžeme těšit v blízké době? 

V září jsme uvedli na trh nový model HOBO s mottem „Stvořena pro rytmus každé z nás“. Nabízí prostor i možnost mít volné ruce, protože má 2 popruhy a zapínání je na magnet. Nabízíme ji v našich tradičních 8 barvách – zelené, oranžové, červené, nebesky modré, oříškově hnědě, černé, pudrové a šedé.

Jinak vize a plány mám velkorysé, ale už jen z pověrčivosti si je zatím nechám pro sebe. Co ale mohu prozradit, je, že příští rok chceme naši nabídku rozšířit o pánskou kolekci. Ani dámy rozhodně nezůstanou stranou, pro ně také chystáme několik novinek. Budeme je našim zákaznicím nadělovat postupně od jara 2022.

Na co jste zatím nejvíce pyšná? 

O pýše nemůže být v tuto chvíli řeč, držím se pokorně při zemi. Ale pakliže bych měla zmínit, co je pro mě a můj tým největší motivací, jsou to vracející se zákaznice a jejich reakce.

Máme zákaznice, které již vlastní kompletní produktovou řadu FOLBEURek nebo jeden model hned v několika barvách. Toho si velmi vážím a věřím, že takových zákaznic bude přibývat.

Vedle toho mě hřeje pocit, že jsem na český trh přinesla výrazné barvy (oranžovou Arancia, červenou Chilli, nebesky modrou Celeste aj.), které se navíc prodávají, i když stále vede černá a neutrální klasika. Co mě také nesmírně těší, je, že se podařilo kolem FOLBEUR vybudovat úžasný tým zapálených lidí a ambasadorek.

Jak vás, vaši tvorbu a vaši firmu ovlivnil covid-19? 

Tvorbu covid-19 neovlivnil žádným způsobem, kolekce byla v době, kdy pandemie vypukla, daná. Jak se pandemie dotkla samotného rozvoje značky, je těžké říci, protože jsme oficiálně startovali ruku v ruce s počátkem pandemie. Můžeme se tedy jen domnívat, že vývoj mohl být rychlejší. Ale je také možné, že nám to naopak pomohlo, zavřené kamenné obchody totiž nabídly velkou příležitost e-shopům. Naše FOLBEURky jsou sice k dostání i ve STARS Lovers and Friends na Albertově nebo ve VIDDA 1 na Praze 1, ale prodáváme hlavně na e-shopu.

Nedávno jste spolupracovala s Katkou Maršounovou z #ProjectRehab. Jak tato spolupráce vznikla, jak fungovala a jaké jsou na ní ohlasy

S Katkou se známe přibližně 3 roky. Vše vzniklo vlastně náhodou, i když já osobně na náhody nevěřím. Propojila nás její fotografka. Mně to od samotného začátku dávalo velký smysl, s Katkou jsme si padly do oka od první chvíle.

Naše minimalistické kabelky ve spojení s tvorbou Katky fungují podle mě dokonale, vznikají tak naprosto jedinečné a neopakovatelné kousky. Kolekci jsme nazvali „Love art by FOLBEUR“. Ohlas mají veliký, přestože to nejsou kousky pro každého. Já jsem vybrala barevné kombinace a Katka dodala ten pomyslný „final touch“. Výsledek můžete posoudit sami, pár kousků je stále ještě k dispozici u nás v e-shopu v sekci „Limitovaná kolekce“.

Jaká spolupráce by pro vás byla spoluprací snů? 

Každá spolupráce je v dané chvíli spolupráce snů. Poslední zářijovou neděli jsme nechyběli na Píseckém víkendu módy a designu, kde proběhlo několik inspirativních přehlídek talentovaných českých návrhářů a designérů. Naše FOLBEURky dokonale souzněly s modely od Lay Sedlákové, která je u nás známá pod značkou LAY.

Nicméně, nesmírně si vážím každého, kdo se k mému projektu připojil a pomáhá šířit FOLBEUR po České republice. A pokud bych mohla ještě zmínit někoho konkrétního, ráda bych spolupracovala s Tildou Swinton.  

Kabelky FOLBEUR se dělají v mnoha zajímavých barvách! Jakých? 

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu