Zemřel módní návrhář Thierry Mugler

Francouzský módní návrhář nečekaně zemřel ve věku 73 let.
Tereza Spilková
——
24. ledna 2022

Foto: Getty Images

V neděli nečekaně zemřel jeden z nejvýraznějších módních návrhářů, jehož jméno zná i ten, kdo se o módu příliš nezajímá. V pondělí ráno smutnou zprávu oznámila agentura AFP s odvoláním na Muglerova tiskového mluvčího. Ten také uvedl, že návrhářova smrt byla přirozená, přišla však nečekaně. Začátkem tohoto týdne měl Mugler navíc oznámit novou spolupráci. 

Z baletních špiček až na módní vrchol 

Manfred Thierry Mugler se narodil ve Štrasburku a v mládí se věnoval interiérovému designu, kreslení a tanci. Od čtrnácti let tancoval ve slavném Ballet du Rhin. Ve 24 letech se přestěhoval do Paříže, kde se nejprve věnoval navrhování oblečení pro butik Gudule. Mimořádně kreativně nadaný Mugler tam ale nevydržel dlouho. Brzy začal jako freelancer navrhovat ready-to-wear kolekce pro řadu velkých módních domů v Paříži, Miláně, Londýně i Barceloně. 

V roce 1973 představil svou první módní kolekci „Café de Paris“ a založil společnost nesoucí jeho jméno. Následně v roce 1978 v Paříži otevřel první butik. Výrazné siluety inspirované 40. a 50. léty, sci-fi tématikou, architektonickými a futuristickými prvky ihned upoutaly pozornost publika i odborné veřejnosti.

Jeho návrhy vždy nesly prvky architektury, scéničnosti a futurismu. Díky signaturním výrazným ramenním vycpávkám a vosím pasům byste jeho kreace poznali minimálně na jeden kilometr. Během 80. a 90. let byl často srovnáván s designéry Claudem Montanou a Azzedinem Alaïou. 

Scénická dokonalost

Mugler se věnoval i režii i navrhování kostýmů. Spolupracoval například s Cirque Du Soleil, v roce 2009 byl kreativním poradcem Beyoncé a navrhoval kostýmy pro její „I Am... World Tour“. Spolupracoval také s Davidem Bowiem a Madonnou. Slavná špičatá podprsenka není dílem nikoho jiného než právě tohoto slavného francouzského designéra. Pokud toužíte opravdu nasát esenci jeho tvorby, pusťte si supermodelkami nabitý videoklip George Michaela „Too Funky“, který Mugler režíroval a navrhl pro něj též kostýmy. 

V souvislosti s Muglerem se nejčastěji dočtete, že miloval kov a latex. To je sice pravda, dokázal ovšem obléknout i ženy vyznávající spíše konzervativní odívání. Jeho návrhy oblékly například Naomi Watts, Nicole Kidman nebo Reese Witherspoon. Navrhl také svatební šaty pro Iman na svatbu s Davidem Bowiem. 

Vonět jako Mugler

V roce 1992 vytvořil parfém Angel a v roce 2005 se do rodiny Mugler vůní přidal další důležitý člen – Alien. Tři roky na to oznámil vznik Thierry Mugler Beauty a z módního světa se stáhl. Prodeje vůní Angel a Alien ročně dosahují dohromady 280 milionů dolarů. V roce 2010 převzal kreativní vedení jeho značky Nicola Formichetti a Mugler se věnoval beauty segmentu a svým vlastním projektům. Navrhl například mokré šaty pro Kim Kardashian a spolupracoval také s rapperkou Cardi B. 

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu