Známe vítěze soutěže Van Graaf Junior Talent 2022

Talentová soutěž pro začínající návrháře Van Graaf Junior Talent 2022, která se již tradičně koná v rámci Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku, zná svého vítěze – Tomáše Němce. Co inspirovalo jeho kolekci a kde hledali svou múzu další soutěžící?
Lucie Švábenská
——
11. dubna 2022

Foto: archiv MBPFW, @petrvagner

Již šestým rokem se konala v rámci Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku talentová soutěž Van Graaf Junior Talent 2022. Přihlásit se mohli čeští a slovenští módní tvůrci ve věku do 26 let, ze kterých odborně sestavená porota (ve které zasedla také šéfredaktorka Harper’s Bazaaru Nora Grundová) následně vybrala 4 finalisty, kteří dnes představili své výsledné kolekce. 

Jako první svou tvorbu uvedl Jaroslav Vích, který studuje Ateliér designu oděvu a obuvi Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. V kolekci pracoval s kvalitními materiály, především s hedvábím. Vytvořil dialog mezi matnými a lesklými plochami, který krásně fungoval. Inspirací pro něj byly fotografie Marka Borthwicka a zamyšlení nad tím, jak rychle plyne čas a co po sobě zanecháváme. Jako bonus řadu doplnil autorsku obuví. 

Následně svou kolekci Thank God I’m an Atheist uvedl Tomáš Němec, rovněž student Ateliéru designu oděvu a obuvi na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, který celou soutěž také vyhrál. Díky tomu získal finanční příspěvek na zhotovení nové řady, PR podporu ze strany MBPFW a možnost představit svou vizi zdarma na podzimní edici Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku po boku největších profesionálů v oboru. Hlavní inspirací pro něj byl tentokrát film Lux Aeterna francouzského režiséra Gaspara Noého, konkrétně intimní dialog, který je veden mezi hlavními aktérkami hned na začátku filmu. Dalším zdrojem byla finální scéna „upálení“, kterou umocňuje Noého typická práce se světlem. A právě ta vedla k použití pouze černé barvy, s důrazem na siluetu a kompozici oděvu. A protože detaily dělají celek, součástí byly také sluneční brýle, které vznikly ve spolupráci s designérem Janem Pančochou.

Jedinou ženou byla Vendula Menšíková, absolventka Katedry designu Technické univerzity v Liberci, současně studentka Fakulty umění a designu UJEP. Její tvorba se vyznačuje především netradičním zpracováním textilních i netextilních materiálů a experimentálním přístupem k oděvní formě, což bylo zřejmé i během dnešní přehlídky řady „STUDIO3–AFTERLIFE“. Inspirovala se myšlenkou zániku naší civilizace a nově se rodící formy života. Spojila v ní pro svou tvorbu typické autorské pleteniny, experimentální přístup v práci s textilem a dezény vztahující se k autorčině subjektivní představě budoucího fikčního světa.

Na závěr jsme mohli vidět tvorbu Tobiase Schuberta, studenta Ateliéru módní tvorby na UMPRUM. Ve své kolekci „Grey Havens“ zpracoval téma fiktivních a virtuálních světů, kterému se ve své tvorbě dlouhodobě věnuje. Mezi použitými materiály byly netradičně také led lights, EVA foam, tekutý latex nebo molitanové výplně.

Podívejte se na všechny kolekce a vyberte si svého vítěze:

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu