Surrealismus je zpět v módě. Jak ho dostat i do vaší skříně?
Foto: archiv Harper's Bazaar US
Foto: archiv Harper's Bazaar US
Už jste byli na výstavě Toyen? Ne? Právě surrealismus, jehož je Toyen představitelkou, zažívá po sto letech velkou renesanci. Umělecké hnutí založené básníkem André Bretonem v Paříži ve dvacátých letech minulého století ovlivnilo generace umělců, básníků, spisovatelů a designérů, a právě nyní je opět aktuální. Po sto letech se tak uzavírá pomyslný kruh. Vždyť i historici nalézají mezi třetími dekádami minulého a tohoto století různé paralely. I touha po escapismu a únik do světa podvědomí a snů je pro tato období společná. Iracionální se mísí se všednodenním. Tato nálada se znovu vrací i na mola a do našich skříní.
Módní tvůrci se surrealisty často spolupracovali a dnešní generace návrhářů se k tomuto odkazu vrací. Móda přece je nositelným uměním. A v tomto případě to platí dvojnásob.
Jedna z prvních velkých couturiérek Elsa Schiaparelli měla k surrealistům velmi blízko. Od samého počátku ve svých kolekcích pracovala s trompe-l'œil (iluzivní malbou) a spolupracovala (opakovaně) například se Salvadorem Dalím a Jeanem Cocteau. Ti s Elsou na jejích zhmotněných surreálných výjevech ochotně a rádi spolupracovali. Výsledky jejich tvůrčích procesů totiž nosily herečky první kategorie jako Katharine Hepburn či Marlene Dietrich.
Mladá generace návrhářů se k tomuto odkazu v nejnovějších kolekcích vrací. Letošní haute couture kolekce pro Schiaparelli vytvořená novým kreativním ředitelem Danielem Roseberrym je odkazem na to, čím byla Elsa tolik známá. Reference z historie jejích slavných kolekcí Roseberry zakomponoval téměř do každého looku, který pro značku vytvořil. Zlaté prvky v podobě plic, očí či uší nebo snové siluety šatů a výrazné zdobné prvky byly nedílnou součástí Elsiných i Roseberryho kreací.
Snové a imaginativní výjevy se letos objevují v řadě kolekcí a zdá se, že tato vlna umělecké inspirace je teprve na začátku. Prvky inspirované surreálnem se objevily též v u Acne, Chanel, Miu Miu, Marine Sere, Dior a dalších. Marni a YSL doplnily digitální rezervace i videi se snovými motivy. I show Chanel byla doprovozena videem od dua Inez and Vinoodh. To obsahovalo úseky z filmů francouzské nové vlny.
V minulém století reagovali surrealisté na přehnanou logiku a racionálnost, která podle nich vedla k vypuknutí první světové války. Pracovali s knihami Sigmunda Freuda a snažili se najít hranice a spojitosti mezi snovým a reálným světem. Sám Breton se snažil podvědomé imaginace použít jako způsob, jak změnit uvažování o všedním životě.
V roce 2021 jsme, i když to na první pohled možná nevypadá, v podobné situaci. Pandemie a komplikovaná politická situace odhalily, jak křehký je náš svět. Ve zmatku a nejistotě se snažíme hledat nový řád a pro řešení a klid se obracíme do našeho podvědomí a představivosti. Stejně jako surrealisté hledáme únik ve snovém světě.
„Surrealismus je často spojován s pocitem kulturního rozvratu,“ říká módní historička Caroline Elenowitz-Hess. „Surrealistické umělecké hnutí se odrazilo od pocitů vykořeněnosti a nedůvěry v autority, které následovaly po první světové válce. Ta má mnoho paralel se ztrátou důvěry v instituce během Trumpovy éry, poté ještě podpořené strachem a zmatkem okolo covidové pandemie. Současné kulturní prostředí nejistoty a úzkosti dělá ze surrealistické nesourodosti výstižnou paralelu pro rok 2021.“
Hledání rovnováhy a nového pořádku se nezbytně promítne do výběru našeho oblečení. Snové výjevy budeme nosit na tričkách, mikinách, kalhotách i doplňcích. A pokud by vás imaginativní prvky příliš nebavily, surrealistická móda nabízí i řadu jednoduchých prvků, kde se snovost projevuje především v materiálech a siluetách. Kdo by nechtěl na chvíli uniknout od té zmatenosti dnešního světa a pořádně se kreativně odvázat. Nechte módu, aby vám zlepšila náladu a ukázala nový směr.