Stylová láska vintage: GABRIELA PECIĆOVÁ

Fenomén vintage nabírá na síle. O tom, že staré je lepší než nové a že to není jen trend, ale životní názor, vyprávějí tři sběratelky módy a ukazují i výjimečný kousek ze svého šatníku.
Kristýna Mazánková
——
10. ledna 2023

Foto: Hana Knížová

Majitelka obchodu Praguekabinet nepodléhá nákupním horečkám a postupně si buduje silný šatník. Mnohé věci nosí i dvacet let, a tak se časem už staly vintage. „Možná jsem až příliš konzervativní, že mě současná móda jen málokdy zaujme,“ tvrdí.

V současnosti je vintage silné poplatné době. Zákazníci zpochybňují své nákupní zvyky, a i v módě hledají ekologické a udržitelné alternativy. Jako katalyzátor zapůsobila pandemie. V době krize se móda i zákazníci mnohem častěji – a zcela podprahově – obracejí do minulosti. Klasická móda ve svém koloběhu jako by ztratila část svého lesku. Nastupuje nový normál, kdy budeme nakupovat méně a pořizovat věci, které mají hodnotu, protože už jsou jednou prověřeny časem. Vintage rozpíná svou definici do všech stran, vintage tak může být kabelka Chanel ze šedesátých let, vyšívané šaty z let dvacátých i svetr starý jen deset let.

Mix srdečních záležitostí 

Že nosit vintage věci není žádná z nouze ctnost, ale především osobitý přístup k módě, dokazuje i Gabriela Pecićová, majitelka obchodu s designem Praguekabinet. „Vintage kousky si spíš najdou mě, než já je. Takhle u mě skončil například stříbrný plášť z dílny Johna Galliana, který původní majitelka chtěla odnést na charity bazar. Koupila jsem ho od ní, a ona už jen daný obnos poslala na dobročinné účely. Ve svém šatníku mám také neuvěřitelné ručně vyšívané šaty, které jsem si zcela náhodně koupila v Srbsku. Jsou z dvacátých let, a dodnes, když je nosím, například se širokým páskem značky Fendi, jsou opravdovým módním skvostem,“ vyzdvihuje Gabriela Pecićová. Její obchod s galerií Praguekabinet odráží i její vlastní styl. Praguekabinet je eklektické místo, které mísí dohromady výběr designových předmětů. i umění, ať už jde o vázy z muránského skla, nepřehlédnutelné produkty italské značky Fornasetti, nebo svícny pařížského sochaře Arika Levyho. Dohromady vše tvoří mix, ve kterém je radost být a dívat se kolem. A stejně tak, jak dokáže tvořit interiéry, staví i svůj šatník. „Vždy chci, aby jednotlivé doplňky, nábytek a umělecká díla – nebo šaty – dávaly dohromady nějaký smysl a nabídly skutečné estetické uspokojení. Když se člověk obklopí věcmi, které se mu líbí, zapadnou do jeho domova a do jeho stylu zcela přirozeně a význam navíc dostanou i díky tomu, že mají nějaký původ a hodnotu,“ říká. Věří, že vintage by mělo mít své místo v každém šatníku. A užívat a nosit věci, které jsou staré třeba i dvacet let, mají mnohem větší pocitovou hodnotu než nové věci z nových kolekcí. Vintage je tak novým způsobem, jak si užít módu. Najít si ten pravý vintage kousek totiž chce trochu lovecké odvahy a otevřenou mysl. A pak lze narazit i na poklad.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu