Šest umělců stvořilo unikátní modely kabelek Louis Vuitton Artycapucines. Jak vznikaly?

Obraz přes předloktí s logem vyřezaným z gramofonové desky? Ano! Na konci října představí módní dům Louis Vuitton výsledek své letošní spolupráce s šesti světovými umělci.
Nina Kolářová
——
13. října 2021

Foto: archiv Louis Vuitton 

Kabelka Capucines se objevila relativně nedávno, v roce 2013, a získala své jméno po Rue Neuve-des-Capucines, pařížské ulici, kde Louis Vuitton otevřel svůj první obchod v roce 1954. Ideální velikost, spíše minimalistický design a vtipné, výrazné umístění loga dokázaly z kabelky během pár let vytvořit ikonickou, zákaznicemi vyhledávanou záležitost. Před třemi lety přišli v módním domě Louis Vuitton s nápadem nabídnout kůži kabelek Capucines coby čisté plátno světově známým umělcům. Ti na kabelky malovali, tiskli, přišívali motivy, zlatili její povrch a věšeli odnímatelné přívěsky. Takto spatřily světlo světa kabelky Artycapucines ozdobené dílem například Urse Fischera, Zhao Zhao nebo třeba Henryho Taylora.

Neonoví medvědi

Tentokrát byla zvolena šestice umělců, jejichž díla jsou zastoupena v mnoha světových galeriích: Gregor Hildebrandt, Donna Huanca, Huang Yuxing, Vik Muniz, Paola Pivi a Zeng Fanzhi a tematické rozpětí je opravdu velké. Německý umělec žijící v Berlíně Gregor Hildebrandt je známý tím, že do svých děl komponuje vinylové desky a magnetofonové pásky, z nichž tvoří černobílé abstraktní kreace. K tvorbě používá techniku, kterou sám vynalezl, nazývá ji „rip-off“, kdy na plátna lepí oboustrannou lepicí pásku, na kterou pak vtírá magnetický povrch z pásek VHS. Vznikají poetické, ojedinělé vzory.

Čínský výtvarník z Wu-chanu Zeng Fanzhi patří k čínské výtvarné elitě, jejíž díla se prodávají po světě za statisíce dolarů. Jeho tvorba se vyvíjí od figurativních maleb lidí s maskami místo tváří po dekonstrukci van Goghových děl na jednotlivé linie a barvy. Vik Muniz je brazilský malíř a fotograf, který svá díla tvoří vším, co má právě po ruce, ať už jsou točasopisy, nebo čokoláda. Italka Paola Pivi, která se z Evropy přestěhovala do aljašského města Anchorage, je další z multimediálních umělců, kteří svoji myšlenku vyjadřují různými technikami. V poslední době tvoří sochy ledních medvědů v jógových pózách z peří a dalších materiálů v neonových barvách. Čínský malíř Huang Yuxing rovněž pracuje se sytými neonovými odstíny, jimiž na rozměrná plátna tvoří průřezy krajinami a vrství barvy, jako by vytvářel nové zemské povrchy. Poslední z vybraných umělců, malířka Donna Huanca, která vyrůstala mezi USA a Bolívií, si za své plátno často volí lidskou kůži. Nanáší barvy na lidská těla, díky čemuž ožívají a stávají se sama tělem, stejně jako se tělo stává živou barvou.

6 x 200

Jedna věc je kabelku v ateliéru pomalovat a vyzkoušet si, kam až lze s materiálem zajít. Aby se ovšem dílo podařilo, mistři z dílen Louise Vuittona pečlivě s každým umělcem probrali a vyvinuli postup, jak jejich koncept na kabelku udržitelně přenést. A tak vznikly barevné výšivky i zlacené kousky kůže. Od každého umělce v dílně domu Louis Vuitton vzniklo 200 kusů kabelek a tato limitovaná edice bude po světě rozeslána do butiků Louis Vuitton koncem října.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu